Reklama

Niedziela Wrocławska

Abyśmy w naszym życiu czuli zapach Chrystusa

Tradycją jest poświęcenie lilii i chleba św. Antoniego

Marzena Cyfert

Tradycją jest poświęcenie lilii i chleba św. Antoniego

Św. Antoni jest tym świętym, który nas odnajduje w naszych przeróżnych historiach życia i wskazuje na jednego Boskiego lekarza, jakim jest Chrystus – mówił o. Radosław Kramarski, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i proboszcz parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu podczas uroczystej Sumy odpustowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Św. Antoni z Padwy jest patronem krakowskiej prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanów), do której należy placówka we Wrocławiu. Tradycją we wrocławskiej parafii jest poświęcenie w dzień jego święta lilii i chleba, które są nieodłącznymi atrybutami świętego. W homilii przełożony wspólnoty nawiązał do 13. dnia miesiąca, poświęconego Matce Bożej z Fatimy. – Jej wielkim czcicielem był patron dnia dzisiejszego, św. Antoni Padewski, który w swoim nauczaniu bardzo często wskazywał na Maryję jako na wzór doskonałości w naśladowaniu Jezusa ubogiego i pokornego. Mówił w jednym ze swoich kazań: „Naśladujmy zatem Chrystusa z radością, niosąc Jego krzyż, bo On sam zaprasza nas do naśladowania. Chrystus umierający na Kalwarii stał się jakby alabastrowym naczyniem pełnym balsamu, które po stłuczeniu napełniło cały świat swoim rozkosznym zapachem. Niech zatem naśladując Go, Jego uczniowie i wszyscy chrześcijanie biegną za zapachem Chrystusa”. Mówiąc o Chrystusie, św. Antoni nie skupiał uwagi na sobie, ale na swoim Mistrzu, centrum życia chrześcijańskiego, przepowiadania i spotkania w Eucharystii – mówił o. Kramarski.

Następnie wskazał na nauczanie św. Antoniego i jego walkę z ówczesnymi herezjami, zwłaszcza z herezją zaprzeczającą obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. – Pod wpływem jego kazań nawracali się heretycy. Czynił to z wielką miłością nawet wtedy, gdy wytykał błędy i złą drogę – zauważył kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomniał następnie minionych 9 wtorków, w czasie których, podczas nowenny, wierni parafii poznawali życiorys świętego. – Dzisiaj pielgrzymujemy do Padwy, bo dzisiaj cała Padwa żyje św. Antonim. Odbędzie się tam piękna procesja z jego figurą w obecności rzeszy wiernych, którzy tak jak wy przychodzą na uroczystość z lilią i chlebem, będącymi atrybutami św. Antoniego. Kiedy popatrzymy na figury czy obrazy świętego, widzimy go przede wszystkim trzymającego na rękach Jezusa, ale jest tam również lilia i chleb. Lilia – symbol czystej miłości do Boga i do człowieka; oraz chleb dobroci, którym należy się dzielić i należy być – jak powiedział inny franciszkański święty, brat Albert – dobrym jak chleb. Ten chleb zaspokaja głód fizyczny a kiedy człowiek już go zaspokoi, św. Antoni wskazuje również, mając księgę Pisma Świętego, na zaspokojenie głodu duchowego – nauczał o. Kramarski i dodał: – Dzisiaj wielu naszych braci i sióstr w wierze, nie widzi potrzeby pogłębiania swojej wiary, nawiązywania relacji z Jezusem, albo pogubili się na tej drodze. Św. Antoni jest tym świętym, który nas odnajduje w naszych przeróżnych historiach życia i wskazuje na jednego Boskiego lekarza, jakim jest Chrystus.

Reklama

Analizując nauczanie św. Antoniego, ojciec kustosz wskazał na konieczność zachowywania czystości we wszelkich dziedzinach życia – czystości seksualnej, czystości w myśli i działaniu. – W dzisiejszym świecie istnieje wiele różnych technik manipulacyjnych, które propagują kłamstwo, zabrudzenie myśli, działania. Dlatego ta lilia, symbol czystości, jest również symbolem czystości w myśleniu i działaniu. Ile dzisiaj jest ofiar fałszywej miłości. Bo ktoś kogoś wykorzystał, zadał ból – mówił kaznodzieja, podkreślając, że wielu psychologów i ojców duchowych mogłoby opowiedzieć o ludzkich dramatach.

– Św. Antoni podchodzi do każdego człowieka z miłością, nawet do tych, którzy w Boga nie wierzą, którzy Jezusa nie kochają. On podchodzi ze słowem miłości, ale i mądrości. Bo mądrość zawsze prowadzi do miłości i do spotkania. Dlatego święci mówili, że warto się codziennie spotkać z kimś mądrym. Poprzez słowo czytane, poznawanie życiorysów świętych i poprzez wiele pięknych przykładów, które są zawarte w ascetyce czy w biblistyce – podkreślał ojciec proboszcz.

Reklama

Zauważył następnie, że św. Antoni z wielką miłością i szacunkiem mówił o Kościele. Podkreślił, że nasz współczesny Kościół jest Kościołem doświadczanym i cierpiącym, ale dzięki Chrystusowi jest Kościołem świętym, bo rodził wiele świętych i wspaniałych ludzi, którzy swoje życie mądrze przeżyli. – I do tego zachęca nas dzisiaj św. Antoni, abyśmy mądrze przeżywali nasze chrześcijaństwo, naszą codzienność. Abyśmy w tym naszym codziennym życiu czuli zapach Chrystusa. Niech ta dzisiejsza uroczystość będzie dla nas czasem refleksji ale również czasem zaprzyjaźnienia się z wielkim świętym naszego Kościoła, św. Antonim Padewskim, którego figury i obrazy możemy spotkać nie tylko w świątyniach katolickich, ale również w innych kościołach naszych braci – ewangelików, protestantów. Niech św. Antoni nas wspiera. Moi dziadkowie powtarzali mi często: „Pamiętaj, św. Antoni od nieszczęść broni”. Niech ten św. Antoni nas wszystkich, nasze rodziny, nas samych, broni od nieszczęść – życzył o. Kramarski.

Na zakończenie Eucharystii miało miejsce poświęcenie lilii i chlebów św. Antoniego i błogosławieństwo relikwiami świętego.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-06-13 18:30

Wybrane dla Ciebie

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Więcej ...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Więcej ...

Bp Bronakowski o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw: to ochrona młodego pokolenia Polaków

2024-04-23 13:30
Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

- Niwelowanie zagrożeń związanych z promocją i dostępnością alkoholu to przede wszystkim ochrona młodego pokolenia Polaków - zaznaczył bp Tadeusz Bronakowski w komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wyraził tę opinię w odpowiedzi na propozycję wprowadzenia w Polsce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do zmniejszenia dostępności alkoholu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Nasz pierwszy święty

Wiara

Nasz pierwszy święty

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć