Reklama

Duchowość

Przedstawiciele różnych religii rozmawiali o miłosierdziu Bożym

Graziako

Na temat tego jak wyznawcy wielkich religii monoteistycznych ukazują Boga Miłosiernego i jak wygląda ich praktykowanie miłosierdzia w relacjach międzyludzkich mówili w Krakowie przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich: rzymskokatolickiego, prawosławnego, ewangelickiego i mariawickiego oraz religii: judaizmu, islamu i buddyzmu. Konferencja pt. „Miłosierdzie Boże – miłosierdzie ludzkie” zorganizował 19 listopada Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu Uniwersytetu Papieskiego i Krakowski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej.

W trakcie spotkania ks. dr mitrat Jerzy Tofiluk z Kościoła prawosławnego mówił o miłosierdziu Bożym w tekstach liturgicznych „Triodionu postnego”. Powiedział, że wynika z nich, iż Bóg zawsze jest miłosierny, ale człowiek może to miłosierdzie odrzucić. Wyjaśniał, że z jednej strony Kościół naucza, że Bóg jest miłosierny a z drugiej także, że jest sprawiedliwy. „Człowiek nie może upadać bez końca. Sprawiedliwość i miłosierdzie uzupełniają się, nie mogą istnieć osobno” - podkreślił ks. Tofiluk.

Z kolei dr Joanna Kluczyńska, przedstawicielka Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego mówiła na temat miłosierdzia i dobroczynności w perspektywie ewangelickiej. Wyjaśniała, że u podstaw rozumienia pojęcia Boga i człowieka leży miłość. „Bóg umiłował świat dla ratowania człowieka. Pierwotna była miłość Boga do człowieka. Zaś miłowanie Boga, szukanie Go jest wtórne” - zaznaczyła dr Kluczyńska. I dodała, że wiara czynna w miłości stanowi kwintesencję ewangelickiego pojmowania relacji Bóg – człowiek. „Wiara nie jest sprawą prywatną. Ważna jest odpowiedzialność człowieka za jego czyny przed Bogiem i drugim człowiekiem” - podkreśliła prelegentka.

Reklama

Podczas wydarzenia rozmawiano także m.in. na temat miłosierdzia w judaizmie, islamie i buddyzmie.

W trakcie konferencji uczestnicy mogli zobaczyć film „Child 31”, opowiadający o projekcie międzynarodowego ruchu Mary's Meals, dzięki któremu pomocą żywnościowo – edukacyjną jest objęte ok. 650 tys. dzieci z najuboższych regionów świata.

Konferencja odbyła się w budynku Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Bernardyńskiej 3.

2013-11-20 08:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzeszów: O tożsamości kapłańskiej - 55. Ogólnopolska Konferencja Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych

Ks. Waldemar Wesołowski

Wczoraj zakończyła się 55. Konferencja Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych (diecezjalnych oraz zakonnych), która obradowała w Rzeszowie od 2 do 4 września nt. „Kształtowanie tożsamości kapłańskiej w formacji seminaryjnej”. Oto jej główne wątki.

Więcej ...

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Więcej ...

Lizbona: dotychczas 200 tys. rejestracji na Światowe Dni Młodzieży 2023

2022-11-28 15:16

facebook.com/sandomierzSDM

Po około miesiącu od rozpoczęcia rejestracji, do udziału w Światowych Dniach Młodzieży 2023 w Lizbonie zgłosiło się już około 200 tys. młodych ludzi. Dotychczas swój udział zapowiedziały duże grupy, zwłaszcza z Włoch, Brazylii, Hiszpanii i Francji - ogłosił na konferencji prasowej biskup pomocniczy archidiecezji Lizbony Americo Aguiar, który jest także prezesem Fundacji Światowych Dni Młodzieży – poinformowała agencja informacyjna Ecclesia. Okazją do tego była prezentacja programu duszpasterskiego w sanktuarium maryjnym w Fatimie, 120 kilometrów na północ od stolicy Portugalii, które - zdaniem biskupa - odegra ważną rolę podczas ŚDM.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Sto czterdzieści jeden

Niedziela Częstochowska

Sto czterdzieści jeden

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Św. Jakub z Marchii

Święci i błogosławieni

Św. Jakub z Marchii

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...