Reklama

Kościół

O. Tomasz Ortmann SJ: św. Ignacy z Loyoli pokazuje jak podjąć reformę Kościoł nadal w nim pozostając

Arkadiusz Bednarczyk

Obserwujemy współczesny kryzys w Kościele, a św. Ignacy z Loyoli pokazuje nam drogę jak podjąć reformę Kościoła nadal w nim pozostając, nie popełniając błędu Marcina Lutra - powiedział PAP o. Tomasz Ortmann SJ przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego w Polsce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z okazji 500-lecia nawrócenia św. Ignacego Loyoli i 400-lecia jego kanonizacji w Towarzystwie Jezusowym na całym świecie 20 maja rozpocznie się Jubileuszowy Rok Ignacjański, który potrwa do 31 lipca 2022 r.

Będzie on przebiegał pod hasłem "W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo". Kluczowym momentem do którego nawiązuje ten jubileusz to nawrócenie, którego doświadczył św. Ignacy odnosząc poważną ranę podczas bitwy pod Pampeluną (kraj Basków) w dniu 20 maja 1521 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Polsce rok jubileuszowy rozpocznie się już w niedzielę 16 maja w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Po uroczystej mszy św. o godz. 13.00, której będzie przewodniczył bp Piotr Jarecki rozpocznie się peregrynacja relikwii św. Ignacego Loyoli wraz ze specjalnie przygotowaną na tę okazję ikoną.

Przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego w Polsce o. Tomasz Ortmann SJ podkreślił, że Jubileuszowy Rok Ignacjański dla samych jezuitów to przede wszystkim czas osobistego nawrócenia, ale też czas refleksji na temat tego, co trzeba zmienić w ich wspólnotach, strukturach.

Podziel się cytatem

Zaznaczył, że Jubileuszowy Rok Ignacjański to także cenny dar dla całego Kościoła. "Czasy, w których przyszło żyć św. Ignacemu były równie trudne jak te, które dziś mamy, żeby nie powiedzieć – o wiele trudniejsze. Pamiętajmy, że to były lata reformacji. Marcin Luter, choć był człowiekiem zatroskanym o Kościół i chciał dobrze, to jednak podjęte przez niego próby zmian - postawiły go gdzieś na marginesie, poza orbitą wspólnoty Kościoła. Tymczasem św. Ignacy podjął reformę Kościoła, nadal w nim pozostając. Myśląc, zatem dziś o kryzysie w Kościele pomocą mogą być dla nas pozostawione przez niego "reguły o trzymaniu z Kościołem". Mówią one o potrzebie reformy wewnątrz Kościoła, ale jednocześnie o potrzebie miłości do niego" – powiedział o. Ortmann SJ.

Zwrócił uwagę, że czym innym jest duchowość jezuicka, a czym innym duchowość ignacjańska.

Wyjaśnił, że źródłem duchowości jezuickiej są zakonne Konstytucje, natomiast źródłem duchowości ignacjańskiej są Ćwiczenia duchowe św. Ignacego z Loyoli. "Ta pierwsza koncentruje się bardziej na doświadczeniu wspólnotowym Towarzystwa Jezusowego, jako ciała. Natomiast duchowość Ćwiczeń koncentruje się na doświadczeni indywidualnym jednostki, która żyje w Kościele" – powiedział o. Ortmann SJ.

Reklama

Wskazał, że "istotą Ćwiczeń jest indywidualne, osobiste spotkanie z Bogiem, które dokonuje się poprzez wsłuchiwanie w Jego głos, czyli Słowo Boże, które jest zapisane w Biblii". "Polega ono na modlitwie medytacyjnej lub kontemplacji" – powiedział.

Zaznaczył, że "integralnym elementem +Ćwiczeń+ jest obecność tzw. osoby towarzyszącej, która będąc świadkiem, reprezentantem Kościoła, daje jednocześnie rekolektantowi narzędzia będące pomocą w czasie odprawiania ćwiczeń duchowych".

W ocenie jezuity – "duchowość ignacjańska może być odpowiedzią na dzisiejsze czasy". "Kościół potrzebuje obecnie duchowości, która będzie pielęgnowała głębię, mądrość. Duchowość ignacjańska kształtuje w człowieku spojrzenie na świat, na rzeczywistość, która go otacza, z pewnym dystansem, daje umiejętność oddzielenia tego, co jest istotne, głębokie, realne, od tego, co tylko przejściowe i powierzchowne" – zwrócił uwagę o. Ortmann SJ.

Zaznaczył, że ćwiczenia ignacjańskie uczą także umiejętności rozeznawania. "Nie wszystko, co się dzieje wokół nas jest wolą Bożą. Nie wszystko też jest dla nas dobre. By to móc właściwie ocenić niezbędna jest właśnie umiejętność rozeznawania, której uczą Ćwiczenia" – powiedział przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego w Polsce

Zwrócił uwagę, że człowiek potrzebuje żywej relacji z Bogiem.

"Doświadczenia ostatnich miesięcy pokazują, że ludzie bardzo często nie są przeciwko Bogu, tylko przeciwko Kościołowi, jako instytucji, przeciwko jej strukturom. To pokazuje, że w jednostkach jest pragnienie Boga żywego i ktoś musi ich pod to doświadczenie poprowadzić. Temu właśnie służy cała pedagogika ćwiczeń ignacjańskich" – wskazał jezuita.

Reklama

Jak dodał – widać to wyraźnie po liczbie osób, które rokrocznie korzystają z tej formy rekolekcji. Wspomniał, że rekolekcje ignacjańskie mogą się odbywać w formie zamkniętej w milczeniu, ale także w życiu codziennym bez wyjeżdżania do domu rekolekcyjnego, czy też w formie rekolekcji internetowych lub radiowych.

Poinformował, że z okazji jubileuszu jezuici planują wydać znaczek pocztowy z wizerunkiem św. Ignacego z Loyoli. "Będą także pielgrzymki dla studentów i dla naszych współpracowników do miejsc, w których żył nasz Założyciel" – powiedział o. Ortmann SJ.

16 maja w Łodzi zaplanowany jest koncert zatytułowany "Muzyka wokalna z najstarszych źródeł jezuickich".

"Duszpasterstwa akademickie mają swoje propozycje w tym m. in. +Wyzwanie I 9+, gdzie „i” oznacza pierwszą literę imienia Ignacy a cyfra 9 – dziewięć dni, czyli czas, jaki dają sobie studenci na intensywniejsze zainwestowanie w swoje nawrócenie, które wieńczy wieczór spowiedzi do oporu. Będzie także konkurs na publikację książkową poświęconą duchowości ignacjańskiej i wiele wiele innych inicjatyw" – wymieniał prowincjał jezuitów.

"W Polsce kulminacyjnym momentem obchodów będzie świętowanie w Krakowie 12 marca 2022 r., a dzień później w Warszawie 400-rocznicy kanonizacji Ignacego Loyoli. Natomiast uroczyste zakończenie Roku Ignacjańskiego będzie celebrowane 31 lipca 2022 r. w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie" – zapowiedział o. Tomasz Ortmann SJ.

Na czas trwania Roku Ignacjańskiego Penitencjaria Apostolska wydała 24 marca br. dekret ustanawiający jezuickie kościoły i kaplice obu polskich Prowincji, świątyniami jubileuszowymi, w których wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, komunia św. oraz modlitwa w intencjach papieża).

W archidiecezji warszawskiej są nimi: sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61, kościół św. Szczepana Męczennika przy ul. św. Szczepana 1, sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej 10 oraz kaplica Podwyższenia Krzyża Świętego w Warszawie-Falenicy (ul. Początkowa 14/16).

W obydwu polskich prowincjach: Wielkopolsko-Mazowieckiej i Polski Południowej jest nas obecnie ponad 550 zakonników. (PAP)

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-05-16 12:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: generał jezuitów u metropolity krakowskiego

Ks. Rafał Wilkołek

Arcybiskup Marek Jędraszewski spotkał się z przebywającym od wczoraj w Polsce generałem jezuitów Arturo Sosa SJ. Generałowi podczas wizyty w domu arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 towarzyszył prowincjał zakonu jezuitów w Krakowie o. Jakub Kołacz SJ. Metropolita krakowski pokazał o. Sosa miejsca związane z Janem Pawłem II, m.in. Salę Królewską, w której znajduje się znane na świecie Okno Papieskie.

Więcej ...

Komisja ds. aborcji: wysłuchanie publiczne projektów 16 maja

2024-04-23 12:33

Adobe.Stock

Wtorkowe posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży trwało krótcej niż kwadrans. Zdecydowano, że wysłuchanie publiczne odbędzie się 16 maja o godz.10.

Więcej ...

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z nominacją biskupią

2024-04-23 12:39
Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Nasze modlitwy o wybór Biskupa przyniosły piękny owoc. Bp Artur nie jest tchórzem i na pewno nie będzie uciekał od spraw trudnych - pisze abp Adrian Galbas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Nasz pierwszy święty

Wiara

Nasz pierwszy święty

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec