Reklama

Kościół

Nuncjusz Apostolski w Polsce wręczył krzyże misyjne 15 nowym misjonarzom

Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio wręczył krzyże misyjne piętnastu nowym misjonarzom, którzy wyjadą m.in. do Peru, na Alaskę czy Kamerunu. Z powodu epidemii uroczystość odbyła się w czwartek w kaplicy pw. świętych Cyryla i Metodego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

W minionych latach wręczenie krzyży misyjnych odbywało się w czasie uroczystości ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie.

Mszę św. w stołecznym Centrum Formacji Misyjnej koncelebrował m.in. przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji Doumé-Abong’ Mbang w Kamerunie bp Jan Ozga oraz dyr. Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. Maciej Będziński.

"Wpatrujcie się w Jezusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, Dobrego Pasterza, który mówi do nas: +Idźcie i czyńcie uczniami+ zapewniając, że będzie z nami aż do skończenia świata" - powiedział bp Mazur. Podkreślił, że otrzymując krzyże misyjne kolejne pokolenia wyznawców Chrystusa realizują jego testament wyrażający się w słowach: "Idźcie i głoście".

"Bądźcie tą miłością Bożą chodzącą po ziemi afrykańskiej, Ameryki Łacińskiej, Azji, a także Oceanii, gdziekolwiek Bóg was posyła" - życzył misjonarzom bp Mazur.

W tych trudnych czasach podziwiam waszą odwagę i radość, że chcecie nieść Krzyż i Ewangelię – powiedział abp Pennacchio.

W homilii zaznaczył, że tegoroczne posłania misyjne przeżywane jest w duchu eucharystycznym.

Wskazując na słowa św. Jana Pawła II z drugiego orędzia na Światowy Dzień Misyjny zaznaczył, że Kościół, by urzeczywistnić swoje powołanie "potrzebuje stałej więzi z eucharystią, posilania się tym pokarmem, który uświęca”.

Podziel się cytatem

Reklama

"Do ewangelizacji świata potrzeba apostołów doświadczonych w sprawowaniu, adoracji i kontemplacji Eucharystii" – zaznaczył nuncjusz apostolski w Polsce.

Podkreślił, że "Msza św. nie kończy się wraz z zakończeniem celebracji, ale ma trwać w naszym życiu".

Abp Pennacchio życzył nowym misjonarzom z Polski, by byli "głęboko zakorzenieni w eucharystii czerpiąc z niej siłę do gorliwego i odważnego niesienia Dobrej Nowiny".

"Ci spośród was, którzy są kapłanami wpatrzeni w przykład Jezusa Najwyższego i wiecznego Kapłana, przez posługę Słowa i sakramentów, zwłaszcza eucharystii, niech przedłużają jego obecność wśród wiernych" – wskazał hierarcha.

Zwracając się do osób konsekrowanych i wiernych świeckich zachęcał, by "rozpalili w sobie gorliwego ducha ewangelizacji, podejmując wezwanie do świadectwa i odważnego głoszenia Dobrej Nowiny w Chrystusie w sposób dostosowany do realiów swego stylu życia".

"Niech Duch Święty uczyni z nas misjonarzy Twego pocieszenia, parakletami miłosierdzia dla świata. Obrońco nasz, słodki Doradco Duszy, uczyń nas świadkami dnia dzisiejszego Boga, prorokami jedności Kościoła i ludzkości, apostołami opierającymi się na Twojej łasce, która wszystko stwarza i odnawia" – podsumował abp Pennacchio.

Na zakończenie uroczystości Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio na ręce dyr. CFM ks. Jana Fecko wręczył medal będący symbolem pamięci o Kościele w Amazonii. "Papież myśli o narodzie, który w cierpieniu i trudzie oczekuje na Ewangelię" – zaznaczył nuncjusz.

Reklama

Od początku swego istnienia, czyli od 1984 r., Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie przygotowało do pracy 1064 misjonarzy.

W tym roku do wyjazdu na misje przez dziewięć miesięcy przygotowywało się 17 osób, w tym jedna siostra zakonna, brat zakonny, 5 osób świeckich, dwóch kapłanów zakonnych i 8 kapłanów diecezjalnych. Spośród nich w tym roku 7 osób uda się do Afryki, 5 do Ameryki Łacińskiej i na Alaskę, a 4 do Azji. Jeden z misjonarzy już wyjechała na Filipiny.

Nowi misjonarze byli zgłoszeni przez diecezje i wspólnoty zakonne. W ramach formacji poza nauką języka obcego, poznawali medycynę tropikalną, zasady inkulturacji oraz podstawy misjologii.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 99 krajach posługuje 1883 misjonarek i misjonarzy. Według danych z ubiegłego roku były to 1903 osoby. W gronie tym są księża fidei donum (diecezjalni), osoby świeckie, siostry zakonne i zakonnicy.

Polscy misjonarze są najliczniej reprezentowani w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – jest ich tam 756. W Afryce pracuje 726 osób. W Azji mamy 325 misjonarzy, a w Oceanii – 62. W Ameryce Północnej na placówkach misyjnych przebywa 16 osób z Polski. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

2021-05-27 13:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Posłanie na misje

Misjonarka podczas posłania i odbioru znaku zbawienia z rąk nuncjusza apostolskiego w Polce abp. Salvatore Pennacchio

MJscreen/Niedziela

Misjonarka podczas posłania i odbioru znaku zbawienia z rąk nuncjusza apostolskiego w Polce abp. Salvatore Pennacchio

Bielszczanka Agnieszka Nowak otrzymała misyjny krzyż i wyjedzie na misje do Kamerunu.

Więcej ...

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników. Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu

Więcej ...

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego

2023-01-29 14:29

Jasna Góra/Facebook

- Twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego, bo każdy z nas może kiedyś w niebie zobaczy, że uratowały mu szczęście i zbawienie - służba i modlitwa niejednej siostry - powiedział na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań celebrował Mszę św. w ramach dorocznego spotkania sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę...

Kościół

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę...

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela Podlaska

Błogosławiona Bolesława Lament

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...