Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś do duchownych: nie buduj domu, zbuduj ołtarz!

ks. Paweł Kłys

- Jak mamy w sobie wiarę Abrahama, to w tych nowych miejscach będziemy jak wędrowcy. Kiedy Abram przyszedł do Kanaanu - ziemi, którą Pan Bóg mu dał, był ciągle wędruje.

Jest w ziemi, którą Pan Bóg mu dał, ale nie buduje domu, za to w każdym z tych miejsc – gdzie się zatrzymał choć na chwilę - buduje ołtarz! To znaczy, że ta ziemia ostatecznie należy do Boga i to, co ma najważniejszego do zrobienia to wielbić Boga! Każdy z nas ma to czytać do siebie. Gdziekolwiek dochodzimy w tej drodze razem z Kościołem - nie buduj domu, zbuduj ołtarz! To są właściwe priorytety! – mówił abp Grzegorz Ryś.

Reklama

W łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki wczoraj w południe celebrowana była Eucharystia posłania, na którą zostali zaproszeni duchowni Archidiecezji Łódzkiej, którzy w tym roku będą mieli zmianę swoich miejsc posługiwania. Liturgii przewodniczył arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś, a współkoncelebransami byli ksiądz biskup Ireneusz Pękalski oraz księdza biskup Marek Marczak.

W homilii łódzki pasterz odwołał się do historii Abrama z dzisiejszego pierwszego czytania Liturgii Słowa - musimy czytać tę historię Abrama w odniesieniu do siebie o tyle, o ile mamy ochotę w którymś momencie zaprzestać tej wędrówki tylko zapuścić korzenie na twardo, zatrzymać się w miejscu, które nam się spodobało, i zadomowić się tak dalece, że stąd się nie ruszę. Takie może być postępowanie całego Kościoła. Przyzwyczailiśmy się do rozmaitych schematów myślenia, działania, do struktur, zasad tradycji, a kiedy Pan mówi wyjdź – budzi się w nas bardzo łatwo opór – bo tu, gdzie jesteśmy, czujemy się dobrze, jest to miejsce rodzinne – to jest dom ojca. – tłumaczył kaznodzieja.

- Staje przed nami Kościół, który mówi: nowa ewangelizacja, nowy język, nowe metody, nowy zapał, nowe sposoby, a my mówimy – jak ci, których wspomina Jezus - degustatorzy wina – stare jest lepsze! Pan mówi tak, jak mówi do Abrama – w tym miejscu w którym jesteś pozostaniesz bezpłodny! Chcesz mieć dzieci? Chcesz być wielkim narodem? Wyjdź! Bo w tym miejscu, gdzie się zakorzeniłeś – zapuściłeś korzenie, okopałeś się – nie owocujesz i nie będziesz owocował! - podkreślił hierarcha.

Reklama

Kończąc arcybiskup Grzegorz powiedział - sytuacja Abrama dotyczy Kościoła w całości – nas wszystkich i was, którzy dzisiaj otrzymacie nowe posłanie w nowe miejsce.

Każdy z was może powiedzieć, że do starego się już przyzwyczaił, nauczył się funkcjonować, zna ludzi, ale może też jest tak, że macie prawo usłyszeć od Pana Boga: tu już nie będziesz miał dzieci, ale w tym nowym miejscu, do którego cię posyłam, tam się okażesz ojcem wielkiego narodu. Za każdym posłaniem idzie Boża obietnica i Boże błogosławieństwo, a nie papier podpisany przez biskupa i kanclerza.

Podziel się cytatem

Jak nie mamy tej wiary, to trzeba się rozwiązać, bo wtedy jesteśmy jak każda inna instytucją. – zakończył.

Przed błogosławieństwem kończącym liturgię metropolita łódzki wręczył nominacje nowym proboszczom i wikariuszom. Duchowni zmienią swoje dotychczasowe miejsca posługi z końcem sierpnia br., aby wraz z nowym rokiem szkolnym rozpocząć swoją pracę duszpasterską we wspólnotach, do których zostali posłani przez arcybiskupa łódzkiego.

2021-06-22 08:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święta Anna – patronka miasta Brzezin k. Łodzi

Główny Ołtarz w kościele świętej Anny w Brzezinach

Piotr Drzewiecki

Główny Ołtarz w kościele świętej Anny w Brzezinach

Więcej ...

Podhale: górale już w drodze na Jasną Górę

2021-07-23 12:52

mbludzm.pl

Górale z Podhala wyruszyli już na szlak pielgrzymi. Tym samym rozpoczęła się 23 lipca 40. Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy do celu dotrą 31 lipca.

Więcej ...

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej. Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na list...

Edukacja

Odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na list...

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana...

Kościół

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana...

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Polska

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej

Kościół

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach