Reklama

Polska

Rada Duszpasterstwa Kobiet inauguruje działalność

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sytuacja kobiet w obecnych warunkach kulturowaych, funkcjonowanie, zadania i cele były tematem pierwszego spotkania Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet, które odbyło się 15 listopada w Warszawie. Członkinie Rady mówiły w dyskusji o konieczności konsolidacji środowisk kobiecych w Kościele, formułowania przez nich opinii, które przekazywane byłyby mediom a także Konferencji Episkopatu. Agnieszka Jackowska z Fundacji Edukacja i Przyszłość mówiła o powszechnej tendencji implantowania z zagranicy rozwiązań prawnych, wobec których brakuje reakcji szerszych kręgów społecznych, choć proponowane rozwiązania są zagrożeniem dla rodziny. Przykładem takiego projektu prawnego jest Konwencja przeciw przemocy wobec kobiet, którą podpisał rząd RP i czeka obecnie na ratyfikację przez Sejm. Do dyskusji o sytuacji kobiet i rodziny na szczeblu ministerialnym nie są dopuszczane reprezentacji opinii katolickiej - ubolewała Jackowska.

Teresa Kapela, wiceprezes Związku Dużych Rodzin Trzy Plus zwróciła uwagę, że w Polsce naciska się na kobiety żeby wróciły do pracy. Ich macierzyństwo do 3. roku życia dziecka nie jest chronione i pod tym względem Polska jest niechlubnym wyjątkiem. Wciąż brakuje polityki prorodzinnej, deprecjonuje się i unieważnia pracę kobiet w domu, a otrzymanie zasiłku opiekuńczo-wychowawczanego uzależnione jest od tego, czy matka wcześniej pracowała zawodowa. W efekcie w Polsce tylko 25 proc. kobiet ma prawo do urlopu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tymczasem - dowodziła Kapela - w Europie coraz bardziej docenia się pracę w domu, powstają stowarzyszenia kobiet i mężczyzn aktywnych w domu, a gdy jedno ze współmałżonków się na to decyduje, państwa udziela takiej rodzinie wsparcia. Nie jest to czysta filantropia, gdyż wypływają stąd konkretne korzyści - najlepszą opiekę dziecku może bowiem zapewnić dom rodzinny.

O prowadzenie akcji informacyjnych nt. ideologii gender mówiła prof. Maria Ryś z UKSW. Ewa Kowalewska, dyrektor Human Life International podkreśliła, że należy traktować tę ideologię jako niebezpieczny powrót do marksizmu. Jednak przeciwstawiając się temu nurtowi należy skupiać się na pozytywnym przekazie. Za przykład podała abrcybiskupa Paryża, który polecił księżom z jego archidiecezji żeby wygłosili kazanie pt. "Każde dziecko ma prawo do ojca i matki".

Reklama

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet bp Ireneusz Pękalski przedstawił jej tymczasowy Statut. Wśród zadań tego gremium są wymiana doświadczeń związanych z działalnością duszpasterstw kobiecych; opracowania programów ich działań; podejmowanie wspólnych inicjatyw duszpasterskich; współpraca ze świeckimi ruchami i stowarzyszeniami; prowadzenie i zlecanie badań socjologicznych związanych z sytuacją kobiet w Polsce oraz w Kościele lokalnym; informowanie biskupów, zwłaszcza przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP o podjętych inicjatywach duszpasterskich kobiet. Rada będzie spotykać się dwa razy do roku.

Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet KEP została zatwierdzona przez Konferencję Episkopatu Polski podczas 362. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Krakowie-Wieliczce 23 czerwca 2013 r.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2013-11-16 10:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie zapominajmy o afgańskich kobietach!

Souad Sbai

Włodzimierz Rędzioch

Souad Sbai

Apeluje Souad Sbai, marokańska aktywistka, która z odwagą występuje przeciwko islamskiemu radykalizmowi.

Więcej ...

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

2024-03-26 09:42
Roxie Węgiel

Mat.prasowy/Pasja

Roxie Węgiel

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Więcej ...

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Wiara

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...