Reklama

Kościół

Hiszpania: w Pampelunie uroczyście otwarto Rok Ignacjański

pl.wikipedia.org

Msza św. w katedrze Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Pampelunie w północnej Hiszpanii rozpoczęła 20 maja ogólnoświatowe obchody Roku Ignacjańskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystej liturgii przewodniczył miejscowy arcybiskup Francisco Pérez González w towarzystwie swego biskupa pomocniczego Juana Antonio Aznáreza, generała Towarzystwa Jezusowego o. Arturo Sosy i kilkunastu księży, głównie jezuitów. Rok Ignacjański został ogłoszony dla upamiętnienia 500. rocznicy nawrócenia Ignacego Loyoli na skutek ciężkiej rany w nogę, jakiej 20 maja 1521 doznał w czasie walk w Pampelunie, a które to wydarzenie przyczyniło się do całkowitej odmiany jego życia.

Witając wszystkich przybyłych z ramienia miejscowych jezuitów - przedstawicieli Kościoła oraz władz państwowych, regionalnych i miejskich – o. Iñigo Merello SJ przypomniał, że to właśnie “w tym nawaryjskim mieście upadł ranny Íñigo de Loyola w 1521 a to doświadczenie kruchości uruchomiło radykalną przemianę w życiu Ignacego i narodziny duchowości w łonie Kościoła, która ułatwiła spotkanie z Bogiem mnóstwa ludzi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kazanie wygłosił prepozyt generalny (generał) zakonu o. A. Sosa. Na początku wyraził wielorakie podziękowanie: Bogu, który błogosławił i towarzyszył drodze tego “młodego dorosłego” Íñigo aż do jego śmierci w 1556, “jezuitom, którzy nas poprzedzili, przekazując sobie nawzajem charyzmat Zakonu, założonego w 1540, wszystkim pozostałym mężczyznom i kobietom, którzy byli świadkami i żywymi uczestnikami tej duchowości, dla której natchnienie czerpali od Ignacego z Loyoli”. Kaznodzieja zaznaczył, że “w ciągu tych pięciu wieków Duch Święty był obecny, obdarzając swym światłem i mocą naszych poprzedników. Wszystko to zasługuje na naszą wdzięczność”.

W ciągu tego rozpoczynającego się obecnie Roku Ignacjańskiego będzie okazja do sięgania do początków tamtego nawrócenia Íñigo zarówno w Loyola, jak i w Manresie - mówił dalej o. generał. Wskazał, że dla przyszłego świętego “nie miało tej samej wartości życie z Chrystusem lub bez Niego i tu tkwi różnica między przed a po. Nowina Pana jest rozstrzygająca, to ona zdecyduje o jego przyszłości". Bycie z Nim, poznanie i kochanie Go oraz pójście za Nim jest tym, co sprawiło, że uświadomił sobie, że nie jest już taki sam i że warto żyć dla tej nowiny. Íñigo daje się wówczas prowadzić Bogu, co będzie oznaczało, że ten młody Bask nie będzie już chciał być panem swej przyszłości ani szukać własnej chwały, ale pozwoli mówić Bogu, jak to cudownie ujmie później w "Ćwiczeniach duchowych", będących podręcznikiem spotkania z Bogiem, w którym jego wyrzekający się wszystkiego autor pozostaje na drugiem planie – zaznaczył mówca.

Reklama

Nawiązując następnie do hasła Roku Ignacjańskiego: “Widzieć nowymi wszystkie rzeczy w Chrystusie” zwrócił uwagę, iż “dzięki nowinie, jaką Jezus wnosi swoim życiem i swoim przesłaniem, wszystko pozostałe nabiera swego znaczenia“. Podkreślił, że "pomaganie w dobrym przeżyciu życia jest tym, do czego dążą te cztery wrażliwości lub drogi, jakie Towarzystwo Jezusowe proponuje obecnie jako Powszechne Preferencje Apostolskie, aby nasycić nimi całą naszą działalność ewangelizacyjną". Tak więc wszystkie rzeczy mają służyć temu, aby ukazywać drogę do Boga, przede wszystkim jednak chodzi o środki tak umiłowane przez Ignacego jak ćwiczenia duchowe i rozeznanie.

Podziel się cytatem

Reklama

Chodzi o walkę z całych sił o pojednanie i sprawiedliwość, która była działalnością nierozerwalnie związaną z bliskością i przyjaźnią z ubogimi tak, jak to widział Ignacy. Bycie po stronie biednych w przyszłości, która się przed nimi otwiera i której pragnie Pan, oznacza bycie pełnym nadziei. Y, finalmente, “Nowina Chrystusa, która poderwała Ignacego do pracy nad tym, aby Królestwo Boże dotarło do ludzi, jest tą samą, o którą prosimy w tym Roku Ignacjańskim, aby kierowała każdym z nas, jezuitów i naszymi przyjaciółmi w naszej misji w Kościele” – stwierdził o. Sosa.

Reklama

Na zakończenie przypomniał, że 20 maja mija dokładnie rok od śmierci jego poprzednika, o. Adolfo Nicolása, który stał na czele zakonu w latach 2008-16). Zaznaczył, że “pamięć o nim jest wspomnieniem ziarna pszenicy, które pada w ziemię, obumiera, aby dać owoc” i życzył, aby pamięć o nim "pozwoliła nam głęboko przeżyć tę rocznicę".

Reklama

Przed końcowym błogosławieństwem asystent generała o. Cipriano Díaz Marcos oznajmił o otwarciu roku jubileuszowego w kościołach jezuickich z okazji tego Roku oraz podziękował wszystkim obecnym (bezpośrednio lub online) z ramienia Towarzystwa Jezusowego, a także zachęcił do odbycia w czasie tego jubileuszu ignacjańskich ćwiczeń duchowych.

Reklama

Podziękowania zgromadzonym jezuitom i pozostałym uczestnikom liturgii przekazał również główny celebrans, wymieniając zwłaszcza chór i orkiestrę towarzyszące uroczystości. Życzył wszystkim, aby “Pan napełnił nas miłością, sprawiedliwością, pokojem i miłosierdziem”. Po udzieleniu końcowego błogosławieństwa wszyscy obecni odśpiewali hymn św. Ignacego.

Ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa wielka świątynia w Pampelunie mogła być wypełniona tylko częściowo, ale cała Msza św. była transmitowana w internecie; ocenia się, że śledziło ją ponad 4 tys. osób.

Podziel się:

Oceń:

2021-05-21 09:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nawracać się jak św. Ignacy

O. Jan Kazimierz Konior

Grzegorz Kryszczuk/Niedziela

O. Jan Kazimierz Konior

W Towarzystwie Jezusowym od 20 maja trwa Rok Ignacjański. Jezuita, o. Jan Konior w rozmowie z Grzegorzem Kryszczukiem wyjaśnia, jak ważne w życiu św. Ignacego było nawrócenie i co my, współcześni możemy zaczerpnąć od tego świętego.

Więcej ...

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Więcej ...

Świętość w codzienności

2024-04-25 11:28

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Przy relikwiach Męczenników z Markowej modlili się wierni z dekanatów: staszowskiego, świętokrzyskiego i połanieckiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...