Reklama

Kościół

Bp Krzysztof Wętkowski: jestem spokojny mając wstawiennictwo tylu świętych

2021-04-27 14:01
Bp Krzysztof Wętkowski

archidiecezja.pl

Bp Krzysztof Wętkowski

„Idę do starej, pięknej diecezji związanej z wieloma świętymi i męczennikami. To przecież ziemia św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Marii Kolbego, bł. bp. Michała Kozala i innych. Jestem spokojny mając takie wstawiennictwo” – mówi nowy biskup włocławski Krzysztof Wętkowski.

Papież Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej Krzysztofa Wętkowskiego, nowym ordynariuszem diecezji włocławskiej. Decyzję ogłosiła w południe 27 kwietnia Nuncjatura Apostolska, a w Gnieźnie, w obecności Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, a także księży i pracowników świeckich kurii i trybunału, odczytał ją kanclerz kurii ks. kan. Zbigniew Przybylski.

Składając życzenia i podziękowania za wiele lat pracy w świętowojciechowym Kościele gnieźnieńskim Prymas Polski życzył nowemu biskupowi włocławskiemu Bożej opieki i błogosławieństwa, wyrażając jednocześnie radość, że będzie dość blisko swoich rodzinnych stron, diecezja włocławska leży bowiem w granicach metropolii gnieźnieńskiej.

Reklama

„Cieszę się, że Ksiądz Biskup zostaje w naszej metropolii, że wciąż będzie związany z Gnieznem, miejscem, w którym został ochrzczony, w którym przyjął święcenia kapłańskie, w którym przez tak wiele lat owocnie dla Kościoła pracował” – podkreślił abp Polak.

Przekazał też nowemu ordynariuszowi włocławskiemu cząstkę relikwii św. Wojciecha, zapewniając o modlitwie i zapraszając jak najczęściej do Gniezna.

Dziękując bp Wętkowski przyznał, że idzie do starej, pięknej diecezji o długich i bogatych tradycjach. Do diecezji, której patronuje związany przecież z Gnieznem bł. bp Bogumił, i w której posługiwali tak ważni dla archidiecezji gnieźnieńskiej bł. bp Michał Kozal i kard. Stefan Wyszyński, który wkrótce zostanie wyniesiony na ołtarze.

Reklama

„To ziemia wielu świętych i męczenników. Ziemia św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Marii Kolbego, bł. bp. Michała Kozala i wielu innych. Jestem spokojny mając takie wstawiennictwo” – mówił bp Wętkowski.

Przyznał również, że szczególnym znakiem na wyznaczoną mu przez papieża nową drogę jest fakt, że nominację otrzymał w roku św. Józefa, który jest przecież głównym patronem diecezji włocławskiej.

Pytany o czekające go wyzwania stwierdził, że nie są one inne niż te, którym musi sprostać każdy biskup i kapłan. Pierwszym jest pogłębianie i rozwijanie wiary własnej i powierzonych mu wiernych. Wszystko inne – jak dodał – z tego wynika.

Bp Krzysztof Wętkowski będzie 77 biskupem w historii diecezji włocławskiej. Data ingresu nie jest jeszcze ustalona. Według wstępnych planów nowego biskupa uroczystość mogłaby się odbyć w połowie czerwca.

Po ogłoszeniu nominacji i krótkim spotkaniu z dziennikarzami bp Wętkowski udał się do swoich obowiązków, czyli pojechał na zaplanowaną wizytację parafii.

Biskup Krzysztof Wętkowski urodził się 12 sierpnia 1963 r. w Gnieźnie. Po ukończeniu miejscowego II Liceum Ogólnokształcącego rozpoczął studia i formację kapłańską w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1988 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Był wikariuszem w parafii farnej pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy (obecnie katedra bydgoska). Wypełniał także obowiązki kapelana bp. Jana Nowaka, wówczas biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego i wikariusza biskupiego Prymasa Polski dla miasta Bydgoszczy.

W 1989 r. podjął studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uwieńczone tytułem doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Po powrocie do Gniezna został mianowany najpierw rzecznikiem prasowym i referentem ds. środków społecznego przekazu, a później kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, którą to funkcję pełnił nieprzerwanie przez 17 lat. W 2004 roku otrzymał godność kanonika gremialnego Kapituły Prymasowskiej. Gdy przyjmował nominację w gronie tym było ośmiu jego profesorów z czasów seminaryjnych oraz proboszcz rodzinnej parafii. Był również wykładowcą w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie oraz adiunktem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Od października 2012 roku pełnił funkcję wikariusza generalnego archidiecezji gnieźnieńskiej. Sakrę biskupią przyjął 22 grudnia 2012 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Jest członkiem Rady Prawnej KEP, członek Kościelnej Komisji Konkordatowej i przewodniczącym Zespołu Roboczego ds. Nowelizacji Statutu i Regulaminu KEP.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. dr Krzysztof Wętkowski – biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej

BOŻENA SZTAJNER

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Modlitwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2021-05-09 21:30

Foto: Monika Książek

Niezliczone są Jej wizerunki w domach prywatnych. W tysiącach kościołów i kaplic na całym świecie, odprawiane jest też cotygodniowe nabożeństwo, czyli Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Więcej ...

Zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie potępiają przemoc

2021-05-10 17:18

Graziako

Zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie wyrazili zaniepokojenie aktami przemocy, do jakich doszło w tym mieście. „Budzące niepokój sytuacje w meczecie Al-Aksa czy Sheikh Jarrah, naruszają świętość ludzi Jerozolimy oraz Jerozolimy jako miasta pokoju”, głosi opublikowane 10 maja przez Łaciński Patriarchat Jerozolimy wspólne oświadczenie patriarchów i zwierzchników Kościołów cytowane przez niemiecką agencję katolicką KNA.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikMaryjny: Modlitwa do Matki Bożej Nieustającej...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Modlitwa do Matki Bożej Nieustającej...

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

40. rocznica zamachu na św. Jana Pawła II/ Kard. Dziwisz:...

Kościół

40. rocznica zamachu na św. Jana Pawła II/ Kard. Dziwisz:...

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej...

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Miał 70 lat

Wiadomości

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Miał 70 lat

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Najświętsza Maryja Panna...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Najświętsza Maryja Panna...

#NiezbędnikMaryjny: Wołanie z Fatimy

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Wołanie z Fatimy

Rzecznik KEP: wypowiedzi księży w mediach nie zawsze...

Kościół

Rzecznik KEP: wypowiedzi księży w mediach nie zawsze...