Reklama

Niedziela Wrocławska

Gdy mówiła o kapłaństwie, to kolana mi się uginały

Marek Zygmunt

Księża biskupi, kapłani z całej Metropolii Wrocławskiej, przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej pożegnali śp. prof. dr hab. inż. Teresę Siemieniewską, mamę biskupa pomocniczego naszej archidiecezji ks. bp. Andrzeja

Mszy św. pogrzebowej w kościele pw. św. Wawrzyńca we Wrocławiu przewodniczył metropolita wrocławski, abp Józef Kupny. Obecni byli także bp Jacek Kiciński CMF oraz bp Ignacy Dec, bp senior diecezji świdnickiej.

Homilię wygłosił ks. Ireneusz Alczyk, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tyńcu Małym, który jest seniorem roku święceń bp. Andrzeja. Charakteryzując postawę śp. Teresy podkreślił m.in., że związek małżeński zawarła w parafii Świętej Rodziny, potem była związana w parafią katedralną, z salezjańską wspólnotą pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a przez przeszło 40 lat z inną parafią salezjańską św. Michała Archanioła. W tej ostatniej codziennie uczęszczała na Mszę św. Kaznodzieja wskazał, że szczególnym miejscem Jej duchowego wzrostu był kościół pw. Najświętszej Maryi Panny na Piasku, którego proboszczem był ks. Julian Michalec - Pani Teresa nie tylko słuchała Jego kazań, ale Ona się w nie wsłuchiwała, Ona je utrwalała, nagrywała i przekazywała innym - akcentował ks. Alczyk i dodał, że była zafascynowana duchowością swojej patronki św. Teresy od Jezusa.

Reklama

-Gdy mówimy, że matka kapłana jest też matką innych księży, sercem obdarza każdego duchownego, to wyrażenie jest prawdziwe i w całej rozciągłości odnosi się do śp. Teresy. Kiedy podczas naszych wielu rozmów, spotkań mówiła o kapłaństwie, o jego wielkości, świętości, posłannictwie, to mi się uginały kolana. Jakie to wymowne, że Jej ziemska pielgrzymka zakończyła się w przededniu Wielkiego Czwartku, w ten dzień, w którym modliliśmy się w intencji naszego Księdza Arcybiskupa w 38 rocznicę Jego święceń kapłańskich- podkreślił ks. Alczyk. Kończąc homilię apelował „O to już kończy się wędrówka śp. Teresy, a dzięki Twemu zmartwychwstaniu niech wejdzie w progi Domu Ojca, aby wieczerzać razem z Tobą o Najświętszy Królu Chryste”.

W odczytanym w czasie Eucharystii specjalnym liście kondolencyjnym od kierownictwa, pracowników i studentów Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej podkreślono, że prof. Teresa Siemieniewska była wielkim autorytetem naukowym, oddanym nauczycielem, promotorem wielu prac magisterskich, doktorskich i jest częścią historii tego Wydziału.

Obrzędy Ostatniego Pożegnania poprowadzili w kościele ks. bp. Ignacy Dec, a na Cmentarzu św. Wawrzyńca ks. bp Jacek Kiciński. Zabierając głos na ich zakończenie ks. bp. Andrzej Siemieniewski podziękował za obecność, ofiarę Mszy św. księdzu arcybiskupowi, księżom biskupom, kapłanom, przedstawicielom Politechniki Wrocławskiej, przyjaciołom i prosił o dar modlitwy za śp. Mamę. Wyraził też wielką wdzięczność osobom, które szczególnie w ostatnim okresie opiekowały się Jego Mamą.

Teresa Siemieniewska była absolwentką, a potem wieloletnim zasłużonym pracownikiem Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

2021-04-10 21:03

Wybrane dla Ciebie

Święty4ever: wywieśmy flagi papieskie w 101. urodziny Jana Pawła II

2021-05-10 14:50

Archiwum autora

W dniach od 13 do 18 maja przypadają ważne rocznice związane z życiem i pontyfikatem św. Jana Pawła II. To dobry czas, by wyrazić swoją bliskość z Papieżem Polakiem m.in.: publikując w mediach społecznościowych ulubiony cytat z Jego nauczania, zdjęcie z wywieszoną papieską flagą oraz z wystawionym wizerunkiem Papieża w oknach swoich domów.

Więcej ...

Hamas wystrzelił rakiety w stronę Jerozolimy po starciach na terenie meczetu Al-Aksa

2021-05-10 20:11

Karol Porwich/Niedziela

Radykalna organizacja palestyńska Hamas dokonała w poniedziałek ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy w kierunku Izraela po starciach Palestyńczyków z izraelską policją na terenie meczetu Al-Aksa w Jerozolimie, w których rannych zostało kilkaset osób. Chwilę później izraelska armia zaczęła atakować cele militarne Hamasu w Gazie.

Więcej ...

Ludzie wiary, faryzeusze i uczeni w Piśmie… czyli jak czytać Biblię po katolicku wg Benedykta XVI

2021-05-11 10:11

Grzegorz Gałązka

Jak czytać Biblię w prawdziwym duchu wiary katolickiej? Kto ma prawo zajmować się badaniem świętych tekstów? I jakie pokusy duchowe grożą nam przy lekturze Pisma Świętego?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

#NiezbędnikMaryjny: objawienia Matki Bożej z Guadalupe

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: objawienia Matki Bożej z Guadalupe

#NiezbędnikMaryjny: Modlitwa do Matki Bożej Nieustającej...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Modlitwa do Matki Bożej Nieustającej...

Święty4ever: wywieśmy flagi papieskie w 101. urodziny...

Jan Paweł II

Święty4ever: wywieśmy flagi papieskie w 101. urodziny...

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Miał 70 lat

Wiadomości

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Miał 70 lat

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej...

#NiezbędnikMaryjny: Najświętsza Maryja Panna...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Najświętsza Maryja Panna...

#NiezbędnikMaryjny: Wołanie z Fatimy

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Wołanie z Fatimy