Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Dzień, w którym nie ma niczego

Piotr Drzewiecki

W piątkowy wieczór w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus, o godz. 21:00 miała miejsce Liturgia Wielkiego Piątku przygotowana przez młodzież Wspólnoty Młodość – Lubię To 18+.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W liturgii centralnym najważniejszym momentem była adoracja krzyża, która wyglądała inaczej niż zwykle, ponieważ nie będzie przez ucałowanie Krzyża, był wystawiony w prezbiterium i adorowany przez zgromadzonych wiernych. Z racji obostrzeń po adoracji Krzyża rozpoczął się obrzęd komunii świętej a następnie procesja do Grobu.

W słowie skierowanym do zgromadzonej młodzieży o. Tomasz Rakowski, duszpasterz wspólnoty wyjaśnił wydarzenia, w których uczestniczymy i to, w jakim momencie się znajdujemy, towarzysząc Jezusowi w Jego męce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Kontynuujemy naszą liturgiczną medytację wydarzenia śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W liturgii dominuje ogołocenie i cisza. Chrystus umiera. Jest ogołocony, opuścili Go ci, którzy z nim byli. Został skazany przez władzę religijno-polityczną. Jego ziemskie życie się rozwala, rozsypuje. Dzisiejsza liturgia ma taki klimat, w którym towarzyszymy Chrystusowi. Wczoraj towarzyszyliśmy Jezusowi w ostatniej wieczerzy, towarzyszyliśmy uczniom w ogrodzie Getsemani, towarzyszyliśmy im w tym doświadczeniu też pojmania Jezusa i straty – rozpoczął jezuita.

W dalszych rozważaniach kapłan zwrócił uwagę na krzyż, symbol śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, usadawiając słuchaczy w bardzo konkretnym momencie drogi Jezusa na śmierć.

- Dzisiaj sąd i wydanie wyroku i ogołocenie. Wydaje się, że Chrystus po ludzku traci wszystko ale opis Świętego Jana jest bardzo specyficzny, ponieważ opisuje Chrystusa tak, jakby go ustanowiono królem. Od początku kościół widział w Jezusie tego, który patrzy na krzyż, w perspektywie zmartwychwstania, że to nie jest śmierć. I z jednej strony ci, którzy nie wierzyli, nie widzieli zabitego człowieka, no i cóż co za dziwactwa, że przychodzą ludzie i patrzą na zabitego człowieka, ale ci, którzy uwierzyli dla nich był to znak zupełnie inny. Był to znak wielkiej miłości Jezusa i zmartwychwstania. Na początku ten krzyż był zawsze przedstawiany już w perspektywie zmartwychwstania. Jezus, który króluje na tronie Krzyża, który jest już zmartwychwstały, który jest nawet uśmiechnięty, dlatego zasłaniają ten krzyż, żeby ten Jezus nie patrzył uśmiechnięty – dodał duszpasterz.

Reklama

Po zakończonej nauce, jezuita zaprosił zgromadzonych do krótkiej Adoracji Krzyża, która z uwagi na obostrzenia odbyła się bez ucałowania Drzewa krzyża Jezusowego.

- W krótkiej chwili dzisiaj znów zachęcam was do medytacji, do takiego zatrzymania się i towarzyszenia Jezusowi i popatrzenia na Jezusa, który nas z miłości dla nas, oddał swoje życie i tak to bądźmy chwilę z Chrystusem, z Chrystusem, który umiera i który jutro po swojej śmierci w Wielką Sobotę wstępuje do otchłani. To jest dzień, w którym nie ma niczego, nie ma liturgii. Wszystko, jakby się kończy i zacznie się dopiero od początku, od Zmartwychwstania na nowo – podsumował o. Tomasz Rakowski.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2021-04-03 15:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Łodzianie w drodze na Jasną Górę

Julia Saganiak

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

2024-04-18 18:55

Caritas

Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau i przewodniczący Caritas Afryka ks. Pierre Cibambo wezwali do zacieśnienia stosunków i współpracy na równych zasadach między Europą a Afryką. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej obaj poruszyli takie kwestie, jak migracja, stosunki gospodarcze, wojny i konflikty w Afryce oraz ich przyczyny, a także problemy wewnętrzne w Afryce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...

Europa

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...