Reklama

Niedziela Częstochowska

Prezydent: w Wieluniu zniszczono ludziom życie

Zofia Białas

– Nie mogli się pomylić. To był akt terroru, to nie była zwykła wojna. To było od samego początku złamanie wszelkich wojennych zasad, które wówczas i do dziś obowiązują (...). tu, w Wieluniu, zaraz po szpitalu zbombardowano kościoły, synagogę. Zniszczono ludziom życie – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyciem syren i głosem dzwonu „Pamięć i Przestroga” oraz widowiskiem słowno-muzycznym rozpoczęły się w Wieluniu obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Zobacz zdjęcia: Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu

– Tamten świt, gdy wstawał 82 lata temu, to był dzień, który witał mieszkańców Wielunia i Polaków już w zupełnie innej rzeczywistości – rzeczywistości utraty wolności, ale przede wszystkim w rzeczywistości okupacji, grozy, cierpienia, utraty życia – podkreślił prezydent.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Andrzej Duda przypomniał, że podczas II wojny światowej zginęło 6 mln Polaków. Wskazał również, że dzwon „Pamięć i Przestroga” „jest dzwonem pamięci o 60 mln ofiar II wojny światowej na całym świecie”. – Bijący dzwon jest także przestrogą, ponieważ na świecie – zwłaszcza, niestety, w naszych okolicach – jest w ostatnich latach coraz więcej niepokoju. Widzimy nowe zjawiska, nowe sposoby rozwijania i budowania konfliktów, nowe sposoby wywoływania kryzysów. Nazywa się je często hybrydowymi. Nie jest to wojna, którą można by nazwać wprost, ale to działanie destabilizujące, burzące porządek w krajach, podminowujące pozycję krajów, podminowujące pozycję ich władz. Toczy się je na różne sposoby – i fizycznie, i werbalnie – ubolewał prezydent.

Jednocześnie zaapelował „do wszystkich odpowiednich organów państwa o wyciąganie stanowczych konsekwencji wobec sprawców tego typu zachowań, wobec ludzi, którzy nie wiedzą, co to znaczy Polska wielkimi literami”. – Bo jeżeli będą dopuszczali do tego, że będą ją pisali małymi, to ona zniknie, tak jak znikała już w dziejach przez nieodpowiedzialność, lekceważenie, przez jątrzenie wewnętrznych konfliktów, przez psucie państwa, przez podważanie jego fundamentów. Między innymi to było przyczyną w II Rzeczypospolitej tego, że można nas było napaść i pokonać – zaznaczył Andrzej Duda.

Dodał, że „w Wieluniu rodziny pamiętają, wiedzą doskonale, jaka jest cena bezsilności i bezbronności, które spotkają się z bestialstwem”.

Reklama

W uroczystości rocznicowe wpisały się również: przekazanie sztafetom z Burzenina, Sieradza i Ostrzeszowa Ognia Pokoju zapalonego w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem, międzywyznaniowa modlitwa o pokój, Apel Pamięci, salwa honorowa i złożenie wieńców pod obeliskiem upamiętniającym ofiary bombardowania Wielunia, pod obeliskiem upamiętniającym zburzoną synagogę i żydowskich mieszkańców miasta oraz w miejscu dawnego szpitala Wszystkich Świętych.

Wieluń był jednym z pierwszych miast, na które 1 września 1939 r. spadły niemieckie bomby. Od godz. 4.40 do 14 na miasto spadło 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł w wyniku ataku Luftwaffe zginęło od 1200 do ponad 2 tys. osób. W gruzach legło 75 proc. miejskiej zabudowy. Zdaniem historyków, miasto zbombardowano, by przetestować sprzęt i zastraszyć ludność cywilną.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2021-09-01 11:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w Wieluniu i Warszawie

Wieluń, 1 września 1939 r.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Wieluń, 1 września 1939 r.

Tegoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w Wieluniu.

Więcej ...

Ks. Koprianiuk: Kościół powinien wspierać młodzież w dojrzewaniu

2024-04-16 08:32
Podczas modlitwy na Jasnej Górze

Ewelina Gajos/Centrum DDM

Podczas modlitwy na Jasnej Górze

Moralizowanie czy jakakolwiek inna forma presji nie przyciągnie młodych do Kościoła - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. Ocenił, że młodym trzeba dać poczucie bezpieczeństwa i wspierać ich na drodze ludzkiego dojrzewania.

Więcej ...

Zaszczytna funkcja

2024-04-16 13:48

Mateusz Góra

– To duża odpowiedzialność, ale też w pewien sposób wyróżnienie, bo posługiwanie bezpośrednio przy biskupie to zaszczyt – przyznaje jeden z uczestników kursu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Kościół

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny