Reklama

Niedziela Lubelska

Czekają na anioła. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Przyszłość świata znajduje się w tym
przymierzu pomiędzy młodymi i starszymi

pl.freepik.com

Przyszłość świata znajduje się w tym przymierzu pomiędzy młodymi i starszymi

Największym darem dla ludzi w podeszłym wieku jest obecność innych osób.

Pani Danuta do kościoła chodzi codziennie. Msza św. w samo południe to dla niej, emerytki, idealna pora. Codziennie także sprawdza pocztę mailową. Obsługi komputera i internetu nauczyła się w grupie aktywizującej seniorów. Dzięki temu ma częsty kontakt z wnukami na emigracji. Nie opuszcza też cotygodniowych spotkań w parafialnym Legionie Maryi.

Reklama

Coraz starsi

Nasz region, jak i cała Polska, starzeje się w szybkim tempie. Systematycznie zmniejsza się liczba dzieci i młodzieży, a wzrasta odsetek ludzi powyżej 65. roku życia. Co roku ta grupa powiększa się o ponad 8 tys. osób. Starszych najwięcej jest już w miastach, zdecydowanie dominują kobiety. W niewielkim stopniu sytuację demograficzną poprawia napływ młodszych pokoleń z Ukrainy, a ostatnio z Białorusi.

Podobne problemy ma cała Europa i Ameryka Północna. To zapewne jeden z czynników, który skłonił papieża Franciszka do ustanowienia Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Będzie obchodzony w czwartą niedzielę lipca, w pobliżu liturgicznego wspomnienia św. Anny i św. Joachima, rodziców Maryi. Pierwszy taki dzień Kościół świętować będzie w niedzielę 25 lipca. Towarzyszy mu papieskie orędzie z mottem: „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni”.

Reklama

Miejsce dla seniora

Starzenie się społeczeństwa stanowi duże wyzwanie także dla życia religijnego. W niektórych parafiach powstały znakomite inicjatywy adresowane do emerytów i rencistów. Księża proboszczowie podjęli decyzje o udostępnieniu pomieszczeń na zajęcia ze starszymi. W Lublinie w parafii Matki Bożej Królowej Polski znajdziemy Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów, przy parafii Świętej Rodziny działa Dom Senior Plus, przy innych kościołach czynne są Kluby Seniora.

Lubelszczyzna ma dobrą tradycję troski o ludzi starszych. Od 35 lat Uniwersytety Trzeciego Wieku w stolicy regionu oraz w Zamościu i Tomaszowie proponują szeroki wachlarz zajęć edukacyjnych, ale i sekcje katechetyczne. Ostatnio w Lublinie zainaugurowała zajęcia pierwsza w naszym kraju Akademia Opieki Maieutycznej. Powołało ją Lubelskie Towarzystwo Dobroczynności. - Metoda maieutyczna zakłada niesienie skutecznej pomocy osobom starszym i polega na wejściu w świat takich ludzi. Przygotowujemy do tego pracowników pomocy społecznej, siostry zakonne prowadzące placówki dla starszych oraz rodziny, które mają w swoich domach seniorów, często dotkniętych demencją - wyjaśnia Marian Krawiec, prezes towarzystwa. Pierwsze szkolenia ruszą jesienią.

Twarze aniołów

Wszystkie formy instytucjonalnej opieki nad osobami starszymi są niezwykle cenne i dobrze, że włączają się w nie także podmioty kościelne. Franciszek w tegorocznym orędziu wyraził pragnienie „aby każdego dziadka, każdą babcię, każdą osobę starszą, zwłaszcza tych spośród nas, którzy są najbardziej samotni, odwiedził anioł! Czasem ci aniołowie mają twarze naszych wnuków, czasem członków rodziny, dawnych przyjaciół lub tych, których poznaliśmy właśnie w tych trudnych chwilach”.

W niedzielę, 25 lipca, wszyscy biorący udział w uroczystościach dedykowanych starszym mogą uzyskać odpust zupełny. Przynależy on również osobom chorym, które fizycznie nie dotrą do kościołów. Zupełnym novum jest odpust dla każdego, kto w tym dniu odwiedzi osoby starsze, samotne czy potrzebujące, a nawet jeżeli nie może tego zrobić osobiście, odpust uzyska kontaktując się i spędzając czas z seniorem przy pomocy środków telekomunikacyjnych.

Największym darem dla ludzi w podeszłym wieku jest obecność innych osób, ich zrozumienie i poświęcony czas. Dzięki takim spotkaniom starsi odczują, że przychodzi do nich Pan, który obiecał, że pozostanie z nami przez wszystkie dni.

2021-07-26 06:23

Wybrane dla Ciebie

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

MŚ w kajakarstwie – Borowska i Łubniewski dwukrotnie na podium

2021-09-19 16:09

PAP

Kanadyjkarze Dorota Borowska i Michał Łubniewski zdobyli po dwa medale mistrzostw świata w kajakarstwie rozgrywanych w Kopenhadze. Łącznie sześć polskich osad stanęło na podium.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę