Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: 200-lecie Łodzi przemysłowej

Piotr Drzewiecki

Poprzez rozwój przemysłu włókienniczego na początku XIX wieku Łódź była nazywana Manchesterem Europy wschodniej. W tym roku mija 200 lat od rozpoczęcia rozwoju miasta przemysłowego. Z tej okazji Urząd Miasta Łodzi przygotował specjalną stronę internetową.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Na stronie internetowej znajdziemy historię powstania Łodzi przemysłowej, prezentacje sylwetki fabrykantów i to co najważniejsze - nowe funkcje starych fabryk. Łódź jest znana z tego, że znajdują się tu miejsca rozpoznawane już na całym świecie, a spełniające zupełnie inne funkcje niż w XIX wieku np. Manufaktura czy Monopolis. W następnych odsłonach opowiemy m.in. o życiu codziennym łodzian epoki przemysłowej. Mamy nadzieję, że również łodzianie i miłośnicy historii Łodzi włączą się jej współredagowanie. Wszystkie uwagi i informacje będą dla nas bardzo cenne – tłumaczy Andrzej Janecki z oddziału dziedzictwa Łodzi w Biurze Aktywności Miejskiej.

Jeszcze jesienią 1820 r. nic nie wskazywało na to, że zagubione w lasach niewielkie miasteczko, liczące niespełna 800 mieszkańców trudniących się głównie rolnictwem, stanie się znacznym, a z upływem lat największym ośrodkiem przemysłu włókienniczego w Polsce i ówczesnej Europie. 30 stycznia 1821 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Łodzi. Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych i Policji Królestwa Polskiego na wniosek Rajmunda Rembielińskiego, Prezesa Komisji Województwa Mazowieckiego zezwoliła na utworzenie osady przemysłowej w Łodzi. Dzięki tej decyzji, Łódź sukcesywnie się rozwijała, tysiąckrotnie powiększając liczbę mieszkańców – z 600 na początku XIX wieku do 600 000 na początku XX wieku. To właśnie 30 stycznia 1821 roku nazwa Łódź po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach wymieniających osady przemysłowe. Pierwsi osadnicy z branży włókienniczej przybyli do naszego miasta już rok później, a podczas następnych lat ich liczba stale wzrastała. Przybywający do Łodzi rękodzielnicy korzystali z daleko idących udogodnień w zakresie osiedlania się, a także podejmowania produkcji włókienniczej. Otrzymywali działki (ponad pół hektara) przy ulicy Piotrkowskiej i kredyt na budowę domów.

Strona przygotowana na 200. rocznicę Łodzi jako miasta przemysłowego znajduje się pod adresem: www.uml.lodz.pl/200-lat-lodzi-przemyslowej/. Umieszczone jest tam także kalendarium, w którym znajdziemy najważniejsze daty i wydarzenia z rozwoju miasta przemysłowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2021-03-13 07:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź - Wolbórz: Wakacyjny wyjazd młodych

Archiwum

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda: Najbardziej palącą potrzebą jest odnowa wiary

2024-04-16 10:40

EpiskopatNews

- Musimy najpierw odnowić naszą wiarę, aby dawać wiarygodne świadectwo - mówi KAI arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Dodaje, że ożywienie wiary pomoże rozwiązać wiele innych kwestii i wyzwań, przed którymi stoi dziś Kościół w Polsce. „Dzisiaj więc trzeba pracować nad rozbudzaniem wiary. To wyzwanie trzeba przełożyć na konkretne działania duszpasterskie: poczynając od budowania nowych relacji, bycia dla poszukiwania tych, którzy stoją na peryferiach, pochylania się nad cierpiącymi i upadającymi” - mówi.

Więcej ...

Zaproszenie na pielgrzymkę do Francji. Każdy może dołączyć

2024-04-16 13:39
Pielgrzymka do Francji

organizatorzy

Pielgrzymka do Francji

Chcesz spędzić tegoroczne wakacje, poznając ciekawe miejsca, a nie masz jeszcze pomysłu, gdzie pojechać? Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie zaprasza w dniach 19-26 sierpnia 2024 r. do odkrywania piękna zakątków Francji, jej historii i duchowości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r.,...

Kościół

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r.,...

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Kościół

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny