Watykan zarządza rotację w kierownictwie stowarzyszeń
Krzysztof Bronk/Vatican News
Stolica Apostolska nałożyła ograniczenia czasowe dla kierownictwa międzynarodowych stowarzyszeń wiernych. Maksymalna łączna długość mandatów wynosi odtąd 10 lat. Przewiduje się jednak możliwość dyspensy dla założycieli, jeśli służy to rozwojowi i stabilizacji stowarzyszenia.
Zatwierdzony przez Papieża dekret w tej sprawie wydała Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Dotyczy on stowarzyszeń ustanowionych bądź uznanych przez tę dykasterię, których jest w sumie 109, a także ruchów, nad którymi dykasteria sprawuje nadzór, takich jak na przykład Droga Neokatechumenalna, Odnowa Charyzmatyczna czy System Parafialnych Komórek Ewangelizacyjnych.
Jak podaje nota dykasterii, celem rozporządzanie jest doprowadzenie do zdrowej rotacji w kierownictwie tych stowarzyszeń i zapobieganie nadużyciom, aby sprawowanie władzy było postrzegane jako autentyczna służba. Promulgowany dziś dekret wejdzie w życie za trzy miesiące.
Papież do francuskich apostołów miłosierdzia: Bóg chce podźwignąć z każdej ludzkiej nędzy
Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Watykan (KAI)
Nie ma takiej ludzkiej nędzy, do której Bóg nie chciałby dotrzeć, której nie chciałby dotknąć i podźwignąć – powiedział papież, przyjmując w Watykanie przedstawicieli francuskich ruchów i stowarzyszeń, które zajmują się głoszeniem Bożego miłosierdzia. Przedstawiając ich Franciszkowi, kard. Philippe Barbarin zaznaczył, że odkrycie Bożego Miłosierdzia jest dla Kościoła ogromnym darem. Zawdzięczamy to Janowi Pawłowi II i jego następcom – przypomniał arcybiskup Lyonu.
Watykan: ekumeniczny wymiar synodu - jutro czuwanie w rocznicę Soboru Watykańskiego II
2024-10-10 17:09
Krzysztof Bronk/KAI
Vatican Media
Ekumenicznemu aspektowi synodu o synodalności poświęcony był dzisiejszy briefing prasowy w Watykanie. Na jutro bowiem zaplanowano ekumeniczne czuwanie modlitewne. W zeszłym roku odbyło się ono na początku synodu. Tym razem przesunięto je na 11 października, kiedy to przypada 72. rocznica otwarcia Soboru Watykańskiego II. To dzięki temu soborowi Kościół katolicki oficjalnie przystąpił do ruchu ekumenicznego - przypomniał kard. Kurt Koch, prefekt Dykasterii ds. Jedności Chrześcijan.