Reklama

Niedziela Łódzka

Parafia pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Łodzi

Piotr Drzewiecki

Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego

Na łódzkim osiedlu Pienista, wśród nowoczesnych bloków, znajduje się malutki kościół pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to jedyna łódzka parafia, nad którą unosi się najwięcej samolotów, gdyż tuż obok znajduje się Lotnisko im. W. Reymonta, skąd w tygodniu startuje i ląduje kilkanaście mniejszych czy większych maszyn.

Reklama

Od dekretu do parafii

Dekretem ówczesnego biskupa Władysława Ziółka parafia Wniebowstąpienia Pańskiego została erygowana 1 października 1989 roku. Wydzielono ją z części parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi – Retkini. Przez pierwsze lata trwały poszukiwania działki na postawienie kościoła parafialnego. Z pomocą przyszli Genowefa i Tadeusz Durajowie, którzy wraz z synem Zdzisławem i jego żoną Teresą darowali teren pod budowę kościoła. W maju 1992 roku rozpoczęto budowę kościoła według projektu architektów Z. Lipskiego i J. Wujka, a w tym samym roku 27 września świątynię w stanie surowym poświęcił pasterz diecezji. Budynek kościoła zbudowany jest na planie krzyża greckiego. Kształt przestrzenny bryły oparty jest o dwie skrzyżowane nawy nakryte dwuspadowym dachem drewnianym (przypominającym nieco styl zakopiański), pokryty dachówką blaszaną. Na narożnikach przecinających się naw znajdują się okrągłe słupy żelbetonowe unoszące konstrukcję podtrzymującą skrzyżowanie połaci dachowych. Od strony południowej umieszczono kruchtę, od strony wschodniej – kaplicę, a od strony północnej – zakrystię i kancelarię, salę parafialną i plebanię. Na ścianie głównej prezbiterium, nad tabernakulum, umieszczono figurę Chrystusa w obłoku chwały wstępującego do nieba. Okrągłe słupy na narożnikach przecinających się naw ozdobione są rzeźbami w kształcie symboli ewangelistów. W ołtarzach bocznych przy prezbiterium po prawej znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zaś po lewej obraz Jezusa Miłosiernego. Wystrój wnętrza dopełniają stacje drogi krzyżowej i witraże autorstwa ks. prof. Tadeusza Fudryny SDB, zaś na niewielkim chórze znajdują się elektroniczne organy. Po prawej stronie świątyni jest mała kaplica, w której zawieszono krzyż pochodzący z kaplicy Ośrodka Prewencji Policji. Ciekawostka jest, że krzyż, według zamysłu autorki, wygląda na niedokończony, a Chrystus pod koroną cierniową ma hełm, symbolizujący dawną jednostkę ZOMO, która w czasach PRL-u znajdowała się na ulicy Pienistej. Pod sufitem wiszą dwa żyrandole neogotyckie z 1910 roku. Przed kościołem znajduje się krzyż, a na placu w cieplejsze dni ustawiane są ławeczki, na których wierni mogą uczestniczyć we mszach świętych.

Od samego początku za budowę kościoła i życia parafialnego odpowiedzialny był i jest po dzień dzisiejszy ks. kan. dr Kazimierz Zaleski. Przez 32 lata istnienia parafia miała ośmiu wikariuszy, obecnie tę posługę sprawuje ks. Damian Szczepanik. Ksiądz Proboszcz przez wiele lat pełnił funkcję kapelana policji, dlatego też na terenie parafii bardzo aktywni byli członkowie pobliskiego garnizonu policyjnego przy Pienistej, którzy uczestniczyli w wielu uroczystościach i akcjach na terenie parafii. Odpust parafialny przypada w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, zaś poprzedza je zawsze Triduum Eucharystyczne przygotowujące do godnego przeżycia uroczystości.

Reklama

Duszpasterstwo parafialne

Parafia liczy nieco ponad 3,5 tys. osób. W ostatnich latach dosyć mocno się rozrasta, gdyż wokół niej, jak i na pobliskich lotnisku terenach powstają nowe bloki mieszkalne, przez co średnia wieku znacznie odstaje od tzw. „średniej łódzkiej”. W nowo powstałe osiedla wprowadzają się głównie młodzi ludzie, często z małymi dziećmi. - Dzięki współtworzeniu z Wami parafii i kościoła, tak wiele udało się dokonać. Wnętrze naszego parafialnego Wieczernika z dnia na dzień piękniało i ciągle pięknieje. Nasza obecność we wspólnocie Kościoła łódzkiego i retkińskiego wyraża się świadectwem wiary, karmionej Słowem Bożym i sakramentami, nade wszystko Eucharystią oraz świadectwem życia. Dziękuję Wam za wspólnie sprawowaną w naszym kościele liturgię, która daje nam niejako przedsmak liturgii niebiańskiej, a także za wszelkie doznania estetyczne i patriotyczne, kierujące myśli oraz czyny ku bliźnim i umiłowanej Ojczyźnie – pisał do parafian proboszcz ks. kan. dr Kazimierz Zaleski z racji nawiedzenia Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej w 2010 roku.

Na terenie parafii znajdują się dwie kaplice: kaplica pw. św. Pawła Apostoła w Ośrodku Prewencji Policji oraz kaplica Portu Lotniczego im. Wł. Reymonta. Każdego roku w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, parafianie wraz w kapłanami udają się pod tablicę upamiętniającą liturgię celebrowaną przez Ojca Świętego na Lublinku w 1987 roku, składając kwiaty i znicze. Duszpasterstwo parafialne oparte jest o tradycyjne grupy. W ramach Liturgicznej Służby Ołtarza działają ministranci, lektorzy i bielanki, widoczne szczególnie w trakcie barwnych procesji Bożego Ciała ulicami osiedla. Działa także Zespół Synodalny Młodzieży, Grupa różańcowa Rycerstwa Niepokalanej i Czcicieli Matki Bożej, Grupa różańcowa Rady Parafialnej i Grupa Synodalna.

2021-05-16 12:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół i Klasztor Karmelitów Bosych pw. Opieki św. Józefa w Łodzi

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Krysowicach

2022-05-26 07:45

krysowice.at.ua

Nasza majowa wędrówka powoli zmierza ku końcowi. Jednak jako wytrwali pielgrzymi nie zatrzymujemy się, bo chcemy odwiedzić dziś Krysowice, a jest to wioska, która leży 3 km od Mościsk na trasie do Sambora. Przypomnę, że 10 maja byliśmy w Mościskach, gdzie pokłoniliśmy się Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Dziś powracamy w te okolice.

Więcej ...

Wystawa w Galerii Sztuki Stacji Dialog

2022-05-26 20:30
Alfons Maria Nawarecki podczas otwarcia wystawy

Marzena Cyfert

Alfons Maria Nawarecki podczas otwarcia wystawy "Ziemia obraz" w Galerii Sztuki Stacji Dialog

Z udziałem przedstawicieli Papieskiego Towarzystwa „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - Oddział Dolnośląski otwarto wystawę malarstwa Alfonsa Marii Nawareckiego „Ziemia obraz”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

Wiara

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

#TrzymajSięMaryi: Najbliższa. Kto potrzebuje dziś...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Najbliższa. Kto potrzebuje dziś...

Nieznane cuda Ojca Pio

Wiara

Nieznane cuda Ojca Pio

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

Kościół

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu

Kultura

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu "Zieja"

#TrzymajSięMaryi: Opiekunka Boga. A jak Bogu jest pod...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Opiekunka Boga. A jak Bogu jest pod...