Reklama

Franciszek

8 lat z papieżem Franciszkiem. Jakie słowa kierował do Polaków? [5 CYTATÓW]

Mazur/episkopat.pl

13 marca przypada 8. rocznica wyboru kardynała Jose Mario Bergoglio na papieża. To pierwszy biskup Rzymu o imieniu Franciszek. Mówi o wychodzeniu na peryferie, robieniu rabanu i za każdym razem prosi o modlitwę za siebie. Franciszek zwraca się do bezpośrednio do Polaków niemal na każdej audiencji czy spotkaniu z wiernymi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jakie słowa przez tych 8 lat papież skierował do nas, rodaków św. Jana Pawła II? Oto wybór kilku wypowiedzi Ojca Świętego, ważnych z polskiej perspektywy:

1. Wszyscy mamy w pamięci jak dotąd jedyną pielgrzymkę Franciszka do Polski. Kraków, dzięki Światowym Dniom Młodzieży, stał się w lipcowych dniach 2016 roku centrum młodego i żywego Kościoła. A sam papież mówił językiem bliskim 30, 20-latkom i młodszym.

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

1. Jak brzmi pełne imię i nazwisko papieża Franciszka?

2. Do jakiego zgromadzenia należy Franciszek?

3. Jakimi językami posługuje się papież?

4. Kiedy został wybrany na Stolicę Apostolską?

5. W jakim mieście urodził się Franciszek?

6. Ile rodzeństwa miał Franciszek?

7. Dzień po wyborze na papieża, Franciszek opuścił mury Watykanu, dokąd się wtedy udał?

8. Gdzie mieszka papież Franciszek?

9. Papież często spaceruje, a jakim pojazdem porusza się Franciszek po Watykanie?

10. Ile podróży odbył papież do 2021 r.?

Aby zobaczyć wynik musisz odpowiedzieć na wszystkie pytania

30 lipca 2016, Brzegi:

"Z pewnością dla wielu łatwiej i korzystniej jest mieć młodych ludzi ogłupiałych i otumanionych, mylących szczęście z kanapą; dla wielu okazuje się to wygodniejsze, niż posiadanie młodych bystrych, pragnących odpowiedzieć na marzenie Boga i na wszystkie aspiracje serca.

Prawda jednak jest inna: kochani młodzi, nie przyszliśmy na świat, aby „wegetować”, aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi; przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad. To bardzo smutne, kiedy przechodzimy przez życie nie pozostawiając śladu. A gdy wybieramy wygodę, myląc szczęście z konsumpcją, wówczas cena, którą płacimy, jest bardzo i to bardzo wysoka: tracimy wolność"

Reklama

2. Kontynuując wspomnienie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, warto przypomnieć, że Franciszek kontynuował tradycję ukazywania się w papieskim oknie przy Franciszkańskiej 3. Kilkukrotnie w ten sposób spotykał się z młodzieżą.

Podziel się cytatem

Reklama

28 lipca 2016, Kraków:

"Są tutaj młode rodziny, nowożeńcy, wielu z Was jest w związkach małżeńskich, inni zamierzają się pobrać. Pamiętajcie o tych trzech słowach, które pomagają żyć w małżeństwie. Powtórzmy je razem: PERMISO, GRACIAS, PERDÓN. PROSZĘ, DZIĘKUJĘ I PRZEPRASZAM. Głośniej: PROSZĘ, DZIĘKUJĘ I PRZEPRASZAM. Wszystko to jest bardzo piękne. Pięknie jest tak mówić, lecz w życiu małżeńskim zawsze są też problemy i kłótnie. To normalne i tak właśnie się dzieje, że małżonkowie kłócą się, podnoszą głos, ścierają się. A czasem nawet latają talerze. Ale nie przerażajcie się tym. Dam Wam radę: nie kładźcie się spać bez pogodzenia się. A wiecie czemu? Ponieważ zimna wojna następnego dnia staje się niebezpieczna.

A co mam zrobić, żeby się pogodzić? – mógłby zapytać ktoś z Was. Nie trzeba nic mówić – wystarczy gest. I tyle. I już jest zgoda. Gdzie jest miłość, jeden gest wszystko załatwia"

Reklama

3. Franciszek był tym papieżem, który jednego dnia kanonizował swych dwóch poprzedników - Jana Pawła II i Jana XXIII. W homilii nazwał Ojca Świętego z Polski "papieżem rodziny".

Podziel się cytatem

Reklama

27 kwietnia 2014, Watykan

"Byli kapłanami, biskupami i papieżami dwudziestego wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni. Silniejszy był w nich Bóg; silniejsza była w nich wiara w Jezusa Chrystusa, Odkupiciela człowieka i Pana historii; silniejsze było w nich miłosierdzie Boga, które objawia się w tych pięciu ranach; silniejsza była macierzyńska bliskość Maryi"

4. Papież pamiętał również o licznych, ważnych polskich rocznicach historycznych. W 2018 roku skierował swe słowa do nas w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

Podziel się cytatem

Reklama

4 listopada 2018, Watykan:

Wraz z Kościołem w Polsce i wszystkimi Polakami dziękuję Bogu za to, że wspierał swoją łaską i mocą kolejne pokolenia i sprawił, że przed stu laty spełniła się ich nadzieja na wolność i nie utracili jej, mimo kolejnych, bolesnych doświadczeń dziejowych, związanych z II wojną światową, nazistowską okupacją i komunistycznym reżimem.

Reklama

Podejmując modlitwę św. Jana Pawła II, szczególnego świadka tego stulecia, proszę Boga o łaskę wiary, nadziei i miłości dla wszystkich Polaków, aby w jedności i pokoju dobrze korzystali z tak cennego daru wolność. Niech opieka Maryi, jasnogórskiej Królowej Polski, zawsze towarzyszy Waszej Ojczyźnie i wszystkim Polakom! Niech Boża Opatrzność darzy naród polski pokojem i pomyślnością teraz i w przyszłości! Boże błogosławieństwo niech zawsze będzie z Wami!"

5. Podczas swego pontyfikatu papież wielokrotnie zabierał głos w obronie nienarodzonych dzieci. Porównywał aborcję do wynajęcia płatnego zabójcy. W kilka dni od wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował legalność aborcji eugenicznej, papież przypomniał Polakom o potrzebie ochrony każdego życia.

Podziel się cytatem

Reklama

28 października 2020, Watykan:

Reklama

"Minionego 22 października obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, w roku setnej rocznicy jego urodzin. Zawsze wzywał on do szczególnej miłości wobec ostatnich i bezbronnych i do ochrony każdego życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci - mówił Papież. - Przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny i świętego papieża Polaka, proszę Boga, aby obudził w sercach wszystkich szacunek dla życia naszych braci, zwłaszcza najsłabszych i bezbronnych, i dał siłę tym, którzy je przyjmują i troszczą się o nie, także wtedy, gdy wymaga to heroicznej miłości"

I na koniec ciekawostka.

Pierwsze słowa wypowiedziane po polsku przez papieża Franciszka brzmiały - "Dobrej drogi".

W ten sposób w Niedzielę Palmową 2013 roku Ojciec Święty zapraszał do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży do Rio de Janeiro.


Podziel się cytatem

Podziel się:

Oceń:

+5 -1
2021-03-13 10:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: wiara to najcenniejsze, co możemy po sobie zostawić

Grzegorz Gałązka

Najcenniejszym bogactwem, jakie możemy zostawić innym jest nasza wiara – powiedział Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Więcej ...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43
Wiktoria i Józef Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

Więcej ...

Msza Święta Krzyżma w Przemyślu

2024-03-28 16:37
Błogosławieństwo oleju Krzyżma

Stanisław Gęsiorski

Błogosławieństwo oleju Krzyżma

W Wielki Czwartek, 28 marca 2024 r., tradycyjnie przed południem w Bazylice Archikatedralnej sprawowana była Msza Święta Krzyżma, której przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski. Podczas Eucharystii zostały poświęcone oleje służące do sprawowania świętych namaszczeń: krzyżmo i olej chorych, a księża wobec swojego biskupa diecezjalnego odnowili przyrzeczenia kapłańskie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...