Reklama

Polska

Lublin: patriarcha katolickich Ormian z historyczną wizytą w KUL

Paweł Wysoki

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II uhonorował dziś patriarchę Kościoła Ormiańskokatolickiego w Cylicji katolikosa Nersesa Bedrosa XIX „Złotym Dyplomem”. Uroczystość ta wpisuje się w obchody 75 rocznicy śmierci abp. Józefa Teodorowicza, ostatniego metropolity lwowskiego obrządku ormiańskiego.

- Nie odczytuję tego dyplomu, jako wyróżnienia dla siebie, ale dla wszystkich Ormian, którzy od wieków są związani z historią Rzeczpospolitej. Wielu z nich wpisało się mocno w dzieje waszej Ojczyzny, walczyło o jej wolność i niepodległość, służyło swoimi talentami i czuło się Polakami ormiańskiego pochodzenia - powiedział patriarcha.

Witając zgromadzonych na uroczystości rektor KUL, ks. prof. Antoni Dębiński powiedział, że przyznanie wyróżnienia przez KUL patriarsze Nersesowi Bedrosowi jest wyrazem wdzięczności za trud przewodzenia Kościołowi ormiańskokatolickiemu. Ks. prof. Jerzy Pałucki odczytał okolicznościowe przesłanie od abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego. „Uroczystość ta staje się okazją do przypomnienia niesłusznie zapomnianej tradycji ormiańskiej i kolejnym świadectwem trwałych związków między Lublinem i Lwowem" - czytamy. Przywołując pamięć abp. Józefa Teodorowicza, który wpisał się w historię Polski i Kościoła jako wielki pasterz, teolog, działacz społeczny i patriota kontynuujący tradycję religijną katolickich Ormian, zorganizowanych w ramach metropolii lwowskiej. - „Należy pamiętać o tym, że zarówno Kościół ormiański, jak i jego pasterze bardzo blisko współpracowali z Kościołem rzymskokatolickim” – przypomniał. – „Pragnę pogratulować Jego Świątobliwości wysokiego wyróżnienia Wydziału Teologii KUL”.

Reklama

Jak podkreślił w laudacji na cześć Patriarchy dziekan Wydziału Teologii KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski, wizyta Jego Świątobliwości Nersesa Bedrosa XIX jest pierwszą w 95-letniej historii uczelni. Poinformował również, że decyzja Rady Wydziału Teologii o przyznaniu dyplomu wpisuje się w 650. rocznicę otwarcia katedry ormiańskiej we Lwowie, 95. rocznicę powstania KUL i 75. rocznicę śmierci abp. Teodorowicza. Dokonując historycznego przeglądu dramatycznych dziejów Ormian na terenie dawnej Rzeczpospolitej, ze szczególnym uwzględnieniem Lwowa, przypomniał, że na pewnym etapie dziejów miasto to było siedzibą trzech arcybiskupów katolickich obrządków: łacińskiego, ormiańskiego i greckokatolickiego. – „Dzisiejsza uroczystość, tak bogata w symbolikę przybliża nam historię i współczesność, której wyrazem jest postać i obecność Wielce Błogosławionego Patriarchy” – powiedział.

W okolicznościowym wykładzie patriarcha Nerses Bedros przedstawił historię Ormian jako pierwszego narodu, który oficjalnie przyjął chrześcijaństwo oraz późniejszy okres dysput teologicznych, które doprowadziły do podziału ormiańskich chrześcijan. Przypomniał także czasy męczeństwa spowodowanego rzezią dokonaną przez Imperium Otomańskie w 1915 roku. W wyniku krwawego prześladowania śmierć poniosło wówczas półtora miliona Ormian. Patriarcha przypomniał początki tworzenia się ormiańskiego Kościoła katolickiego pozostającego w jedności z Rzymem oraz aktualna sytuację katolickich Ormian rozproszonych po całym świecie. Z kolei ordynariusz gliwicki, bp prof. Jan Kopiec naszkicował dzieje wspólnoty katolików ormiańskich na terenie swojej diecezji.

W godzinach popołudniowych rozpoczęła się konferencja naukowa poświęcona postaci abp. Józefa Teodorowicza, metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego. Konferencji towarzyszy wystawa „Ormianie semper Fidelis”.

Reklama

Wieczorem w archikatedrze Lubelskiej patriarcha Nerses Bedros XIX i metropolita lubelski abp Stanisław Budzik będą przewodniczyli Mszy św. w intencji śp. abp. Józefa Teodorowicza.

2013-12-05 09:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odwaga ludzi sumienia

2020-07-28 10:38

Niedziela lubelska 31/2020, str. IV

Ewa Kamińska

Czesław Niezgoda jest bohaterem kolejarskiego protestu

„Dzięki kolejarzom komunistyczny parowóz dziejów został unieruchomiony. Nadzieja na nową Polskę rozlała się na cały kraj” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście na 40. rocznicę strajków lubelskich kolejarzy.

Więcej ...

Miejsce domowej modlitwy

Adobe Stock

Więcej ...

Do Kluczborka na jubileusz [40.PPW - dzień piąty]

2020-08-07 20:33

ks. Tomasz Płukarski

księża jubilaci

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Wrocławska ma swój jubileusz. Po raz 40-ty pątnicy z Wrocławia idą na Jasną Górę. Jednak nie ten jubileusz świętowano dziś w Kluczborku. Pielgrzymi dziś w sposób szczególny modlili się za ks. bpa Jacka Kicińskiego, ks. Jacka Tomaszewskiego i ks. Tomasza Czabatora, którzy obchodzili swoje 25-lecie kapłaństwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory