Reklama

Niedziela Wrocławska

Tradycja zamknięta w rezerwatach [FELIETON]

Wspólny kierunek modlitwy podkreśla priorytet odniesienia się do Boga

Archiwum

Wspólny kierunek modlitwy podkreśla priorytet odniesienia się do Boga

Kiedy 2 tygodnie temu pisałem felieton pt. „Wara od Summorum Pontificum”, nie sądziłem, że papież Franciszek podniesie rękę na owy dokument Benedykta XVI tak szybko i w tak surowy sposób. Także dla mądrzejszych i bardziej ode mnie obeznanych w temacie, decyzja ta była jak grom z jasnego nieba.

Traditionis Custodes, a więc motu proprio wydane przez ojca świętego Franciszka zmieniło diametralnie sytuację środowisk tradycji katolickiej oraz miejsce samej nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego w Kościele. Od tej pory (bez nawet najmniejszego vacatio legis) jedynym wyrazem lex orandi (normy modlitwy) rytu rzymskiego stała się tzw. nowa Msza.

Jest to odwrót o 180 stopni od podejścia Benedykta XVI, który stwierdził, że równocześnie obok siebie powinny funkcjonować forma zwyczajna i nadzwyczajna będące wyrazem tej samej lex orandi.

Zapisy motu proprio ojca świętego Franciszka są więc jawnym uderzeniem w koncepcję papieża seniora, któremu dodatkowo przypisuje się błędne intencje, jakoby jedynym celem Summorum Pontificum było wyciągnięcie ręki do lefebrystów.

Podziel się cytatem

Reklama

W wyniku nowych uregulowań nie będą mogły powstawać nowe wspólnoty tradycjonalistyczne, a w każdej diecezji będzie mogło być tylko jedno miejsce celebracji starszej formy rytu rzymskiego oraz jeden celebrans. Nowo wyświęcani księża, aby sprawować taką Mszę będą musieli uzyskać akceptację samej Stolicy Apostolskiej. Ponadto Msze trydenckie nie będą już mogły być sprawowane w kościołach parafialnych. Wierni przywiązani do takiej liturgii zostali zatem zamknięci w swoistych rezerwatach, gdzie duchowość trydencka ma ostatecznie wymrzeć. Taki jest cel Traditionis Custodes wyrażony wprost – całkowite wyrugowanie przedsoborowej Mszy.

Niezrozumiałym jest, iż papież Franciszek, będący człowiekiem dialogu i różnorodności (wydaje się, że nieraz nawet przesadnego), teraz okazuje tak daleko idącą surowość w stosunku do tradycjonalistów, którzy przecież zachowują komunię z ojcem świętym. Chcą pozostać na łonie Kościoła i nie odchodzą do schizmatyckich grup. Po nowym zarządzeniu niestety może się to zmienić. Skąd taka niekonsekwencja i podwójne standardy?

Z całą pewnością niepokojące zjawiska w środowiskach tradycjonalistycznych mają miejsce. Jednak czy inne grupy są od tego wolne? Czy bez skazy jest neokatechumenat bądź niektóre charyzmatyczne wspólnoty? Jaka była reakcja papieża na nadużycia w tych środowiskach? Większość niemieckiego Kościoła odrzuca katolicką moralność seksualną – czy Watykan podjął wobec tego tak ostre kroki? Skąd zatem takie napiętnowanie jednej grupy?

Reklama

Warty podkreślenia jest chyba jedyny pozytywny aspekt rozporządzenia Franciszka. Chodzi mianowicie o wezwanie do przestrzegania przepisów liturgicznych podczas wszystkich Mszy Świętych. Skoro więc dostęp do Mszy trydenckiej będzie ograniczony, spróbujmy uczynić zwyczajną formę rytu rzymskiego jeszcze piękniejszą – zgodną z zapisami soborowej konstytucji o liturgii Sacrosanctum concilium oraz Ogólnym Wprowadzeniem do Mszału Rzymskiego. Przywróćmy chorał gregoriański, wprowadźmy łacinę choćby w pewnych częściach, używajmy Kanonu Rzymskiego w niedziele i święta oraz przywróćmy krzyżowi należne miejsce na środku ołtarza. Niech choćby takie będą dobre owoce Traditionis Custodes.

Wielu wydawać się może, że tekst ten jest pasmem krytyki Franciszka, litanią zarzutów wobec niego i aspirowaniem szarego człowieczka, aby być świętszym od papieża. Jednak skrajne ograniczenie Mszy trydenckiej, chociaż dotkliwe, przykre i bolesne, nie zmienia tego, że papieża miłuję, modlę się za niego i jestem mu posłuszny. Św. kard. Newman stwierdził jednak kiedyś, że zanim wzniósłby toast za papieża, najpierw wypiłby go za sumienie. Stąd też taki, a nie inny, gorzki wydźwięk tego felietonu. Zarówno sumienie, jak i rozum podpowiadają mi, że nie można odcinać swoich korzeni, których integralną część stanowi liturgia trydencka.

2021-07-25 09:00

Wybrane dla Ciebie

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42
Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Wiara

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę