Reklama

Historia

Wielka Brytania: Archeolodzy odkryli klasztor który „zniknął”1000 lat temu.

Na terenie kościoła parafialnego w Cookham, w hrabstwie Berkshire (na zachód z od Londynu) odkryto pozostałości po założonym w 8 wieku klasztorze, po którym ślad zniknął 1000 lat temu.

Odkrycia - w oparciu m.in. o średniowieczne zapisy oraz o znalezione przedmioty z drzewa i ceramiki a także zapinki do włosów używane przez ówczesne mniszki - dokonała grupa archeologów z pobliskiego Uniwersytetu w Reading, którą kieruje dr Gabor Thomas. Założycielką klasztoru była anglosaska królowa Cynethryth (zm. 798), która po śmierci męża – króla Offy, zgodnie z ówczesnymi zwyczajami założyła klasztor, w którym później zmarła. Jest ona jedyną królowa z tamtej epoki (przed inwazją Normanów w 1066 r.), której imię znajduje się na zachowanych do dziś monetach.

Według cytowanego przez dziennik „The Telegraph” ( 20 sierpnia b.r.) dr Thomasa „rozwiązana została zagadka sprzed 1000 lat: gdzie ten klasztor się podział? Nasze wykopaliska umieszczają nas w samym środku kompleksu klasztornego. Jest to miejsce w którym Cynethryth, królowa Mercii (łac. Merciorum regnum, jedno z kilku ówczesnych królestw), osiadła po śmierci męża, króla Offy. Zdecydowała się zarządzać tą instytucją i zostać tam pochowaną, tak aby wspólnota, której przewodziła mogła później (przez modlitwy) zatroszczyć się o jej duszę. Takie wówczas ludzie mieli zwyczaje”.

Klasztor w Cookham jest udokumentowany w kronikach historycznych, jednakże od 9 wieku przestano o nim pisać i już od tego czasu zrodziło się pytanie gdzie ten klasztor mógłby się znajdować?

Reklama

Brytyjski naukowiec zaznacza, że trudno teraz znaleźć ziemskie szczątki słynnej królowej, gdyż do 19 w. istniał tam przykościelny cmentarz, który prawdopodobnie powstał na miejscu wcześniejszych cmentarzy.

„Mamy nadzieję. że poprzez te badania otrzymamy bardziej szczegółowy obraz fizycznych detali związanych z tym klasztorem i będziemy lepiej mogli poznać tamtejsze zwyczaje i w ogóle życie mniszek. Prawdopodobnie mieściło się tam też centrum działalności politycznej, w którym odbywały się np. uczty, produkowano różne rzeczy i miała miejsce jeszcze inna działalność ” dodał dr Thomas.

Warto przy okazji dodać, że z okresem anglosaksońskim w Anglii wiąże się pewien wątek polski. Jednym z wybitnych wówczas władców był Kanut II, którego armia w 1016 r. podbiła stopniowa cała Anglię. Był on siostrzeńcem Bolesława Chrobrego, gdyż jego matką była Sygryda Storråda (nazywana także Gunhildą) - córka Mieszka I i Dobrawy. Co ciekawe, piśmiennictwo kościelne przedstawia go jako człowieka …. pokornego. Jedna z ówczesnych legend głosi, że „król rozmawiał z morzem, rozkazując falom cofnąć się. Robił to, by udowodnić swoim dworzanom, że nawet władza królewska ma granicę (morze, oczywiście, nie posłuchało rozkazów króla). Na koniec tej „rozmowy” król zstąpił z tronu, uklęknął i ogłosił, że nie ma prawdziwego króla oprócz Jezusa”.

2021-08-20 19:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

52 procent Brytyjczyków nie należy do żadnej religii

Savvapanf Photo/Fotolia.com

Postępuje sekularyzacja społeczeństwa brytyjskiego. Świadczą o tym dane, opublikowane 11 lipca przez National Centre for Social Research. Wynika z nich, że 52 proc. Brytyjczyków określiło się jako niereligijni. W 1983 r. stanowili oni 31 proc. W tym samym okresie grupa osób określających się jako chrześcijanie spadła z 66 do 38 proc.

Więcej ...

Wypatrzeni przez Maryję - Dzień Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze

2023-02-02 10:05

Adobe Stock

Jasna Góra to dla wielu osób konsekrowanych miejsce ich powołania, dziękczynienia i zawierzenia swej służby Bogu na wzór Maryi. W obchodzony dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego także tutaj trwa modlitwa pielgrzymów za siostry, ojców, braci i świeckich żyjących według rad ewangelicznych.

Więcej ...

Portugalia: w ramach przygotowań do ŚDM biskup i młodzież z Porto zasadzili 150 drzew

2023-02-02 18:28

facebook.com/sandomierzSDM

W związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży ordynariusz diecezji Porto biskup Manuel Linda oraz portugalska młodzież zasadzili w aglomeracji tego miasta 150 drzew. Większość uczestników wydarzenia stanowili harcerze oraz członkowie komitetu przygotowań do ŚDM w tej diecezji. Podczas prowadzonych na terenie lokalnych parków zasadzeń drzew obecni byli też przedstawiciele ratusza miasta Porto, w tym m.in. zastępca burmistrza Filipe Araújo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Matka ofiarowująca

Wiara

Matka ofiarowująca

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim