Reklama

Niedziela Lubelska

Od podstawówki po uniwersytet. Katolickie szkoły zapraszają!

KUL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolicka szkoła to świetny wybór.

Pod koniec maja ławki i korytarze szkolne na nowo zapełniły się dziećmi i młodzieżą. Uczniowie kończący podstawówki i absolwenci szkół średnich rozpoczęli poszukiwania miejsc dla dalszej edukacji. W naszym regionie dużym i zasłużonym uznaniem cieszą się placówki katolickie, poczynając od szkół podstawowych aż po uniwersytet.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Znakomite podstawówki

W rankingu najlepszych podstawówek w Lublinie dwa pierwsze miejsca zajmują szkoły katolickie. W pallotyńskiej na jedno miejsce przypadało troje chętnych; limit został błyskawicznie wyczerpany. Obecnie uczy się tam 384 dzieci, klasy liczą po 24-25 osób.

Szkoła urszulanek, sięgająca tradycjami początków XX w., przyjmuje dzieci do dwóch klas. Rodzice zapełniają je w zasadzie w pierwszym dniu rekrutacji. - Bardzo dobrze układa się współpraca z rodzinami. Dzieci mają u nas rekolekcje i dni skupienia, przygotowujemy także całe klasy do pierwszej Komunii św. Dzieci wraz z rodzicami chętnie włączają się w inicjatywy misyjne, korespondują z misjonarzami, adoptują na odległość dzieci z Afryki - mówi s. Małgorzata Chudy, wicedyrektor Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej.

Wyjątkowo komfortowe warunki mają uczniowie z Katolickiej Szkoły im. św. Jadwigi Królowej. W klasach uczy się po 8-10 dzieci, nauczanie ma wymiar indywidualny. Trafiają tu również dzieci pochodzące z Ukrainy, Białorusi czy nawet USA.

Renomowany Biskupiak

Nabór do szkół średnich trwa; chętni zapisują się w systemie elektronicznym. Wpływ na wybór mają w tym przypadku i rodzice, i młodzież. Szanowany lubelski „Biskupiak”, XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki, przyjmie w tym roku ok. 180 nowych uczniów. Największym powodzeniem cieszą się klasy o profilu biologiczno-chemicznym, nie brakuje zainteresowania klasą politechniczną z rozszerzoną informatyką. Na wysokim poziomie stoi nauka języka angielskiego; jest nawet medyczny angielski z myślą o przyszłych studentach medycyny.

Reklama

- Do dyspozycji uczniów mamy internat. W bardzo dobrych warunkach mieszka prawie 70 osób, jednak chętnych jest zawsze dużo więcej - mówi ks. Grzegorz Strug, dyrektor „Biskupiaka”. - Uczymy też, jak rzadko która szkoła, łaciny. Jeden z naszych uczniów jest laureatem międzynarodowej olimpiady w tej dziedzinie - podkreśla z dumą. Aktualnie w murach szkoły kształci się prawie 800 osób. Placówka stale utrzymuje się w czołówce najlepszych ogólniaków w województwie.

Stuletnia uczelnia

Nasz region ma szczęście, że znajduje się w nim uniwersytet katolicki, gwarantujący nie tylko wysoki poziom wiedzy i kompetencji, ale i formację w oparciu o wartości chrześcijańskie. KUL po latach dyskryminacji w okresie komunizmu nadrabia intensywnie braki w infrastrukturze. Ostatnio oddał do użytku salkę wspinaczkową, kolejny obiekt sportowy na Poczekajce. Oprócz tradycyjnie obleganych kierunków, jak psychologia, prawo czy anglistyka, wysoko oceniana jest muzykologia, historia sztuki i filozofia. Pojawiły się również nowe dziedziny: kryminologia, położnictwo, bezpieczeństwo narodowe i antropologia stosowana. W sumie do wyboru jest blisko 50 kierunków. Liczba żaków zbliża się do 10 tys.; wśród nich są studenci zagraniczni, najwięcej z Ukrainy, Nigerii i Białorusi. Szkoła doktorska kształci w 11 specjalnościach. Na KUL bez problemów mogą studiować osoby niepełnosprawne.

Jako jeden z nielicznych regionów w Polsce Lubelszczyzna dysponuje szkolnictwem katolickim od podstawówki po uniwersytet. Pewnym wyzwaniem dla przyszłości jest to, że wszystkie szkoły, oprócz małego liceum katolickiego w Puławach, ulokowane są w Lublinie.

Podziel się:

Oceń:

2021-06-16 09:08

Wybrane dla Ciebie

Bóg pragnie naszego zbawienia

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 12, 44-50.

Więcej ...

Stań przed Bogiem taki, jaki jesteś

2024-04-24 19:51
O. Wojciech Kowalski, jezuita

Marzena Cyfert

O. Wojciech Kowalski, jezuita

W uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, wrocławscy dominikanie obchodzą uroczystość odpustową kościoła i klasztoru.

Więcej ...

Majówka z kleszczami? Chroń siebie i bliskich przed kleszczowym zapaleniem mózgu

2024-04-25 10:17

Zbliża się majówka, czas, który wielu z nas planuje spędzić na świeżym powietrzu, korzystając z piękna natury i wspólnego czasu z bliskimi. Jednak wraz z nadejściem wiosny przypominamy sobie o niebezpieczeństwie związanym z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM). Dlatego ważne jest, abyśmy nie zapomnieli o odpowiednich zabezpieczeniach, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...