Reklama

40. Wieczór śpiewania zapomnianych piosenek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest takie miejsce, są takie niedziele, takie wieczory, gdy w blasku świec uroczyście brzmią słowa Katechizmu polskiego dziecka, gdzie najsubtelniejsze struny serc porusza Pożegnanie Ojczyzny M. K. Ogińskiego, a także utwory F. Chopina czy Marsz Pierwszej Brygady... i bez światłocienia ciągną się opowieści te spod kresowych stanic, te z AK, a słowa świadków nadają barwy "białym plamom". Na tych spotkaniach cisną się na usta słowa: A to Polska właśnie. Takie są częstochowskie Wieczory zapomnianej piosenki, gdzieś pod sercem ukrytej - wieczory polskości i patriotyzmu.
Wieczory są dziełem Aleksandra Markowskiego - artysty malarza, pedagoga, strażnika polskości. Wyjątkowy, bo jubileuszowy, 40. już Wieczór przypadł w styczniu br. Towarzyszyły mu słowa: Z trudu i znoju Polska powstała, by żyć. Wieczór ten był zadedykowany szczególnym osobom: Kazimierzowi Markowskiemu - artyście, ojcu Aleksandra Markowskiego, i prof. Krzysztofowi Wielgutowi - patriocie, historykowi.
Pierwszy Wieczór miał miejsce 21 stycznia 1996 r. Przez kilka lat spotkania odbywały się w częstochowskim Ratuszu, a od 2001 r. gościny Wieczorom udziela Redakcja Niedzieli, udostępniając swą aulę. Aleksander Markowski od lat poszukuje drogocennych pereł polskich tradycji patriotycznych: "(...) Od dawna zbieram stare, często zapomniane pieśni i piosenki. Wielu nauczyła mnie Mama. Kiedyś wspólne śpiewanie było czymś oczywistym. Jeszcze przed wojną czymś także oczywistym był fakt, że w szkole nauczyciele śpiewu, języka polskiego czy historii znali i kochali polskie pieśni i miłość do nich potrafili zaszczepić młodzieży. W czasach PRL-u wykreślono z programów szkolnych 90% pieśni i piosenek - bo była w nich dusza narodu, którą chciano zniszczyć. (...) Krzewienie pieśni będących skarbcem polskiego ducha narodowego jest obowiązkiem rodziny, szkoły, harcerstwa, Kościoła, ruchów oazowych".
Jak słusznie stwierdza Autor Wieczorów: "Śpiew integrował rodzinę i społeczeństwo, uczył prawdziwej historii Polski". Dzisiaj, niestety, coraz częściej w naszych rodzinach zapomina się o korzeniach. Dlatego Wieczory i grono młodych uczestników: przedszkolaki, uczniowie częstochowskich Szkół Podstawowych nr 48, 54, 37; Gimnazjów nr 3, 13, im. św. Jadwigi Królowej; Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego; Ognisk Wychowawczych: "Otwarte Drzwi" i "Uśmiech Dziecka" - napawają nadzieją, że "pieśń przetrwa".
Bezcenną spuścizną każdego Wieczoru są unikalne śpiewniki, swego rodzaju arcydzieła, których nakład zależy od bezinteresownej pomocy ludzi dobrej woli. Znajdują się w nich ręcznie pisane utwory, które Aleksander Markowski z pieczołowitością ratuje od zapomnienia. Dzięki nim uczestnicy spotkań odkrywają na nowo dziedzictwo polskiej kultury, jakim są m.in. poezja pełna ducha, patriotyczne pieśni pamiętające lata powstań narodowych, kajdany zesłańców, brzask niepodległości, Orlęta, Golgota Wschodu, pieśni ukazujące niepewne dzisiaj i zamglone jutro. Teksty te, opatrzone komentarzem Autora, razem z jego refleksją stanowią bezcenne i niepowtarzalne lekcje historii, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Często strony śpiewnika wzbogacają fotografie Stanisława Markowskiego - znanego fotografika, kompozytora - przypominające ważne dla Polski wydarzenia. Godny podkreślenia jest również klimat Wieczorów. Zachwyca starannie dobrana scenografia, w blasku świec przeglądają się patriotyczne symbole i szczególnego wyrazu nabierają obrazy Kazimierza i Aleksandra Markowskich.
By zaczerpnąć polskości, na Wieczory przychodzą stali ich uczestnicy z Częstochowy i okolic, ale przyjeżdżają także goście z Warszawy, Poznania, dalekiego Olsztyna, Katowic...
Jubileuszowy - 40. Wieczór zakończył się, jak zazwyczaj, Apelem Jasnogórskim, prowadzonym przez szczególnego gościa - o. dr. Jana Pacha, paulina, mariologa, poetę. Wytrwali pozostali jeszcze na projekcji filmu-dokumentu Jagny Wright - Zapomniana Odyseja, który Autor Wieczorów otrzymał od Władysława Bułhaka-Baszy - rodaka z Londynu, sybiraka, żołnierza Podziemia, oficera Armii Polskiej gen. Władysława Andersa. Uczestnicy tego spotkania mieli również okazję spotkać się z o. prof. Zachariaszem Jabłońskim z Jasnej Góry oraz z redaktorem naczelnym Niedzieli - ks. inf. Ireneuszem Skubisiem.
Obecna chwila jest jednym wielkim biciem na alarm, aby rodzice, szkoła, Kościół położyli większy niż dotychczas nacisk na pielęgnowanie pamięci o narodowych dziejach, bowiem - jak mawiał Prymas Tysiąclecia: "Naród, który nie pamięta swojej historii, nie jest godzien zwać się narodem". Jest to egzamin z zachowania tożsamości i nie możemy ryzykować utraty duszy narodowej.
Miejmy nadzieję, że idea Wieczorów Aleksandra Markowskiego znajdzie naśladowców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na własne oczy rozdarło mi serce

2024-03-26 21:00

Archidiecezja Krakowska

Film "Unplanned – Nieplanowane" był prawdziwym ciosem dla Planned Parenthood - największej sieci klinik aborcyjnych w USA.

Więcej ...

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Więcej ...

Kard. Ryś: zawsze możesz spełnić czyn miłości! | Wielki Czwartek

2024-03-28 20:30

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Wiara

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...