Reklama

Kościół

Poznań: XXV Spotkanie Młodych Lednica 2000 ponownie online

Lednica/Facebook

Błogosławieństwo uszu, „Manifest prostoty” oraz modlitwa za Kościół – to najważniejsze części programu tegorocznego, XXV Spotkania Młodych Lednica 2000, zaplanowanego na 5 czerwca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z powodu pandemii jubileuszowe spotkanie, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się w formie online. Wydarzenie będzie można śledzić za pośrednictwem kanału YouTube Lednicy.

„Tegorocznemu spotkaniu będzie towarzyszyć hasło „Usłysz”.

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

To zaproszenie do wsłuchiwania się przede wszystkim w głos Pana Boga, ale i siebie nawzajem, co dzisiaj, w świecie zdominowanym przez wszechobecny hałas, jest coraz trudniejsze” – mówi KAI Anna Kauczor.

Zastępca koordynatora spotkania zwraca uwagę, że aby nauczyć się słuchać Pana Boga i słuchać tego, co mają do powiedzenia inni, trzeba wyjść na pustynię, jak nazywa tę przestrzeń słuchania Biblia.

„Postacią, która będzie towarzyszyła młodym podczas tegorocznego wydarzenia, będzie św. Jan Chrzciciel, mistrz ciszy i prorok prostoty. Chcemy odkrywać z jego pomocą przestrzeń wiary, tej przeżywanej indywidualnie, ale i we wspólnocie Kościoła, i w relacjach z innymi ludźmi” – tłumaczy Kauczor.

Spotkaniu będą towarzyszyć rozważania przygotowane w oparciu o teksty ewangeliczne, przybliżające postać tego proroka.

Organizatorzy przygotowali Litanię wyjścia na pustynię, czyli modlitwę inspirowaną postawą św. Jana Chrzciciela, która będzie wyrażać prośbę do Pana Boga o uzdolnienie młodych do przyjęcia Jego głosu. Modlitwa zakończy się błogosławieństwem uszu, wzorowanym na obrzędzie Effatha, w którym zwyczajowo biorą udział dorośli przygotowujący się do chrztu. Każdy uczestnik będzie zachęcony do wykonania znaku krzyża na swoich uszach, by nauczył się słuchać i rozpoznawać głos Boga.

Podczas czerwcowego wydarzenia nie zabraknie też modlitwy za Kościół, którą poprowadzą osoba świecka, siostra zakonna i kapłan, jako przedstawiciele wspólnoty Kościoła. „Pomodlimy się za wspólnotę Kościoła, by, będąc oczyszczoną mocą Boga, była zawsze i dla wszystkich miejscem rozeznawania głosu usłyszanego w sumieniu” – zaznacza zastępca koordynatora spotkania.

Podziel się cytatem

Reklama

Tę część wydarzenia zakończy wspólnie odczytany „Manifestu prostoty”, zamieszczony na lednickich linijkach – jednym z symboli tegorocznego spotkania. Będzie to odpowiedź na wezwanie Jana Chrzciciela do „prostowania ścieżek Panu”.

Reklama

Po Eucharystii i momencie poświęconym św. Janowi Pawłowi II nastąpi adoracja Najświętszego Sakramentu oraz wybór Chrystusa na Pana i Zbawiciela. W symbolicznym geście, jak co roku, dokonany wybór zostanie przypieczętowany przejściem przez Bramę-Rybę.

Reklama

Tradycyjnie podczas spotkania nie zabraknie symboli lednickich. W tym roku będą to skrzydła oraz linijka.

„Od 25 lat spotkaniom na Polach Lednickich towarzyszy ulubiona pieśń o. Jana Góry, pomysłodawcy tego wydarzenia, której tekst nawiązuje do orłów, wzbijających się w górę. Skrzydła mają nas skłaniać do poszukiwania głodu Boga w ludziach, których Bóg posyła do nas jako aniołów” – opowiada Kauczor.

Zaznacza, że skrzydła będą nawiązywać też do postaci św. Jana Chrzciciela. W ikonografii wschodniej ten prorok ukazywany jest jako zwiastun z parą wielkich, wyrażających Bożą moc skrzydeł u ramion.

Drugim symbolem spotkania będzie lednicka linijka.

Podziel się cytatem

Reklama

„Św. Jan Chrzciciel jako przewodnik tegorocznej Lednicy nawołuje do prostowania ścieżek dla Pana. My sami często poszukujemy elementu, do którego można nawiązać, o który da się oprzeć na ścieżkach życia. Te drogi są czasem kręte, a linijka to przyrząd umożliwiający ich naprostowanie” – opowiada zastępca koordynatora spotkania.

Zwraca uwagę, że na linijce znajdzie się tekst „Manifestu prostoty”, poprzez który organizatorzy chcą zachęcić młodych do tego, aby żyli prosto i realizowali to w trzech krokach życia chrześcijańskiego: szukać Boga, być z drugim człowiekiem i czynić dobrze.

Reklama

Na Polach Lednickich nie zabraknie też śpiewów, tańca i baletu, dlatego też zostanie zaprezentowana inscenizacja „spotkania z głosem” w formie baletowej.

„Kiedy ustanie czas pandemii, Pola Lednickie i Dom na Polach Lednickich będą dla wszystkich otwarte, wrócą regularne spotkania i z nową energią podejmiemy nowe projekty i inicjatywy” – zapewniają organizatorzy spotkania młodych.

Podziel się cytatem

Podziel się:

Oceń:

2021-05-05 18:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie: Talent do bycia Bożym przedsiębiorcą

Życie z Bogiem to przywilej i trwały, nie do przecenienia zysk – potwierdzają przedsiębiorcy, którzy spotykają się na konferencji „Bóg, Rodzina, Firma, Hojność”. Duszpasterstwo Pracodawców i Przedsiębiorców „Talent” w Archidiecezji Poznańskiej, jako jej główny organizator, już po raz czwarty, daje możliwość, do dołączenia do grona ludzi biznesu, którzy nie chcą tylko zarabiać, ale pomnażać ponadczasowe wartości w swoich rodzinach i firmach.

Więcej ...

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

Więcej ...

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11
Ks. Tomas Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous