Reklama

Magdalena Niebudek /Niedziela

"Religie dla Pokoju" wzywają do przestrzegania praw człowieka

2013-11-21 14:54

ts (KAI/KAP) / Wiedeń / KAI

Orędzie papieża Franciszka, a także międzyreligijna ceremonia z pieśniami i modlitwami otworzyły 20 listopada w Wiedniu IX światowe zgromadzenie „Religii dla Pokoju” (Religions for Peace).

Wśród ponad 600 uczestników zgromadzenia obecni są: ekumeniczny patriarcha Konstantynopola, Bartłomiej I, kardynałowie Raymondo Assis z Brazylii i John Onaiyekan, metropolita Abudźy w Nigerii, przewodnicząca ruchu Fokolare, Maria Voce, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów, pastor Olav Fykse Tveit, wnuczka Mahatmy Gandhiego Ela Ghanki oraz pełnomocnik ONZ z „Aliance of Civilizations”, Nassir Abdulaziz Al.-Nasser.

Trzydniowe obrady w Wiedniu, w których uczestniczą przedstawiciele religii świata, wśród nich szamani, kapłani i kapłanki religii lokalnych, przebiegają pod hasłem „Powitać innego” (Welkome the Other).

Reklama

W przesłaniu do uczestników papież Franciszek życzył im „ogromu sił”, dla rozpoznania i zrealizowania misji dla pokoju, jaką mają religie. Podczas ceremonii otwarcia zgromadzenia wspominano pierwsze spotkanie z cyklu „Religie dla Pokoju” przed 43 laty i pionierów tej inicjatywy: arcybiskupa Angelo Fernansesa z Delhi oraz założyciela „Rissho Koseikai”, Nikkyo Niwano. Również i tym razem, tak jak przed 43 laty, tematem zarówno obrad plenarnych, jak i w komisjach jest unikanie konfliktów i ich łagodzenie.

Końcowe posiedzenie plenarne 22 listopada pod hasłem „Mobilizacja czynów na rzecz godności człowieka” (Mobilizing Action for Human Dignity) będą prowadzili patriarcha Bartłomiej I, wielki mufti szejk Shaban Mubajje z Kampali oraz mistrz „darma” Sitagu Sayadw z Rangunu. To spotkanie ma na celu pokazać najlepsze modele praktyczne „mobilizacji czynów”.

Organizacja "Religions for Peace" została założona w 1970 roku. Jej celem jest rozwijanie dialogu i współpracy między wyznawcami różnych religii. Dziś jest obecna w 60 krajach i została uznana przez ONZ jako organizacja pozarządowa, Swoją siedzibę „Religions of Peace” ma w Nowym Jorku, a na jej czele stoi amerykański teolog William Vendley.

Pierwsza międzynarodowa konferencja z cyklu „Religie dla Pokoju” odbyła się w 1970 r. w Kyoto, szósta – w 1994 r. w Watykanie, a ósma – jak dotychczas ostatnia – w 2006 r. ponownie w Kyoto.

Tagi:
człowiek religia

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Szkoły Papieskie na Jasnej Górze

Szkoły Papieskie na Jasnej Górze

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Święto Patronki śląskiej ziemi

Święto Patronki śląskiej ziemi

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem