Reklama

Niedziela Łódzka

Parafia pw. Świętej Marii Magdaleny w Sędziejowicach

Piotr Drzewiecki

Uderzenie pioruna zniszczyło XVIII-wieczny drewniany kościół, który stanowił centrum życia wsi. W jego miejsce powstała nowa budowla, która od kilku lat tętni życiem.

Sędziejowice to niewielka miejscowość w powiecie łaskim. Najstarsze zapisy dotyczące wsi sięgają 1136 roku. Stanowiła ona własność książęcą nadaną arcybiskupom gnieźnieńskim. Parafia erygowana została w XIII wieku przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jana Pełkę, a pierwszy kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny Pokutnicy i św. Klemensa I Rzymskiego wybudowano w XV wieku. Na jego miejscu w 1779 roku stanęła znacznie większa świątynia ufundowana przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Antoniego Ostrowskiego. Był to kościół drewniany, orientowany, jednonawowy z dobudowaną sionką, bogato wyposażony przez fundatora. Znajdowały się w nim wczesnobarokowe ołtarze oraz 13 obrazów przedstawiających Chrystusa Zmartwychwstałego oraz dwunastu apostołów. Świątynia była kilkakrotnie odnawiana. Niestety 13 lipca 1984 roku podczas burzy uderzył w nią piorun, powstał gwałtowny pożar, który całkowicie zniszczył zabytkowy kościół z jego cennym wyposażeniem. Wielu parafian wciąż pamięta zgliszcza po najważniejszej budowli w Sędziejowicach.

Reklama

Nowa świątynia

Po tragicznym pożarze nie było czasu na rozpacz i żal. Należało szybko odbudować dom Boży. Dzięki zaangażowaniu ks. Józefa Królikowskiego i parafian w latach 1984- 1987 wybudowano nowy kościół o konstrukcji murowanej według projektu Mirosława Rybaka. Przypomina on sylwetką wczesnoromańskie kościoły Rawenny. Wzniesiony został w kształcie ośmioboku obudowanego traktem, w którym umieszczono cztery kaplice oraz wybudowano ośmiokątną wieżę dzwonniczą, na której umieszczono krzyż. Nowy kościół został poświęcony przez biskupa Bohdana Bejze 22 lipca 1987 roku, a konsekrował go arcybiskup Władysław Ziółek 22 września 2007 roku. We wnętrzu znajduje się dębowy ołtarz wykonany w czasie, kiedy proboszczem parafii był ks. kan. Grzegorz Kaźmierczak.

W ołtarzu głównym mieści się obraz św. Marii Magdaleny z Chrystusem Zmartwychwstałym, a po bokach – w kompozycji ikonostasu – wizerunki św. Piotra i św. Pawła oraz czterech ewangelistów. W zwieńczeniu ołtarza znajduje się rzeźbiona w drewnie lipowym złocona scena z Kalwarii: Chrystus Ukrzyżowany i stojąca u Jego stóp Matka Boża Bolesna, św. Jan Apostoł oraz św. Maria Magdalena. Rozbudowany ołtarz główny jest dziełem miejscowego stolarza Marka Wesołego, rzeźby wykonał artysta Maciej Koliński, złocenia Grażyna Lazarowicz z Częstochowy, obrazy namalował Wojciech Nowaczyk z Wieruszowa. Ołtarz główny jest zdobiony rzeźbą polichromowaną Ostatniej Wieczerzy, obok usytuowana jest ambonka, lektorium oraz kredencjum – wykonane z białego marmuru z Carrary. W ołtarzu kaplicy po lewej stronie kościoła znajdują się obrazy patronów parafii – św. Marii Magdaleny i św. Klemensa Rzymskiego. W drugiej kaplicy po tej samej stronie usytuowane są wizerunki św. Ojca Pio, św. Marii Magdaleny w zwieńczeniu oraz konfesjonał Jana Pawła II. W prawej stronie kościoła znajduje się jest kaplica z ołtarzami Matki Bożej Częstochowskiej i św. Józefa. Uwagę zwracają rzeźbione w drewnie lipowym i polichromowane stacje Drogi Krzyżowej w kapliczkach dębowych, autorstwa rzeźbiarza z Olsztyna k/Częstochowy. Na ścianach na zewnątrz świątyni znajdują się pamiątkowe tablice: z okazji poświęcenia nowego kościoła oraz tablica ku czci żołnierzy Armii Krajowej. Ze względu na dwóch patronów, wspólnota parafialna obchodzi dwa odpusty: św. Marii Magdaleny - 22 lipca i św. Klemensa – 23 listopada. Na terenie parafii znajduje się kilka kaplic: kaplica pw. MB Częstochowskiej na cmentarzu w Sędziejowicach, kaplica pw. MB Dobrej Rady w Kamostku oraz kaplica pw. Wniebowzięcia NMP w Kozubach Starych.

Reklama

Nowe czasy

Wraz z objęciem funkcji proboszcza przez księdza Dariusza Chlebowskiego 1 lipca 2016 r., w sędziejowickim kościele rozpoczął się nowy rozdział. Jak podkreślają parafianie, czas pełen energii, śpiewu, działalności na rzecz integracji, dobroczynności, wspierania potrzebujących, angażowania w życie parafii. Swą działalność rozpoczęła schola, zespół muzyczny oraz chór gospel dla najmłodszych. Dzieci i młodzież chętnie biorą udział w wielu konkursach. Miejsce w sędziejowickim kościele znalazł również Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej – należą do niego dziewczynki w różnym wieku, które czynnie angażują się np. w pomoc charytatywną. Bardzo liczną grupą są również ministranci. Młodzi parafianie co roku mają możliwość wyjazdu na letnie kolonie do Poronina, z których chętnie korzystają. Organizowane są również rozmaite spotkania integracyjne dla dzieci i młodzieży: ogniska, spotkania opłatkowe. Dzieci przygotowują ozdoby wielkanocne, bożonarodzeniowe czy palemki. Co przy okazji odpustu parafialnego św. Marii Magdaleny, odbywa się festyn rodzinny, który przyciąga całe rodziny. Nowy proboszcz wprowadził do sędziejowickiego kościoła wiele uroczystości, bez których parafianie już nie wyobrażają sobie roku kościelnego: Orszak Trzech Króli, Zaduszki Artystyczne, procesja z okazji Niedzieli Palmowej z pięknymi własnoręcznie wykonanymi przez parafian palmami i nabożeństwa fatimskie z procesją ulicami Sędziejowic, koncerty noworoczne Dorośli parafianie aktywnie uczestniczą w spotkaniach Żywej Róży. W kościele organizowane są koncerty, przyjeżdżają zaproszeni goście z całej Polski, a także lokalni artyści z Domów Kultury z Sędziejowic czy Łasku. W kościele często prezentowane są różne wystawy. Aktualnie znajdują się tam prace fotograficzne „Sędziejowice – Perła Województwa Łódzkiego”. Wystawa jest częścią projektu, który ma na celu promocję gminy Sędziejowice, a także dumy mieszkańców – Zespołu Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego. Partnerem Wydarzenia jest Województwo Łódzkie. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Gminy Sędziejowice wraz z partnerami przeprowadziło szereg działań mających na celu promocję miejscowości. Przygotowany został folder „Sędziejowice – perła Województwa Łódzkiego”, w którym zaprezentowano miejsca zatrzymane w kadrze przez uczestników konkursu fotograficznego. Zdjęciom towarzyszą opisy pokazywanych miejsc. W minionym tygodniu parafię dotknęło bolesne doświadczenie, kiedy to w wyniku przejścia trąby powietrznej zniszczone zostało ok 60 domostw. Bogu dzięki - mówi ks. Chlebowski - że nikomu z mieszkańców nic się nie stało. Moi parafianie to dzielni ludzie, dlatego wiem, że wspólnymi siłami damy radę naprawić wyrządzone przez nawałnicę szkody - podkreśla proboszcz.

Karta z historii

Sędziejowice to również miejscowość ze swoją ważną historią. To pod Sędziejowicami 26 sierpnia 1863 roku w czasie Powstania Styczniowego rozegrała się zwycięska dla powstańców bitwa. Od kilku lat możemy oglądać jej rekonstrukcję. Dla upamiętnienia tego faktu szkoła nosi imię Powstańców 1863 roku. Na sędziejowickim cmentarzu nad innymi pomnikami góruje Pomnik Kozaków wzniesiony przez Rosjan w 1873 roku, a obok znajduje się skromniejsza zbiorowa mogiła powstańców ze zgrupowania gen. Taczanowskiego poległych w bitwie 26 sierpnia 1863 roku. Mogiła, na której parafianie sędziejowickiego kościoła zapalają znicze 1 listopada, aby oddać cześć bohaterom.

2021-07-18 09:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Parafia pw. Świętej Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Chorzęcinie

Justyna Kunikowska

Więcej ...

Czym jest akolitat?

Nieszpory ekumeniczne
w archikatedrze, październik 2014 r.

Kl. Kamil Siuta

Nieszpory ekumeniczne w archikatedrze, październik 2014 r.

Więcej ...

Dla poszukujących prawdy

2021-12-03 23:13

plakat organizatorów

„Festiwal jest P O S Z U K I W A N I E M prawdy o Nas..." - napisali organizatorzy cyklicznego wydarzenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Niedziela Rzeszowska

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

Zdrowie

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i...

Kościół

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Wiadomości

Jestem do dyspozycji Pana Boga

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Polska

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Pięć rad Jezusa na Adwent

Wiara

Pięć rad Jezusa na Adwent

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

#adwentoweŚwiadectwo: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!

Wiara

#adwentoweŚwiadectwo: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!