Reklama

Kościół

Dzięki akcji "Św. Krzysztof" możemy uratować ludzkie życie

Dzięki Akcji św. Krzysztof - w ramach, której zbieramy na środki na zakup transportu dla misjonarzy - możemy uratować ludzkie życie - powiedział PAP przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur. Samochód, ambulans, czy motorówka – to często podstawowe narzędzie pracy misjonarza - zaznaczył.

W niedzielę rozpoczyna się XXII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem "W drogę do Źródła Życia". Obchodzony jest z okazji wspomnienia patrona kierowców i podróżujących, które przypada 25 lipca. Towarzyszy mu organizowana przez MIVA Polska Akcja św. Krzysztof" – 1 grosz za 1 bezpiecznie przejechany km na środki transportu dla misjonarzy.

"Jest to czas modlitwy za użytkowników dróg oraz zbiórki na zakup środków transportu dla polskich misjonarzy, którzy potrzebują nie tylko wsparcia duchowego, ale i materialnego" – powiedział bp Mazur apelując o włączenie się w akcję.

Podkreślił, że "środki transportu są jednym z podstawowych narzędzi ewangelizacji, które niejednokrotnie ratuje ludzkie życie". "Dzięki nim misjonarze i katechiści mogą dojechać do stacji misyjnych leżących na uboczu, do oddalony wiosek, szpitala, ośrodków zdrowia, czy przywieźć chorym niezbędne lekarstwa" – powiedział bp Mazur.

Zaznaczył, że wciąż największa bieda jest w Afryce i na Madagaskarze. "Miejscowi wierni nie są w stanie udźwignąć ciężaru utrzymania parafii, szkoły czy ośrodków zdrowia. Na drugim miejscu jest Ameryka Łacińska, zwłaszcza Amazonia, gdzie potrzebne są nie tylko samochody terenowe, ale także tratwy, motorówki, czy same silniki do łodzi" – powiedział biskup. Jak dodał – sporo próśb pochodzi także z Nowej Gwinei.

Dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki zwrócił uwagę, że niekiedy do przejechania jest zaledwie 11 kilometrów, ale ze względu, na jakość drogi, trasę przebywa się w 2-3 godziny. Jako przykład podał tereny dżungli w Peru, czy Papui Nowej Gwinei. Są rejony, w których misjonarz musi zostawić pojazd i część drogi przejść pieszo" – powiedział.

W ubiegłym roku "ze wszystkich prowadzonych przez MIVA Polska akcji na środki transportu łącznie zebrano 5 mln 250 tys. zł". "Dzięki temu udało się zrealizować 78 projektów na 137 różnych pojazdów dla misjonarzy: 52 samochody (terenowe i osobowe), 4 busy i 2 ambulanse; 24 motocykle i 51 rowerów dla katechistów misyjnych; 2 traktory oraz jeden koń z wozem. 3 mln 711 tys. zł. Najwięcej projektów zrealizowano w Afryce(39) w 16 krajach tego kontynentu; 26 - w Ameryce Południowej w 7 krajach; 9 projektów Azji w 3 krajach oraz po 3 projekty w Oceanii (Papua Nowa Gwinea) i 1 w Europie (Albania). Największa liczba projektów została zrealizowana w Boliwii (9)" – powiedział dyr. MIVA Polska.

Reklama

W ocenie bpa Mazura z roku na rok wśród Polaków wzrasta świadomość misyjna, a co za tym idzie pomoc materialna i duchowa dla misjonarzy wyrażająca się w modlitwie oraz ofiarowaniu za nich swoich cierpień.

"Czas pandemii, choć bardzo trudny, wyzwolił w ludziach wiele dobra. Obserwujemy większą solidarność i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Poznając realia życia mieszkańców krajów misyjnych, którzy z powodu lockdownu często cierpieli głód, ponieważ wielu nie mogło wyjść na swoje pola czy sprzedać produktów na targu, wierni w Polsce z hojnością odpowiadali na nasze prośby o wsparcie" - powiedział bp Mazur.

Podziel się cytatem

Reklama

Jako przykład wskazał "specjalny fundusz dla misji w dobie koronawirusa" ustanowiony przez Dzieło Pomocy Ad Gentes oraz Komisję Episkopatu ds. Misji w czerwcu ub. roku, w ramach którego zebrano i przekazano polskim misjonarzom 2,678 mln zł na działalność pomocową i charytatywną.

Także w ramach akcji "Promienie Miłosierdzia" MIVA Polska dzięki ofiarności Polaków zakupiła w br. 700 wózków dla niepełnosprawnych, dając tym osobom "szansę na nowe życie" - dodał bp Mazur. "600 to były wózki standardowe, 50 trójkołowe, 1 elektryczny, 2 zmotoryzowane a reszta - dziecięce specjalny" - czytamy w komunikacie MIVA Polska.

W latach 2016-2020 w ramach tej samej akcji zrealizowano 18 projektów na zakup 217 wózków inwalidzkich różnego typu na łączną kwotę 35 539 EUR – poinformowano.

Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji zaapelował o udział wszystkich osób duchownych i wiernych świeckich w Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 bezpiecznie przejechany kilometr - na rzecz misyjnych środków transportu. "Niech każda wspólnota parafialna oraz wspólnota zakonna włączy się w tę akcję i zorganizuje odpowiednią zbiórkę na ten szlachetny cel" – poprosił bp Mazur.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 99 krajach posługuje 1883 misjonarek i misjonarzy. Według danych z ubiegłego roku były to 1903 osoby. W gronie tym są księża fidei donum (diecezjalni), osoby świeckie, siostry zakonne i zakonnicy.

Polscy misjonarze są najliczniej reprezentowani w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – jest ich tam 756. W Afryce pracuje 726 osób. W Azji mamy 325 misjonarzy, a w Oceanii – 62. W Ameryce Północnej na placówkach misyjnych przebywa 16 osób z Polski. (PAP)

Reklama

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

2021-07-18 07:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziś rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

„Z mocą Ducha Świętego niesiemy Chrystusa” - to hasło rozpoczynającego się dzisiaj XIX Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa i tegorocznej „Akcji św. Krzysztof”, który potrwają do 29 lipca. Po raz kolejny MIVA Polska zaprasza kierowców, aby za każdy bezpiecznie przejechany kilometr wpłacili 1 gr na środki transportu dla misjonarzy.

Więcej ...

Muzycznie o drodze męczeństwa

2023-01-31 13:30

Karol Porwich/Niedziela

Przyzwyczailiśmy się już, że o wielkich, godnych upamiętnienia postaciach pisze się artykuły, publikuje na ich temat broszury, książki; ich życiu i działalności poświęca się często całe monografie. Powstają filmy biograficzne, artyści umieszczają ich wizerunki na obrazach i grafikach. Zapominamy przy tym, że artystyczną formą opowieści o człowieku może być także... muzyka.

Więcej ...

Premiera Zdrapki Wielkopostnej 2023. Pokój nam wszystkim!

2023-02-01 10:04

Materiały własne Zdrapka Wielkopostna

1 lutego 2023 została odkryta dziewiąta edycja Zdrapki Wielkopostnej 2023. Influencerzy ujawnili wygląd oraz hasło wielkopostnych ćwiczeń ze Zdrapką.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Kościół

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...