Reklama

Paweł Wysoki

Lublin: patriarcha katolickich Ormian z historyczną wizytą w KUL

2013-12-05 09:02

wt / Lublin/KAI

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II uhonorował dziś patriarchę Kościoła Ormiańskokatolickiego w Cylicji katolikosa Nersesa Bedrosa XIX „Złotym Dyplomem”. Uroczystość ta wpisuje się w obchody 75 rocznicy śmierci abp. Józefa Teodorowicza, ostatniego metropolity lwowskiego obrządku ormiańskiego.

- Nie odczytuję tego dyplomu, jako wyróżnienia dla siebie, ale dla wszystkich Ormian, którzy od wieków są związani z historią Rzeczpospolitej. Wielu z nich wpisało się mocno w dzieje waszej Ojczyzny, walczyło o jej wolność i niepodległość, służyło swoimi talentami i czuło się Polakami ormiańskiego pochodzenia - powiedział patriarcha.

Witając zgromadzonych na uroczystości rektor KUL, ks. prof. Antoni Dębiński powiedział, że przyznanie wyróżnienia przez KUL patriarsze Nersesowi Bedrosowi jest wyrazem wdzięczności za trud przewodzenia Kościołowi ormiańskokatolickiemu. Ks. prof. Jerzy Pałucki odczytał okolicznościowe przesłanie od abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego. „Uroczystość ta staje się okazją do przypomnienia niesłusznie zapomnianej tradycji ormiańskiej i kolejnym świadectwem trwałych związków między Lublinem i Lwowem" - czytamy. Przywołując pamięć abp. Józefa Teodorowicza, który wpisał się w historię Polski i Kościoła jako wielki pasterz, teolog, działacz społeczny i patriota kontynuujący tradycję religijną katolickich Ormian, zorganizowanych w ramach metropolii lwowskiej. - „Należy pamiętać o tym, że zarówno Kościół ormiański, jak i jego pasterze bardzo blisko współpracowali z Kościołem rzymskokatolickim” – przypomniał. – „Pragnę pogratulować Jego Świątobliwości wysokiego wyróżnienia Wydziału Teologii KUL”.

Reklama

Jak podkreślił w laudacji na cześć Patriarchy dziekan Wydziału Teologii KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski, wizyta Jego Świątobliwości Nersesa Bedrosa XIX jest pierwszą w 95-letniej historii uczelni. Poinformował również, że decyzja Rady Wydziału Teologii o przyznaniu dyplomu wpisuje się w 650. rocznicę otwarcia katedry ormiańskiej we Lwowie, 95. rocznicę powstania KUL i 75. rocznicę śmierci abp. Teodorowicza. Dokonując historycznego przeglądu dramatycznych dziejów Ormian na terenie dawnej Rzeczpospolitej, ze szczególnym uwzględnieniem Lwowa, przypomniał, że na pewnym etapie dziejów miasto to było siedzibą trzech arcybiskupów katolickich obrządków: łacińskiego, ormiańskiego i greckokatolickiego. – „Dzisiejsza uroczystość, tak bogata w symbolikę przybliża nam historię i współczesność, której wyrazem jest postać i obecność Wielce Błogosławionego Patriarchy” – powiedział.

W okolicznościowym wykładzie patriarcha Nerses Bedros przedstawił historię Ormian jako pierwszego narodu, który oficjalnie przyjął chrześcijaństwo oraz późniejszy okres dysput teologicznych, które doprowadziły do podziału ormiańskich chrześcijan. Przypomniał także czasy męczeństwa spowodowanego rzezią dokonaną przez Imperium Otomańskie w 1915 roku. W wyniku krwawego prześladowania śmierć poniosło wówczas półtora miliona Ormian. Patriarcha przypomniał początki tworzenia się ormiańskiego Kościoła katolickiego pozostającego w jedności z Rzymem oraz aktualna sytuację katolickich Ormian rozproszonych po całym świecie. Z kolei ordynariusz gliwicki, bp prof. Jan Kopiec naszkicował dzieje wspólnoty katolików ormiańskich na terenie swojej diecezji.

W godzinach popołudniowych rozpoczęła się konferencja naukowa poświęcona postaci abp. Józefa Teodorowicza, metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego. Konferencji towarzyszy wystawa „Ormianie semper Fidelis”.

Wieczorem w archikatedrze Lubelskiej patriarcha Nerses Bedros XIX i metropolita lubelski abp Stanisław Budzik będą przewodniczyli Mszy św. w intencji śp. abp. Józefa Teodorowicza.

Tagi:
Lublin

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Modlitwa wiernych

Adwent 2019 – Modlitwa wiernych

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 50/2019

Prezentacja nr 50/2019

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem