Reklama

Najczęściej oglądana Adoracja na świecie

2021-04-17 14:05

Artur Stelmasiak

Nasza historia może być nazwana kazusem EWTN. Nie znam przypadku w Polsce, by YouTube odblokował komuś kanał w tak szybkim tempie - mówi ks. Piotr Wiśniowski, dyrektor telewizji EWTN Polska.

Artur Stelmasiak: - W wigilię Niedzieli Miłosierdzia media obiegła bardzo niepokojąca informacja, że transmisja Adoracji Wieczystej Najświętszego Sakramentu z Niepokalanowa została zawieszona. Jak do tego doszło?

Ks. Piotr Wiśniowski: - Byliśmy bardzo zaskoczeni, bo nasza Telewizja Wiekuistego Słowa EWTN Polska zawsze stara się o jak najwyższą jakość materiałów pod względem prawnym jak i etycznym. Nagle otrzymaliśmy informacje, że konto EWTN zostało zablokowane na siedem dni bez podania powodu. Jedna enigmatyczna informacja, że materiał przez nas wyemitowany narusza wytyczne społeczności YouTube.

- Transmisja Adoracji może jakieś wytyczne naruszać?

- My prowadzimy dwa niezależne strumienie transmisji - telewizje z naszymi programami i Adorację w ciszy. Obydwa zostały zawieszone jednocześnie. Napisaliśmy, że wszystko co emitujemy na naszym kanale jest naszą własnością, albo mamy do tego licencyjne prawo. Niestety odbiliśmy się od ściany automatycznej weryfikacji z odpowiedzią, że nasz wniosek został odrzucony.

Reklama

- Napisał Ksiądz, że "pozbawienie nas możliwości transmisji LIVE w przeddzień Święta Bożego Miłosierdzia uznajemy za nieprzypadkowe oraz wyraz dyskryminacji wobec społeczności katolików na świecie, pragnących oddawać cześć Bogu Stwórcy według swoich tradycji i standardów". A jednak kanał został przywrócony?

- Miałem prawo tak napisać, bo mam wiele przykrych doświadczeń z mediami społecznościowymi. Dzień przed Wielkanocą zablokowany został kanał EWTN España, a nasz polski dzień przed Niedzielą Miłosierdzia. Pomyślałem, że to właśnie nie jest przypadkowe. Jednak opinię publiczną w Polsce oraz naszych partnerów EWTN na świecie, zablokowanie kanału z Adoracją Najświętszego Sakramentu mocno poruszyło.

- O Adoracji pisały media w tym nasz portal niedziala.pl, a także pojawiało się wiele komentarzy oburzonych polityków i poruszenie w mediach społecznościowych. A może to nagłośnienie pomogło?

Ks. Piotr Wiśniowski, EWTN

Twitter

Ks. Piotr Wiśniowski, EWTN

- To chyba jest klucz. W Polsce trwa ożywiona dyskusja nt. cenzury w mediach społecznościowych, a tu jeszcze "afera" z zablokowaniem kanału Adoracji Najświętszego Sakramentu w czasie, gdy mamy pandemię. Poruszenie, jak wspomniałem było nie tylko w Polsce, ale także na światowych katolickich portalach. Naszą adorację odwiedzało średnio milion osób miesięcznie z całego świata i spora ich ilość wyraziło swoje oburzenie w mediach społecznościowych. Pisali o tym ludzie w Brazylii, USA, czy nawet w Singapurze.

- Czy tak po prostu kanał został przywrócony?

- Zadzwonił do mnie polski pracownik Google, który przecież jest właścicielem YouTube. Muszę też przyznać, że gdy ta osoba do mnie zadzwoniła od razu chciała po prostu pomóc.

Reklama

- Najpierw zablokowali, a później chcieli pomóc?

- Mniemam, że szum medialny wokół kazusu EWTN bardzo temu pomógł. Ale przy okazji dowiedzieliśmy się jaki był oficjalny powód naszej blokady. Okazało się, że chodziło o jakiś utwór (taki przerywnik pomiędzy programami), który w naszym paśmie telewizyjnym wyemitowaliśmy. Twierdzili, że nie mamy praw autorskich.

- Czy tak było?

- To nie była prawda, bo tylko jak pojawiało się zgłoszenie my wysłaliśmy im skan licencji na prawa autorskie. My jako oddział międzynarodowej sieci globalnej nie możemy sobie pozwolić na emitowanie czegokolwiek bez takich praw.

- Kanał został odblokowany w nocy z soboty na Niedzielę Miłosierdzia. Patrząc na inne historie często takie blokady trwają dłużej, na stałe znikają kanały i bardzo rzadko udaje się to zmienić. Ksiądz jest szczęściarzem?

- Jako wierzący jestem przekonany, że była to interwencja z samego Nieba. Pan Jezus Miłosierny i Niepokalana razem nam to zwyczajnie załatwili. Faktem jest także to, że nasza historia może być nazwana, jak wspomniałem kilkakrotnie - "kazusem EWTN". Nie znam przypadku w Polsce, by YouTube odblokował komuś kanał w tak szybkim tempie. I całkiem możliwe, że jestem jedynym nadawcą, który miał okazję porozmawiać z kimś żywym z YouTube, a nie tylko z maszyną. Globalna instytucja natomiast, która zazwyczaj jest bezwzględna przyznała się do błędu w tym przypadku, bo zdjęła blokadę.

- Ale niestety internetowe zasięgi kanał stracił. Więc w jakiś sposób ta cenzura trwa dalej.

- Niestety obcinane zasięgów i cofanie liczników to bardzo częste praktyki. Mam dowody na taki proceder w swojej 20-letniej praktyce korzystania z mediów społecznościowych. Prowadzenie telewizji katolickiej na YouTube jest bardzo trudne, ale się nie poddajemy. Z badań naszych przyjaciół z USA wiemy, że Adoracja Najświętszego Sakramentu z Niepokalanowa w EWTN była najchętniej oglądaną taką transmisją na świecie. Miliony osób modlących się przed Najświętszym Sakramentem to nasz największy sukces, a właściwie nie nasz tylko Niepokalanej, co wiele lat temu przewidział św. Maksymilian Kolbe. Teraz to zostało zrestartowane, jak zwykle w takim przypadku i będziemy musieli odbudować zasięgi.

- Ale jest też dobry morał z tej historii, bo kanał został odzyskany. To nauka dla nas wszystkich katolików, czy w ogóle ludzi o konserwatywnych poglądach, aby działać razem?

- Oczywiście, że tak. Naprawdę było duże poruszenie i solidarność różnych mediów, a ludzie tę informację wielokrotnie powielali. Nasza presja przyniosła szybki i oczekiwany efekt. Solidarność ma więc sens nawet w takich sytuacjach, gdy sprawa wydaje sie trudna. Można się obrażać na media społecznościowe, które coraz bardziej monopolizują naszą przestrzeń publiczną. Jednak ja wolę walczyć o to, by w tych już nie tak nowych mediach była też ważna przestrzeń dla Pana Boga.

- ACI Prensa napisała, że w obliczu silnej presji międzynarodowej YouTube wycofał się z cenzury EWTN Polska. Mamy więc sukces, ale nie oznacza to, że jest dobrze. W tej chwili trwają prace w Polsce nad przepisami, które mają ograniczyć cenzurę w mediach społecznościowych. Czy Ksiądz popiera takie rozwiązania prawne?

- Popieram wszystkie takie inicjatywy, które w jakiś cywilizowany sposób uregulują sytuacje z mediami społecznościowymi. Obecnie jest bowiem tak, że pada oskarżenie i od razu jesteśmy ukarani. Człowiek ponosi karę i musi udowadniać przed maszyną, że jest niewinny. Naszej telewizji to się udało dzięki wielkiemu poruszeniu w innych mediach, ale inni nadawcy często nie mogą liczyć na tak szybka reakcję. Polskie prawo powinno zmienić tą sytuację, bo niestety w tym wypadku dochodzi do dyskryminacji lub zwykłej niesprawiedliwości. A może razem stwórzmy nową, niezależną i silną platformę w sieci?

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odnaleźć Boga i siebie

Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie czeka na każdego z nas

TZ

Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie czeka na każdego z nas

Zainspirowany obrazem holenderskiego malarza Pietera Bruegla Starszego Jacek Kaczmarski napisał utwór Wojna postu z karnawałem. Od wieków te dwa jakże odmienne pojęcia konkurują ze sobą.

Więcej ...

Ludzie wiary, faryzeusze i uczeni w Piśmie… czyli jak czytać Biblię po katolicku wg Benedykta XVI

2021-05-11 10:11

Grzegorz Gałązka

Jak czytać Biblię w prawdziwym duchu wiary katolickiej? Kto ma prawo zajmować się badaniem świętych tekstów? I jakie pokusy duchowe grożą nam przy lekturze Pisma Świętego?

Więcej ...

Watykan: papież ustanowił świecką posługę katechety

2021-05-11 11:37

BOŻENA SZTAJNER

Na mocy Listu apostolskiego w formie Motu proprio Antiquum ministerium Ojciec Święty ustanowił w całym Kościele posługę katechety. Będą ją pełniły osoby świeckie o głębokiej wierze i ludzkiej dojrzałości, według potrzeb duszpasterskich rozeznanych przez ordynariusza miejsca, wykonując ją w sposób świecki, zgodnie z naturą tej posługi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

#NiezbędnikMaryjny: objawienia Matki Bożej z Guadalupe

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: objawienia Matki Bożej z Guadalupe

#NiezbędnikMaryjny: Modlitwa do Matki Bożej Nieustającej...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Modlitwa do Matki Bożej Nieustającej...

Święty4ever: wywieśmy flagi papieskie w 101. urodziny...

Jan Paweł II

Święty4ever: wywieśmy flagi papieskie w 101. urodziny...

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Miał 70 lat

Wiadomości

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Miał 70 lat

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej...

#NiezbędnikMaryjny: Najświętsza Maryja Panna...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Najświętsza Maryja Panna...

#NiezbędnikMaryjny: Wołanie z Fatimy

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Wołanie z Fatimy