Reklama

Kościół

Kraków: w tym roku pielgrzymka dominikańska w okrojonym składzie

krakow.dominikanie.pl

„Ze względu na charakter naszej pielgrzymki, tradycyjne wędrowanie na Jasną Górę nie będzie w tym roku możliwe” – napisał przeor krakowskich dominikanów o. Łukasz Wiśniewski OP w komunikacie na temat tegorocznej pielgrzymki dominikańskiej. Do Pani Jasnogórskiej, w imieniu wszystkich pątników, pójdzie kilku braci dominikanów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka Dominikańska na Jasną Górę odbywa się tradycyjnie od 3 do 9 sierpnia. „Jesteśmy zmuszeni zakomunikować, że ze względu na charakter naszej pielgrzymki, tradycyjne wędrowanie na Jasną Górę nie będzie w tym roku możliwe” – poinformował o. Łukasz Wiśniewski OP.

Jak dodał, nie znaczy to, że pielgrzymka w ogóle się nie odbędzie, a na pielgrzymim szlaku pątników reprezentować będzie kilku braci dominikanów. „Zapraszamy was wszystkich do łączności z nimi i wspólnej pielgrzymki duchowej” – zachęca przeor krakowskich dominikanów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec Wiśniewski poinformował, że we wszystkich pielgrzymkowych intencjach codziennie o 19.30 w krakowskiej bazylice dominikanów na Stolarskiej odprawiane będą Msze św. Pielgrzymkę zwieńczy Eucharystia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, sprawowana 9 sierpnia o godz. 13.00.

Przeor dominikanów w Krakowie przypomniał, że obecny rok jest czasem kilku istotnych dla zakonu rocznic: 800-lecia śmierci św. Ojca Dominika, 100-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Różańcowej w krakowskiej bazylice oraz 30-lecia Pielgrzymki Dominikańskiej.

„Każdy jubileusz jest okazją i zobowiązaniem do odnowy gorliwości. Dlatego tegoroczne niezwyczajne pielgrzymowanie chcemy przeżyć pod hasłem: „Idźcie i głoście!”. Są to słowa, które nawiązują do rozesłania uczniów przez Jezusa oraz posłania braci przez św. Dominika” – wyjaśnił o. Łukasz Wiśniewski. „W roku śmierci naszego Założyciela chcemy na nowo odkrywać jego apostolski zapał. Dominik to człowiek, który nie narzekał na rzeczywistość, ale rozeznawał potrzeby czasu i twórczo na nie odpowiadał” – dodał.

Podkreślił, że trasę tegorocznej wędrówki wyznaczą „miejsca, w których żyjemy, osoby, które spotkamy i sprawy, którymi będziemy się zajmować”. „To właśnie w tych konkretach życia chcemy odkrywać, w jaki sposób mamy iść za Chrystusem i podejmować Dominikowe wezwanie, aby głosić Ewangelię wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby” – podsumował.

Reklama

Informacje dotyczące dominikańskiego pielgrzymowania na Jasną Górę, materiały oraz konferencje będą regularnie pojawiać się na Facebooku pielgrzymkowym: Pielgrzymka Dominikańska.

Dominikańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła po raz pierwszy w 1993 r. Wcześniej jako słynna grupa Dziewiątka, organizowana przez Duszpasterstwo Akademickie „Beczka”, była częścią Pielgrzymki Krakowskiej. Dziewiątka przyciągała tak wielką liczbę pielgrzymów z całej Polski, że konieczne stało się utworzenie osobnej pielgrzymki.

Podziel się:

Oceń:

2021-06-14 19:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bracia 24h

Marian Florek

Na pierwszy rzut oka trudno ich odróżnić od ojców zakonnych. Noszą takie same, przypisane dla danego zakonu, szaty. Na powitanie serwują szczery, serdeczny uśmiech; otwierają na oścież serca i ramiona. Chociaż nie są obiektem szczególnych zainteresowań mediów, to jednak na widok telewizyjnej kamery się nie peszą. Chętnie dzielą się myślami na temat swojego powołania.

Więcej ...

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z nominacją biskupią

2024-04-23 12:39
Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Nasze modlitwy o wybór Biskupa przyniosły piękny owoc. Bp Artur nie jest tchórzem i na pewno nie będzie uciekał od spraw trudnych - pisze abp Adrian Galbas.

Więcej ...

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Nasz pierwszy święty

Wiara

Nasz pierwszy święty

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć