Reklama

Niedziela Lubelska

Jesteśmy ich dłużnikami. Kraśnik pamięta o Katyniu i Smoleńsku

2021-04-11 08:09

Paweł Wysoki

10 kwietnia w całej Polsce obchodzono 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Skromne z powodu pandemii uroczystości zorganizowano także w Kraśniku na terenie parafii Matki Bożej Bolesnej, gdzie naprzeciw kościoła znajduje się pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

- Dziś mija 11 lat od katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z Małżonką, przedstawiciele Parlamentu, urzędnicy państwowi, dowódcy wojskowi, duchowni i załoga. Pamiętamy doskonale ten dzień, który odcisnął się mocno w sercu każdego Polaka. W tym roku, w wyjątkowej sytuacji pandemii, pozostaje nam to, co najważniejsze: zachowanie pamięci o tych, którzy zginęli w katastrofie; pamięci o tych, którzy budowali polską państwowość - wyjaśniali organizatorzy spotkania.

W pierwszej części obchodów w kościele Matki Bożej Bolesnej odbył się koncert orkiestry wojskowej z Lublina pt. „Miłość i Niepodległa”. Wydarzenie upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 r. i katastrofy smoleńskiej z 2010 r. zorganizowano w ramach akcji „Warto być Polakiem”. W muzycznej wędrówce przez dzieje Polski uczestniczyli wierni, zgromadzeni w świątyni zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym, a także widzowie TVP3 Lublin, którzy mogli śledzić transmisję na żywo. Koncert zorganizowali wspólnie TVP Oddział Lublin, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla i Proboszcz Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku ks. Hubert Czarnecki.

Reklama

W drugiej części spotkania ks. Hubert Czarnecki przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar Katynia i Smoleńska. - Modlimy się z tych, którzy zginęli w drodze do Katynia. Co sprawiło, że najważniejsze osoby w państwie, reprezentujące różne środowiska i poglądy, podjęły trud wspólnej wędrówki na cmentarz wojenny w Katyniu? Czy ofiara ich życia miała sens? - pytał ksiądz proboszcz. W odpowiedzi duszpasterz przypomniał o zbrodni sowieckich katów na elicie polskiego narodu; zbrodni, która nie została osądzona, a jej sprawcy nie zostali ukarani. - Dzięki ofierze tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem, cały świat dowiedział się o Katyniu. Największa z polskich tragedii pokazała, że pamięć wiele kosztuje. Jesteśmy dłużnikami tych ofiar. Nie cofniemy biegu wydarzeń, ale z ofiary życia Polaków z 1940 r. i z 2010 r. może wypłynąć dobro - podkreślił ks. Czarnecki. Duszpasterz zaapelował o pamięć, prawdę, jedność i szacunek wśród Polaków zranionej ojczyzny. Przywołując wizerunek Matki Bożej z Jasnej Góry, z dwiema bliznami na twarzy, wskazał, że mimo ran oblicze Królowej Polski jest piękne. - Katyń i Smoleńsk to blizny na obliczu naszej ojczyzny. Jako chrześcijanie wiemy, że Zmartwychwstały Chrystus, który przychodzi do nas ze słowami: pokój wam, nie niweluje cierpienia, ale pozwala nam je mądrze przeżywać. Od nas zależy, czy nasza ojczyzna będzie królestwem miłości i pokoju, prawdy i jedności. Miłość, której przejawem jest patriotyzm, jest wartością cenniejszą niż życie - powiedział ks. Czarnecki.

Po Liturgii pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej symbolicznie złożono wieńce i kwiaty; w ceremonii uczestniczyli m.in. Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Kazimierz Choma, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Anna Baluch, Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla, Przewodniczący Rady Powiatu w Kraśniku Jacek Dubiel, Radni Powiatu Kraśnickiego, samorządowcy miejscy z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Jarosławem Jamrozem oraz sekretarz miasta Grażyna Lejwoda-Ćwik.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172

Reklama


Reklama


Wybrane dla Ciebie

Maryja przesłania Chrystusa?

Bożena Sztajner/Niedziela

Czy wielki kult jakim my, Polacy, otaczamy Maryję, nie odwraca naszej uwagi od Chrystusa i nie przysłania nam samego Boga?

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej Częstochowskiej

2021-05-08 21:30

Karol Porwich/Niedziela

Matka wszystko rozumie... Matka pomaga. Matka Boża Częstochowska wyprosiła wiele cudów. Dziś przedstawiamy kolejny.

Więcej ...

Kolejne spotkanie otwarte Mężczyzn Świętego Józefa w Krakowie

2021-05-10 18:24

mat.prasowy

19 maja 2021 odbędzie się kolejne spotkanie otwarte Mężczyzn Świętego Józefa w Krakowie. Naszym gościem (online) będzie o Mariusz Wójtowicz. Podejmie ważny temat: Posłuszeństwo wiary.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikMaryjny: Modlitwa do Matki Bożej Nieustającej...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Modlitwa do Matki Bożej Nieustającej...

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

40. rocznica zamachu na św. Jana Pawła II/ Kard. Dziwisz:...

Kościół

40. rocznica zamachu na św. Jana Pawła II/ Kard. Dziwisz:...

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej...

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Miał 70 lat

Wiadomości

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Miał 70 lat

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Najświętsza Maryja Panna...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Najświętsza Maryja Panna...

#NiezbędnikMaryjny: Wołanie z Fatimy

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Wołanie z Fatimy

Rzecznik KEP: wypowiedzi księży w mediach nie zawsze...

Kościół

Rzecznik KEP: wypowiedzi księży w mediach nie zawsze...