Reklama

Niedziela Wrocławska

„Urząd w czasach Twittera”

ks. Łukasz Romańczuk

16 czerwca minęło osiem lat od ingresu ks. abp. Józefa Kupnego do Archikatedry Wrocławskiej. Z tej okazji powstała książka „Urząd w czasach Twittera”, którą przygotowali kapłani Archidiecezji Wrocławskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Książka powstała pod redakcją ks. dr. Michała Mraczka, sekretarza metropolity wrocławskiego. Wśród autorów znaleźli się: bp Jacek Kiciński CMF. ks. Adam Łuźniak, ks. Mariusz Szypa, Ks Arkadiusz Krziżok, Ks. Zbigniew Kowal, Ks. Ryszard Staszak, ks. Piotr Wawrzynek, Ks. Jacek Froniewski, Ks. Stanisław Paszkowski, ks. Kacper Radzki, Ks. Maciej Małyga, ks. Dariusz Amrogowicz, Ks. Cezary Chwilczyński, ks. Rafał Kowalski, Ks. Grzegorz Sokołowski, ks. Artur Szela, ks. Krzysztof Deja, ks. Paweł Cembrowicz, ks. Stanisław Stelmaszek, a także współautorami tekstów: o Duszpasterstwie Młodzieży jest Adrianna Kwiatkowska, natomiast o szkole przy ul. Paulińskiej 14, Jacek Rugieł.

Książka jest kontynuacją dzieła, które rozpoczął śp. ks. prof. Marek Łuczak. Kilka lat temu wydał publikację pt. “Urząd w czasach Twittera”, w której dokonał studium nauczania pastoralno - teologicznego ks. abp. Józefa Kupnego. Natomiast w naszym wydaniu przybliżamy kwestie związane z posługą ks. abp. Kupnego na terenie naszej archidiecezji. Książka ta jest wyrazem życzliwości i wdzięczności wobec ks. abp. Józefa Kupnego. W tym roku dziękujemy za 65 lat jego życia, 15 lat sakry biskupiej oraz 8 lat posługi w naszej archidiecezji. Chcieliśmy w ten sposób wyrazić naszą wdzięczność za jego posługę - mówi ks. Michal Mraczek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Książka „Urząd w czasach Twittera” posiada podtytuł: “Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej”. Opisuje ona zaangażowanie metropolity wrocławskiego w życie archidiecezji. Wczytując się w przygotowane teksty, można zauważyć, że to pole jest o wiele szersze - Naszym założeniem było pokazanie tego, co przez ostatnie 8 lat wydarzyło się w naszej archidiecezji. Wiele z podejmowanych inicjatyw nie są widoczne dla szerszego grona odbiorców. W naszej książce staraliśmy się pokazać to, czym żyje kościół wrocławski i na jakiej płaszczyźnie jest aktywny. Przede wszystkim przedstawiamy podejmowane działania duszpasterskie. Dzięki temu można dostrzec wyzwania, przed którymi przyjdzie stanąć Kościołowi w przyszłości. Jeden z księży po przeczytaniu tej książki stwierdził, jest to książka o nas, o tym, czym w ostatnim czasie żył kościół wrocławski. Oczywiście nie da się wyczerpać wszystkich tematów, ale chcieliśmy ukazać to, co naszym zdaniem jest ważne - zaznacza ks. sekretarz.

Reklama

W książce znajdziemy rozdział przeznaczony na opisanie posługi metropolity wrocławskiego, rozwoju kościoła wrocławskiego - ukazany poprzez poświęcone świątynie i ustanowione sanktuaria - Ks. Adam Łuźniak przygotowując część o nowych sanktuariach, dokonał bardzo ciekawego podziału na sanktuaria maryjne, męczenników pierwszych wieków chrześcijańskich oraz tradycji franciszkańskiej - opisuje ks. Mraczek.

Bardzo dużo miejsca poświęcone jest duszpasterstwu młodzieży - O inicjatywach skierowanych do ludzi młodych znajdziemy w wielu rozdziałach książki. Pisze o nich m.in. ks. Arkadiusz Krziżok w związku z nowo powstałymi inicjatywami duszpasterskimi, ks. Zbigniew Kowal jako duszpasterz młodzieży, ks. Ryszard Staszak, wspominając o Spotkaniach Młodzieży na Ślęży. Zaangażowanie młodzieży widoczne jest w takich inicjatywach jak: ŚDM 2016, o czym napisał ks. Piotr Wawrzynek czy Europejskie Spotkanie Młodzieży Taize 2019/2020.

Osobny rozdział poświęcony jest działalności charytatywnej - Ciekawie i dosyć obszernie opisane są pola działania Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, które w ostatnich latach uległy przemodelowaniu. Np. różne programy społeczne spowodowały, że pomoc Caritas jest dziś inaczej ukierunkowana - podkreśla ks. Michał.

Opisane zostały także innowacyjne akcje, które później zaowocowały podobnymi, ale już na arenie ogólnopolskiej - “Dar dla Aleppo”, w którą bardzo zaangażowany był ks. Cezary Chwilczyński. Akcja ta zaczęła się u nas, później podpatrzyły ją inne diecezji. Wielu mogło już o tym zapomnieć, a dzięki książce zostało to utrwalone - mówi ks. Michał Mraczek.

Reklama

Poruszone zostały także kwestie związane z ochroną zabytków, troską o dziedzictwo czy ekologią - Warto zwrócić uwagę, że wiele inicjatyw remontowo-budowlanych, termomodernizacyjnych jest związanych z ekologią. My pokazujemy, że troska o czyste powietrze nie jest nam obojętna. Przykładem może być wymiana m.in. pieców na Ostrowie Tumskim. Duża troska o nasze dziedzictwo przejawia się w remontowaniu kamienic, kościołów, renowacją zabytkowych obrazów czy ołtarzy, np. ks. Paweł Cembrowicz opisuje okoliczności powrotu ołtarza Jerina do Katedry wrocławskiej - opowiada ks. M. Mraczek

Osoby chcące nabyć książkę: „Urząd w czasach Twittera” mogą ją zakupić w Księgarni Archidiecezjalnej na Ostrowie Tumskim.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2021-06-23 09:05

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

2024-03-27 08:03

Magdalena Pijewska

Skąd wzięła się spowiedź w Kościele? Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem? Na czym polega dobrze przeżyta spowiedź? Na te i inne pytania odpowiada nowa książka „Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” wydana nakładem Wydawnictwa Serafin.

Więcej ...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia postępowania w sprawie ks. Michała O.

2024-03-28 19:21

Red.

Niepokoją nas doniesienia płynące od pełnomocnika ks. Michała, mecenasa Krzysztofa Wąsowskiego, dotyczące sposobu prowadzenia postępowania - piszą księża sercanie w opublikowanym dziś komunikacie. To reakcja zgromadzenia na działania prokuratury związku z postępowaniem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Dementują pogłoski, jakoby ich współbrata zatrzymano w niejasnych okolicznościach w hotelu. Wzywają do modlitwy za wszystkich, których dotknęła ta sytuacja.

Więcej ...

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15
O. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...