Reklama

Polska

3. dzień konferencji o przyszłości chrześcijaństwa w Europie

Artur Stelmasiak

Wartości przekazywane przez Kościół mają wpływ na życie społeczne - stwierdziła podczas warsztatów "Kościół a społeczeństwo - dialog i współpraca" prof. Aniela Dylus. Spotkanie odbyło się w ramach konferencji "Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji". Wzięli w nim udział przedstawiciele polskich i rosyjskich instytucji.

Ks. Roman Bogdasarow z Wydziału ds. Wzajemnych Kontaktów między Kościołem i Społeczeństwem Patriarchatu Moskiewskiego zaznaczył, że przez lata wyłącznie dzięki działalności Kościoła obywatele jego kraju mogli poznać historię sprzed 1917 roku. Również teraz Kościół pełni funkcję ochrony pamięci historycznej, stoi na straży dialogu między przedstawicielami różnych religii. Prelegent podkreślił, że Cerkiew pełni także funkcję edukacyjną przez krzewienie kultury prawosławnej wśród młodzieży, a teologia stała się przedmiotem akademickim. - Wobec postępującej w społeczeństwie rosyjskim laicyzacji dla Kościoła ważnym jest by być obecnym w każdym aspekcie życia obywateli, zwłaszcza wierzących - powiedział ks. Bogdasarow. Dodał, że duchowni nie odpowiadają za budowę społeczeństwa obywatelskiego, ale uczestniczymy w nim jako obywatele przez tworzenie przyparafialnych organizacji charytatywnych, społecznych i edukacyjnych.

- Wartości przekazywane przez Kościół mają wpływ na życie społeczne - stwierdziła podczas warsztatów prof. Aniela Dylus z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. - Dlatego nie można zamykać go w murach świątyni - podkreśliła. Zdaniem prelegentki, Kościół ma pełnić rolę integracyjną i umacniać społeczeństwo.

Ks. Wojciech Sadłoń z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego odniósł się do pojęcia trzeciego sektora, który obejmuje społeczeństwo obywatelskie. - Role Kościoła można podzielić na dwa wymiary: instytucjonalny i moralny - powiedział. W kontekście pierwszego z nich wymienił tzw. kościelne osoby prawne, instytucje zajmujące się nie tylko sprawami religijnymi np. szkoły katolickie, a także nieformalne organizacje, często skupione wokół parafii oraz stowarzyszenia, które nie są formalnie katolickie, ale przekazują zasady religii przez katolickość ich członków. Natomiast w wymiarze moralnym patrzymy przez pryzmat duchowości.

Reklama

Pracownik sekretariatu ds. Stosunków Międzychrześcijańskich Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, ks. Aleksij Dikariow nawiązał do lat 80., gdy w Rosji zaczynała się transformacja. Pozwoliło to na tworzenie się podwalin społeczeństwa obywatelskiego, a Cerkiew stała się częścią tego procesu.

- Formacja religijna i obywatelska trwa od dzieciństwa i realizowana jest przez udział dzieci i młodzieży w działalności naszej organizacji - powiedziała Joanna Święcicka, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie.

- Nasza fundacja realizuje szereg projektów międzynarodowych, przede wszystkim na Białorusi, Ukrainie, Kazachstanie i w Rosji, mających na celu utworzenie przestrzeni społecznej potrzebnej do rozwoju demokracji lokalnej - zaznaczył Przemysław Fenrych z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Pomocnik zastępcy rektora ds. pracy naukowej i teologicznej Moskiewskiej Akademii Nauk, ks. Antoni Borisow stwierdził, że sformułowanie "Kościół a społeczeństwo" nie jest do końca prawidłowe. - Z punktu widzenia tego stanowiska możemy zauważyć wykluczanie się lub współpracę tych podmiotów, jest to sprzeczne z biblijnym rozumieniem Kościoła i nauczaniem naszych ojców - powiedział. Ks. Borisow odniósł się do słów św. Augustyna, który pisał o tym, że chrześcijaństwo przenika przez wszystkie płaszczyzny społeczne. - Rosyjska Cerkiew Prawosławna oraz Kościół Katolicki w Polsce pełnią funkcję misyjną przez pracę zwykłych księży - dodał.

Prowadzący warsztaty "Kościół a społeczeństwo - dialog i współpraca" Krzysztof Tomasik, kierownik działu zagranicznego KAI zaznaczył, że najważniejszym celem spotkania było poznanie się osób zajmujących się działalnością społeczną i pracą nad rozwojem społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i Rosji.

2013-11-30 18:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego

Więcej ...

Franciszek: Adwent to okres przebudzenia i czujności

2022-11-27 13:12

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„W tym okresie Adwentu otrząśnijmy się z naszego letargu i przebudźmy ze snu! Starajmy się zadać sobie pytanie: czy jestem świadomy tego, czym żyję, czy jestem czujny, czy jestem przebudzony? Czy staram się rozpoznawać Bożą obecność w codziennych sytuacjach?” – zachęcił 27 listopada Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Więcej ...

Łódź: Ekumeniczne zapalenie świec CARITAS, ELEOS I DIAKONII w domu metropolity łódzkiego

2022-11-28 09:30

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

Historia

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

Rok liturgiczny

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...

Polska

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Kościół

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE