Reklama

Kościół

Jasna Góra: dokładnie 30 lat temu rozpoczęły się VI Światowe Dni Młodzieży

Wydawnictwo Zakonu Paulinów, Jasna Góra

„Abba Ojcze” zabrzmiało 30 lat temu na Jasnej Górze. 14 VIII 1991 r. rozpoczęły się tu pod przewodnictwem św. Jana Pawła II VI Światowe Dni Młodzieży pod hasłem „Otrzymaliście Ducha przybrania za synów”. Po raz pierwszy Europa „oddychała” dwoma płucami Wschodu i Zachodu. Przybyło ponad 1 mln młodych. Za to niezwykłe wydarzenie dziękują dziś pielgrzymi i ojcowie paulini.

Witając dziś na Jasnej Górze pielgrzymów kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, przypomina, że Światowe Dni Młodzieży w 1991 r. poprzedziła czerwcowa IV pielgrzymka Jana Pawła II po Polsce, w czasie której mówił o Dekalogu. - To była pielgrzymka Bożych przykazań, papież głosił katechezę na początku naszej polskiej wolności. To były niezwykle ważne słowa. Wielu mówiło, że chciał nas pouczać, ale to pouczenie było potrzebne. Papież przestrzegał nas i widzimy, jak to jest aktualne do dzisiaj - powiedział kard. Nycz.

Generał Zakonu Paulinów, o. Arnold Chrapkowski ma nadzieję, że tak jak wtedy, 30 lat temu, zjednoczyliśmy się i tym razem doświadczymy, że „otrzymaliśmy Ducha przybrania za synów”.

- Pomimo różnic, trudnych sytuacji, które były i będą, bo są wpisane w nasze życie, kiedy jesteśmy razem, kiedy Bóg jest razem z nami, kiedy mówimy, jak tak jak wtedy „Abba Ojcze” razem, wieloma głosami, to mamy poczucie wspólnoty i tego, że Bóg jest większy niż nasze wszystkie ludzkie lęki - powiedział przełożony Zakonu Paulinów.

Wieczorem odbędzie się koncert „Abba Ojcze”. To w ramach Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej „Jasna Strona Mocy”, który drugi dzień trwa w Sanktuarium. Transmisja w TVP1 od 20:15

Podziel się cytatem

Reklama

Artyści zaprezentują utwory szczególnie bliskie sercu papieża z Polski, a obecni tego dnia na Jasnej Górze pielgrzymi będą mogli razem je wyśpiewać tworząc wielką wspólnotę.

W ramach koncertu „Abba Ojcze - pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II” usłyszymy m.in.: Halinę Mlynkovą, zespół Pectus, Edytę Górniak, Ryszarda Rynkowskiego, Mietka Szcześniaka, Halinę Frąckowiak, Piotra Cugowskiego. Koncert poprowadzą Rafał Brzozowski i Piotr Rubik.

Początek koncertu o godz. 20.15.

Organizatorami wydarzenia są Telewizja Polska i Klasztor Jasnogórski przy współudziale „Fundacji Instytut Mediów”. Patronat medialny sprawuje Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Modlitewne dziękczynienie za VI Światowe Dni Młodzieży odbędzie się jutro, 15 sierpnia podczas Sumy odpustowej o godz.11.00.

Hasłem przewodnim, które towarzyszyło młodym świata zgromadzonym na Jasnej Górze w 1991 r., były słowa zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Rzymian: „Otrzymaliście Ducha przybrania za synów”.

Orędzie wprowadzało w najgłębszą tajemnicę chrześcijańskiego powołania: według planu Bożego jesteśmy prawdziwie powołani, aby stać się dziećmi Bożymi.

Zapraszając do Częstochowy, Jan Paweł II powiedział: „Gdzie można lepiej zrozumieć, co znaczy być dziećmi Bożymi, jeśli nie u stóp Matki Boga? (…) udajemy się do sanktuarium, które dla narodu polskiego ma szczególne znaczenie; jest to miejsce ewangelizacji i nawrócenia, miejsce, do którego przybywa tysiące pielgrzymów pochodzących ze wszystkich stron kraju i świata”.

Wieczorem, 14 sierpnia papież rozważył trzy słowa, które stały się przedmiotem refleksji: Jestem – Pamiętam – Czuwam. „Jestem – to imię jest fundamentem Starego Przymierza. Jest ono również fundamentem Przymierza Nowego. Młodzi w trakcie spotkania wnieśli Krzyż i ustawili w środku zgromadzenia.

Reklama

W tym krzyżu objawiło się do końca Boskie Jestem nowego i wiecznego Przymierza. Obok krzyża Chrystusa została położona Biblia, ażeby rozważać i zachowywać słowa Boże tak jak Maryja z Nazaretu.

Obok tych dwóch symboli ustawiona została Ikona Bogurodzicy. Ojciec Święty powiedział: „Temu symbolowi odpowiada słowo Czuwam. To słowo oznacza postawę matki. Jej życie, Jej powołanie wyraża się w czuwaniu. Kościół zabrał z sobą to macierzyńskie czuwanie Maryi. Dał mu wyraz w tylu sanktuariach na całej ziemi z Jasnej Góry, czuwa Ona nad całym narodem, nad wszystkimi”, mówił papież z Polski w 1991 r.

Na Szczycie jasnogórskim i dziś są symbole VI Światowych Dni Młodzieży: ikona Matki Bożej, replika krzyża i logo ŚDM, Ewangeliarz, który uroczyście wnoszony jest podczas pielgrzymkowych Mszy św.

2021-08-14 11:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie czas na odpoczynek

Niedziela rzeszowska 5/2017, str. 6

Ks. Krzysztof Golas

Piotr Kardyś

Ks. Krzysztof Golas

O Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, o wyzwaniach na nowy rok, o zapale do głoszenia Dobrej Nowiny z ks. Krzysztofem Golasem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, rozmawia Katarzyna Dziedzic

Więcej ...

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Niepokalana wg. bł. Urszuli Leduchowskiej/fot. Graziako

Kościół katolicki 8 grudnia obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wydarzenie Niepokalanego Poczęcia Maryi jest zasługą specjalnej Bożej łaski.

Więcej ...

Prezydent Duda: chcemy mieć granicę z wolną i niepodległą Białorusią (opis)

2022-12-08 20:27
Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Chcemy mieć granicę z wolną, suwerenną i niepodległą Białorusią, której społeczeństwo samo o sobie decyduje - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. "Prawdą jest, że prawdziwą przyjaźń poznaje się w trudnych czasach; Polska to pokazała" - podkreśliła białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Niepokalana – nasz ideał

Duchowość

Niepokalana – nasz ideał

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...