Reklama

Zanim Polska podpisze traktat z Unią Europejską

Obronić ludzkie życie

Niedziela Ogólnopolska 6/2003

Dr inż. Antoni Zięba

Z dr. inż. Antonim Ziębą - wiceprezesem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia oraz prezesem Polskiego Stowarzyszenia Obrony Życia Człowieka - rozmawia Tadeusz A. Janusz

Tadeusz A. Janusz: - W związku z akcesem Polski do Unii Europejskiej Polska Federacja Ruchów Obrony Życia podjęła walkę o zagwarantowanie ochrony praw człowieka i rodziny. Proszę powiedzieć, czego od naszych negocjatorów domagają się obrońcy życia...

Antoni Zięba: - Ta walka trwa od stycznia ubiegłego roku. Pomysł nie jest nasz. Precedens stworzyła Irlandia, która wstępując do Unii, wynegocjowała protokół nr 17, w którym zapewniła sobie suwerenność konstytucyjnego prawa do życia nad prawem unijnym "teraz i w przyszłości".
Ten zapis jest istotny, bo próbuje się wprowadzać opinię publiczną w błąd. Faktycznie dzisiaj w Unii nie ma możliwości narzucenia Polsce w sprawach aborcji, eutanazji czy seksedukacji rozwiązań, które by nie miały za sobą polskiej ścieżki legislacyjnej. Ale wszyscy, łącznie z politykami, wiemy, że UE jest w procesie dynamicznych zmian. I tak naprawdę nikt, łącznie z samą Unią, nie wie, jak będzie wyglądała za trzy lata. Dyskutuje się w pewnych kręgach złamanie ważnej zasady jednomyślności, konsensusu. Jeśliby do tego doszło, zupełnie zmieniłby się proces decyzyjny w Unii. W związku z tym, tak jak Irlandia, akcentujemy, że chcemy suwerenności polskiego prawa chroniącego rodzinę, a w szczególności prawa do życia, niezależnie od ewentualnych przyszłych zmian w Unii Europejskiej.

- Czego konkretnie domaga się Federacja?

- Jesteśmy realistami. Mielibyśmy wiele życzeń pod adresem Unii. Chcąc ułatwić naszym negocjatorom rozmowy z Unią, jesteśmy konsekwentni, jeśli chodzi o precedens irlandzki. Oni zabezpieczyli to, co mieli zapisane w konstytucji. My też idziemy tym samym śladem. Domagamy się zapisu tego, co mamy w konstytucji, a więc ochrony prawa do życia, ochrony małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety oraz ochrony praw rodziców do wychowywania dzieci.

- Jakie są szanse przeforsowania takiego protokołu?

- Mogę tylko tyle powiedzieć, że prosto, wyraźnie, bez żadnych wątpliwości postawiliśmy rządowi ultimatum - jeżeli takiego protokołu nie będzie, to my na pewno - jako obrońcy życia, obrońcy rodziny - powiemy NIE w referendum. Nie chcemy od Unii jednego euro. My chcemy tylko tego, co jest zapisane w polskiej konstytucji. Czasu jest niewiele, bo w kwietniu ma być układ podpisany. Sam protokół może być dołączony nawet tydzień przed podpisaniem układu, bo nie pociąga to żadnych zobowiązań finansowych ze strony Unii.

- Przypomnijmy, że Federacja i środowiska obrońców życia w Polsce nie po raz pierwszy podejmują wysiłek walki politycznej.

- Federacja powstała na początku lat 90. i skupia prawie 140 różnych organizacji i grup broniących życia. Bezpośrednio pomaga matkom. Ta praca uwiarygodnia wszelkie inne nasze działania. Drugą ogromną pracą jest działalność edukacyjno-wychowawcza. Artykuły, wystawy, wideokasety, plansze itp. Wspieramy pracę edukacyjną, którą udało się wprowadzić do polskiego systemu oświaty. Jest kilka milionów podręczników w szkołach państwowych, w których dzieci mają jasno podaną prawdę o początku życia człowieka i jasno podany fenomen rozwoju od poczęcia do narodzin. A to buduje szacunek dla życia nienarodzonego człowieka. Duże wsparcie otrzymujemy od Kościoła hierarchicznego i organizacji, które nie weszły do Federacji.
Angażujemy się także w sprawy polityczne. Sukcesem zakończyły się prace nad konstytucją. Dzięki pomocy nauki i medycyny udało się uchwalić artykuł 38, który mówi, że Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.

- Czy będzie potrzebne wsparcie społeczeństwa?

- Na początku lutego zdecydujemy, czy ruszy akcja zbierania podpisów. Wtedy będziemy liczyć na pomoc ze strony mediów i organizacji.

- Dziękuję za rozmowę.

Wybrane dla Ciebie

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Bożena Sztajner

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Więcej ...

Po pomoc do św. Stanisława Papczyńskiego

2020-03-31 16:12

Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich

Przez swoje wstawiennictwo Założyciel Zgromadzenia Księży Marianów od wieków wyprasza u Boga łaski tym, którzy z ufnością o to proszą. To sprawdzony orędownik na trudny czas pandemii.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Kościół

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Franciszek

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Kościół

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Premier Morawiecki: wprowadzamy kolejne ograniczenia w...

Wiadomości

Premier Morawiecki: wprowadzamy kolejne ograniczenia w...

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Kościół

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Polska

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Papież na Placu św. Piotra będzie wznosił ręce i...

Kościół

Papież na Placu św. Piotra będzie wznosił ręce i...