Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do maturzystów: nie zgadzajcie się na przeciętność

Jasna Góra/Twitter

– Waszym pierwszym zadaniem jest odkryć w sobie wewnętrznego człowieka i tym samym nie zgodzić się na przeciętność, bylejakość i kompromisowość – powiedział do maturzystów metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który 13 marca w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył Mszy św. w ramach pielgrzymki maturzystów archidiecezji częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka miała charakter symboliczny. Do sanktuarium przybyli tylko przedstawiciele abiturientów i nauczycieli. Pozostali uczniowie, duszpasterze, katecheci i nauczyciele mogli włączyć się do wspólnej modlitwy za pośrednictwem transmisji internetowej lub telewizyjnej.

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymka maturzystów archidiecezji częstochowskiej

– W tej Eucharystii doświadczamy przenikliwego spojrzenia Maryi, która zna nas lepiej niż ktokolwiek inny, zwłaszcza teraz, na etapie zakończenia edukacji w szkole średniej i decyzji o wyborze studiów, a zarazem stanu życiowego i powołania – zaznaczył w homilii abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypominając o ustanowionym przez Ojca Świętego Franciszka Roku św. Józefa, przytoczył fragment jego listu apostolskiego „Patris corde”, który, zdaniem metropolity, bardzo dobrze oddaje zadania maturzystów: „Jeśli pierwszym etapem prawdziwego wewnętrznego uzdrowienia jest przyjęcie własnej historii, to znaczy uczynienie w sobie miejsca także na to, czego nie wybraliśmy w naszym życiu, musimy dodać jeszcze jedną ważną cechę: twórczą odwagę. Ujawnia się ona szczególnie wtedy, gdy napotykamy na trudności. W obliczu trudności można bowiem zatrzymać się i zejść z pola walki lub jakoś coś wymyślić. Czasami to właśnie trudności wydobywają z każdego z nas możliwości, o posiadaniu których nawet nie mieliśmy pojęcia”.

– Waszym pierwszym zadaniem jest odkryć w sobie wewnętrznego człowieka i tym samym nie zgodzić się na przeciętność, bylejakość i kompromisowość – wskazał hierarcha, zwracając się do maturzystów.

Jak ponownie dodał za Franciszkiem, twórcza odwaga, która cechowała również cieślę z Nazaretu, „potrafi przekształcić problem w szansę, pokładając zawsze ufność w Opatrzności”.

– Ta pewność wewnętrzna wynika z Ducha Świętego, który został nam dany już od momentu naszego chrztu i z Jego darów, które przyjęliśmy w sakramencie bierzmowania, o który w sposób świadomy i dobrowolny prosiliście – podkreślił abp Depo. W tym kontekście zauważył również, że wielu młodych „wyłączyło się i zeszło z tej drogi, opuszczając katechezy szkolne czy spotkania formacyjne”, pozostając „na lądzie, tylko w wymiarze ziemi”.

Reklama

Zwrócił również uwagę na zobowiązujące słowa proroka Ozeasza z pierwszego czytania: „Powróćmy do Pana! On nas zranił i On też uleczy, On to nas pobił, On ranę przewiąże”. – Kiedy słyszymy również o perspektywie odzyskania życia po trzech dniach, to oczyma wiary dostrzegamy w tym proroczym słowie proroka z VIII wieku przed Chrystusem tajemnicę przyjścia Syna Bożego, którego po ludzku myśląc, Bóg posłał na świat, skazując na śmierć krzyżową, ale trzeciego dnia wskrzesił Go z martwych, aby każdy, kto w Niego uwierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne – zaznaczył abp Depo.

– Przyznajmy jednak, że na co dzień sprawy religijne i nasze osobiste więzy z Bogiem schodzą na drugi plan. Chcemy żyć tylko w świecie własnych potrzeb i dążeń. Słyszymy: moje życie, moje ciało, mój wybór! – kontynuował.

W tym kontekście za ciekawą propozycję uznał słowa klucze zapisane przez papieża Benedykta XVI: „Trzeba dziś zmienić koncepcję realizmu. Realistą jest ten, kto w Bogu rozpoznaje fundament swojego życia. To ważne, zwłaszcza że dziś próbuje się przedstawić chrześcijaństwo jako kompletną iluzję, a Kościół jako instytucję zniewolenia w imię niejasnej przyszłości”.

– Przychodząc na to miejsce, wierzymy, że jesteśmy ogarnięci miłością Boga od początku naszego zaistnienia. Życie jest darem miłości Boga, za który już teraz jesteśmy odpowiedzialni, a słabością współczesnego świata jest to, że człowiek chce przywłaszczyć sobie życie, czyni się jego panem, a przecież sam siebie nie stworzył – pouczał metropolita częstochowski.

– Miarą naszego człowieczeństwa jesteśmy obdarowani przez Boga Stwórcę, a Jego Jednorodzony Syn, Jezus Chrystus potwierdził tę miarę i naszą godność mężczyzny i niewiasty, przyjmując ludzką naturę dla naszego zbawienia, rodząc się z Niewiasty – dodał.

Reklama

Przytoczył również słowa prof. Leszka Kołakowskiego z jego wykładu pt. „Kazanie na koniec wieku”, który z okazji 80. rocznicy urodzin uczony wygłosił na Uniwersytecie Warszawskim: „Oświecenie francuskie wraz z rewolucją wyniosło człowieka do roli wszechmocnego boga, ale była to zarazem epoka degradacji człowieka. Zabrakło bowiem gwaranta jego godności. Bez Boga wartość, którą reprezentuje człowiek, zawsze można zakwestionować i odrzucić”.

Abp Depo cytował także Andrzeja Seweryna, odtwórcę roli kard. Stefana Wyszyńskiego w filmie „Prymas. Trzy lata z tysiąca”: „Grając prymasa Wyszyńskiego, zrozumiałem, jak silny może być człowiek dzięki swojej wierze”.

– Przychodzimy dzisiaj do domu Matki Zawierzenia, aby przez ufną modlitwę w pokorze serca, jak ewangeliczny celnik, wypraszać potrzebne światła rozumu i wiary dla naszego życia, aby go nie przegrać – podkreślił celebrans.

Za kard. Karolem Wojtyłą, „który Maryję uczynił Pośredniczką swojego życia i posługi”, powiedział: „Ktoś kto tutaj, na Jasnej Górze, wpatruje się z wiarą w oblicze Matki i Syna, nie ulegnie degradacji”. – Św. Jan Paweł II sam tego doświadczył i nigdy się nie zawiódł, dlatego w duchu słów prefacji maryjnej przyzywajmy Maryję jako Matkę niezawodnej nadziei, bo to sam Duch Święty rozlewa nadzieję w sercach naszych, aby wskazywała kierunek i sens naszego życia – zachęcił abp Depo.

Po Komunii św. przedstawiciele maturzystów archidiecezji częstochowskiej odmówili akt zawierzenia Maryi. „Na progu dorosłości pragniemy Cię prosić, byś czuwała nad nami i stawiała na naszej drodze dobrych i mądrych ludzi, dzięki którym będziemy mogli odkryć ciepło miłości Boga, dalej trwać przy Nim i w sposób odpowiedzialny pielęgnować swoją wiarę. Dodaj nam odwagi, abyśmy byli czujni i nie ulegali pokusie łatwych rozwiązań, byśmy stawiali w naszym życiu na siłę prawdy, wartości tradycji i mocy wiary. Pomóż nam tak budować swoją przyszłość, abyśmy potrafili przekazać wiarę w Boga i sens życia, tworząc cywilizację miłości i godności każdego człowieka” – modlili się.

Reklama

Za św. Janem Pawłem II prosili Maryję, by nauczyła ich być obecnymi w Kościele i w życiu społecznym, wzięcia odpowiedzialności za losy świata i ojczyzny oraz tworzenia kultury i cywilizacji, „która opierając się na prawach Bożych, służyłaby człowiekowi”. – Naucz nas ducha pojednania i przebaczenia oraz uwierzenia w to, że zawsze łaska jest potężniejsza od grzechu. Naucz nas także wierzyć, żywić nadzieję i kochać wraz z Tobą. Wskaż nam drogę, która wiedzie do pokoju, drogę, która prowadzi do królestwa Jezusa i prowadź nas pośród trosk dnia codziennego.

Zawierzyli również Pani Jasnogórskiej tygodnie przygotowań do egzaminu dojrzałości, czas matur i egzaminów na studia oraz nauczycieli, wychowawców, katechetów i kapłanów.

Na zakończenie abp Depo za św. Janem Pawłem II życzył młodym, by nigdy nie zwątpili w miłość Boga.

Podziel się:

Oceń:

+4 -2
2021-03-13 15:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dotknęli istoty – zaufali Bogu przez Maryję

Bożena Sztajner/Niedziela

Jak wielu przed nimi, również z naszej diecezji w czwartek 9 kwietnia na Jasną Górę przybyli tegoroczni maturzyści, by u tronu Królowej Polski prosić o potrzebne łaski na czas matury i o rozeznanie drogi życiowej.

Więcej ...

Nasz pierwszy święty

Wikipedia/Obraz malarstwa Zbigniewa Kotyłło

Jest nim św. Wojciech, patron Polski, który został wyniesiony do chwały ołtarzy w niecałe 2 lata po męczeńskiej śmierci.

Więcej ...

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z nominacją biskupią

2024-04-23 12:39
Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Nasze modlitwy o wybór Biskupa przyniosły piękny owoc. Bp Artur nie jest tchórzem i na pewno nie będzie uciekał od spraw trudnych - pisze abp Adrian Galbas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Nasz pierwszy święty

Wiara

Nasz pierwszy święty

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć