Reklama

Duchowość

Dzięki Papieżowi ludzie na nowo odkrywają spowiedź

Mara ~earth light~ free potential / Foter.com / CC BY

W czasach utraty poczucia grzechu wielu ludzi na nowo odkrywa wartość sakramentu pokuty i zaczyna się znów spowiadać i dzieje się tak w dużym stopniu dzięki posłudze i nauczani obecnego Papieża - uważa ks. prał. Krzysztof Nykiel, regent Penitencjarii Apostolskiej. W rozmowie z Radiem Watykańskim przedstawił on przebieg trwającego obecnie IV sympozjum, zorganizowanego przez ten urząd watykański nt. "Pokuta i penitencjaria między humanizmem a odrodzeniem. Doktryny i praktyka od XIV wieku do początków czasów nowożytnych (1300-1517)". Mówił również o stanie dzisiejszym w tym zakresie.

Odnosząc się do tematu obecnego spotkania, zauważył, że wbrew pozorom nie dotyczy on rzeczywistości minionej, gdyż spowiedź sakramentalna to "także dzisiaj żywotne soki Kościoła". Tegoroczne sympozjum zbiega się z zakończeniem Roku Wiary, który - jak można to było stwierdzić - odnotował liczną obecność w Rzymie pielgrzymów, przybywających z całego świata, "aby odnowić swe wyznanie wiary", powiedział polski kapłan kurialny.

Zaznaczył, że wielu z nich korzystało z sakramentu pokuty w różnych bazylikach papieskich w Wiecznym Mieście. "Nasi penitencjarze mniejsi informują nas z entuzjazmem, że szczególnie dużo osób spowiada się w środy, czyli w dniu audiencji ogólnych, i w niedziele, gdy przybywają oni na Plac św. Piotra, aby odmówić z papieżem modlitwę Anioł Pański" - oświadczył ks. Nykiel. Podkreślił, że ludzie ci przystępują do spowiedzi z wielką ufnością i szczerym duchem pokuty. Dodał, że dzieje się tak również w kościołach na obrzeżach Rzymu, ludzie się tam nie tylko spowiadają, ale też spędzają wiele czasu na modlitwie.

Reklama

W tym kontekście rozmówca Radia Watykańskiego zaznaczył, że Ojciec Święty wielokrotnie w swych przemówieniach i wystąpieniach publicznych nawoływał, aby nie bać się prosić Boga o przebaczenie, "gdyż On jest szczęśliwy, gdy udziela nam swego miłosierdzia". Ks. Nykiel przypomniał, że Franciszek spotkał się z penitencjarzami mniejszymi w bazylice Matki Bożej Większej nazajutrz po swym wyborze i powiedział im: "Miłosierdzie, miłosierdzie, miłosierdzie. Jesteście spowiednikami, a zatem bądźcie miłosierni wobec dusz".

Zdaniem regenta Penitencjarii, obecny papież podkreśla ten aspekt życia chrześcijańskiego i kościelnego dlatego, że "miłosierdzie Boże jest sercem orędzia ewangelicznego. Jezus przyszedł, aby zbawić tych, którzy się zgubili". Franciszkowi bardzo zależy na przekazaniu tego przesłania, że "Bóg jest nieskończonym miłosierdziem, gdyż chce wzbudzić w sercach ludzi dobrej woli zaufanie i nadzieję, że w życiu zmiany są zawsze możliwe". Zawsze jest czas na nawrócenie i zbawienie. Papież pragnie, aby Kościół jawił się światu jako Matka i Nauczycielka miłosierdzia, jako "dom wszystkich, tych silnych i tych słabych, grzeszników, obojętnych, tych, którzy czują się zniechęceni i zagubieni" - przypomniał kapłan słowa Franciszka.

Zaznaczył również, że w duszpasterskiej postawie Ojca Świętego uderza go nie tyle głoszenie Miłosierdzia Bożego, ile jego "bycie pasterzem dobrym i miłosiernym", jego dobroć serca w kontaktach z ludźmi, bez rozróżniania osób, spontaniczność i zdolność słuchania innych, ciągłe szukanie ubogich, potrzebujących i cierpiących.

"Ludzie czują się bliscy tego papież, widzą, że nie jest on daleko od ich spraw i życia" - powiedział ks. Nykiel. Wyznał, że w ostatnich miesiącach mógł kilkakrotnie spotkać się z Ojcem Świętym i stwierdził, że "jest on blisko naszych postaw życiowych i naszych bliskich".

Na zakończenie rozmowy regent Penitencjarii Apostolskiej powiedział, że trwające obecnie sympozjum - przez pogłębienie historycznej, kanonicznej, liturgicznej i duszpasterskiej ewolucji sakramentu pokuty - winno pomóc ludziom odkryć na nowo i coraz lepiej dowartościowywać tę radość, że Ojciec, bogaty w miłosierdzie, ich kocha i im przebacza. Chodzi też o to, aby konfesjonały były jeszcze częściej odwiedzane przez wiernych jako uprzywilejowane miejsce doświadczenia miłości Bożej większej od wszelkiego grzechu. I aby spotkanie z kapłanem było cenną okazją do ewangelizacji i głoszenia Dobrej Nowiny - dodał ks. Nykiel.

2013-11-16 10:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak się przygotować do spowiedzi generalnej?

2020-02-04 10:55

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. VII

Adobe.Stock.pl

Więcej ...

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę katolików, popierających aborcję

2020-02-20 12:37

Twitter

Przeraża mnie fakt, że obecnie mamy całą masę katolików, którzy otwarcie popierają aborcję, a otrzymują komunię, choć księża znają ich poglądy. Można dostrzec ten problem również w Polsce – przyznała Abby Johnson, amerykańska działaczka antyaborcyjna w rozmowie z Pauliną Guzik w programach Między Ziemią a Niebem TVP1 i Okiem Wiary TVP Info.

Więcej ...

Jasna Góra: w niedzielę rozpocznie się nabożeństwo czterdziestogodzinne przed Wielkim Postem

2020-02-20 18:14

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Modlitwa o dobre przygotowanie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, o powołania zakonne i kapłańskie do Zakonu Paulinów w roku jubileuszowym założyciela bł. Euzebiusza, o trzeźwość narodu wpisze się tegoroczne intencje nabożeństwa czterdziestogodzinnego Adoracji Najświętszego Sakramentu na Jasnej Górze. Stanowi ono tradycyjnie przygotowanie do Wielkiego Postu i rozpocznie się w najbliższa niedzielę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Kościół

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Prezydent upomina się o #ZatrzymajAborcję

Polityka

Prezydent upomina się o #ZatrzymajAborcję

Portugalia: rozpoczęły się obchody 100-lecia śmierci...

Kościół

Portugalia: rozpoczęły się obchody 100-lecia śmierci...

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Kościół

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Wiara

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Duchowość

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...