Reklama

Niedziela Wrocławska

Ekologiczniej w Henrykowie

2021-06-25 15:59

ks. Łukasz Romańczuk

Zakończyły się prace termomodernizacyjne w kompleksie klasztornym pocysterskim w Henrykowie. Dziś odsłonięte zostały pamiątkowe tablice.

Chciałbym podziękować wszystkim, którzy włożyli swój wkład w tak wspaniałe dzieło. Cieszymy się, że wszystko będzie funkcjonować lepiej, będą większe oszczędności. Ze względu na dużą ilość obiektów, nie jesteśmy w stanie ich utrzymać, dlatego też współpraca i pomoc z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej jest dla nas bardzo ważna - mówił ks. abp Józef Kupny.

Termomodernizacja obiektów w Henrykowie przyczyni się do poprawy warunków dla uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego oraz Domu Opieki św. Jadwigi Śląskiej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej - Uczniom naszego liceum służyć będzie piękna aula oraz sala gimnastyczna. Będzie mniejsza emisja CO2 o ponad 70%. Chcemy, żeby to miejsce służyło wszystkim mieszkańcom dolnego śląska. Poprzez takie projekty chcemy zachęcić do odwiedzania klasztoru w Henrykowie - powiedział metropolita wrocławski.

Reklama

GALERIA ZDJĘĆ

Podczas oficjalnego otwarcia można było usłyszeć wykładu prof. dr hab. inż. architekt Ewy Łużynieckiej z Politechniki Wrocławskiej, która podjęła temat: „Dziedzictwo architektury cysterskiej na Śląsku”. Słuchacze mogli usłyszeć o pocysterskich obiektach m.in. w Lubiążu, Henrykowie, Krzeszowie, Jemielnicy,

Reklama

O podejmowanych pracach i projektach opowiadał Bartosz Żmuda z Creoproject. W czasie prelekcji można było dowiedzieć się o celach podejmowanych działań, m.in. redukcja emisji CO2, obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej, zastosowanie instalacji OZE.

Z kolei termomodernizacja objęła prace naprawy tynków i murów, docieplenie, osuszenie, optymalizację wentylacji, wymianę i remont stolarki. Prace podjęto w czterech miejscach: budynku klasztornym, Oficynie Zachodniej, gdzie obecnie mieści się Dom Opieki, Sali gimnastycznej a aulą, gdzie kiedyś była oranżeria, Dawnym ogrodzie opackim, gdzie zamontowani pompy ciepła. z gruntownymi wymiennikami.

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej. Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

Więcej ...

Papież na „Anioł Pański”: prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi

2021-07-25 12:16

Grzegorz Gałązka

Prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi, które powiększa miłość. A kiedy się dzielisz, Bóg pomnaża – mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra. Zwrócił uwagę, że „pomnażanie dóbr, bez sprawiedliwego podziału, nie rozwiązuje problemów” ludzkości.

Więcej ...

5 lat temu w Polsce odbyły się Światowe Dni Młodzieży

2021-07-25 21:33

Mazur/episkopat.pl

Mija 5 lat od zorganizowanych w Polsce Światowych Dni Młodzieży. Choć rozpoczęły się 26 lipca, to już od 20 lipca pielgrzymi mieli okazję uczestniczyć w Dniach w Diecezjach, by poznać polską kulturę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania