Reklama

Aktualności

Papież apeluje do wspólnoty międzynarodowej o zdecydowaną walkę z handlem ludźmi

Grzegorz Gałązka

Franciszek zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o podjęcie zdecydowanych kroków na rzecz wyeliminowania procederu handlu ludźmi. Papież uczynił to przyjmując na wspólnej audiencji nowych ambasadorów Algierii, Islandii, Danii, Lesotho, Palestyny, Sierra Leone, Zielonego Przylądka, Burundi, Malty, Szwecji, Pakistanu, Zambii, Norwegii, Kuwejtu, Burkina Faso, Ugandy i Jordanii. Przedstawiciele tych krajów nie rezydują w Rzymie.

W przemówieniu skierowanym do nowych członków korpusu dyplomatycznego przy Stolicy Apostolskiej papież zaznaczył, że handel ludźmi jest autentyczną formą niewolnictwa, coraz powszechniejszą, dotyczącą każdego kraju, w tym państw najbardziej rozwiniętych. Proceder ten wymierzony jest w osoby najsłabsze: kobiety i dziewczęta, dzieci, niepełnosprawnych, najuboższych, osób będących ofiarą dezintegracji rodziny i społeczeństwa. "W nich my, chrześcijanie rozpoznajemy oblicze Jezusa Chrystusa, który utożsamił się z najmniejszymi i potrzebującymi" - zaznaczył Ojciec Święty. Dodał, że dla ludzi niewierzących motywem troski o ofiary handlu ludźmi powinno być wspólne człowieczeństwo. "Razem możemy i powinniśmy sprawić, żeby byli oni wyzwoleni i można było położyć kres temu straszliwemu handlowi" - zaapelował Franciszek.

Reklama

Papież przypomniał, że chodzi o miliony ofiar pracy przymusowej czy eksploatacji seksualnej. "Tak dalej być nie może, jest to bowiem poważne pogwałcenie przysługujących ofiarom praw człowieka i zniewagą dla ich godności, a także klęską dla całego świata. Ludzie dobrej woli, niezależnie od tego, czy deklarują się jako osoby wierzące czy też nie, nie mogą pozwolić, aby te kobiety, mężczyźni, czy dzieci byli traktowani jak przedmioty, oszukiwani, gwałceni, często sprzedawane kilkakrotnie, dla różnych celów i ostatecznie zabijani lub choćby poszkodowani na ciele i umyśle, aby w końcu być odrzuconymi i pozostawionymi samymi sobie. To hańba" - stwierdził Ojciec Święty. Zaznaczył, że handel ludźmi jest zbrodnią przeciw ludzkości. "Musimy połączyć siły, aby uwolnić ofiary i powstrzymać tę coraz bardziej agresywną przestępczość, zagrażającą nie tylko poszczególnym osobom, ale także wartościom tkwiącym u podstaw społeczeństwa a także bezpieczeństwu i sprawiedliwości międzynarodowej. Ponadto gospodarce, strukturze rodzinnej i samemu życiu społecznemu" - zaapelował Franciszek.

W tym kontekście Ojciec Święty wskazał, że dla zwycięstwa na tym froncie konieczne jest wspólne podjęcie odpowiedzialności i bardziej zdecydowana wola polityczna. Chodzi o odpowiedzialność wobec tych, którzy padli ofiarą handlu ludźmi, aby chronić ich prawa, a także zapewnić bezpieczeństwo im i członkom ich rodzin, oraz uniemożliwić wymykanie się przestępców przed wymiarem sprawiedliwości. W tym celu konieczne są odpowiednie inicjatywy legislacyjne krajów pochodzenia ofiar, tranzytu i miejsc przeznaczenia, w tym ułatwienia w zakresie uregulowania migracji.

Papież zauważył, że zarówno rządy jak i wspólnota międzynarodowa podjęły już szereg działań, by walczyć z tymi przestępstwami. Są one powiązane z handlem narkotykami, bronią, przewozem nielegalnych imigrantów czy mafią. Niestety te patologie nie rzadko obejmują także urzędników publicznych czy członków kontyngentów sił pokojowych. Jednak, by osiągnąć dobre rezultaty w walce z nimi, trzeba także działać na poziomie kulturowym i medialnym. Trzeba dokonać rachunku sumienia i postawić sobie pytanie, jak często tolerujemy, że jakiś człowiek traktowany jest jak przedmiot, produkt wystawiony na sprzedaż, czy też żeby zaspokoić niemoralne pragnienia. "Nigdy nie wolno sprzedawać czy kupować osoby ludzkiej jak jakiś towar. Ten kto jej używa i wykorzystuje, także choćby pośrednio, staje się wspólnikiem w tym uciemiężeniu" - podkreślił papież Franciszek.

Swoje przemówienie Ojciec Święty zakończył apelem: "Zachęcam wspólnotę międzynarodową, by uczyniła bardziej zgodną i skuteczną strategię walki z handlem ludźmi, aby na całym świecie mężczyźni i kobiety nigdy nie byli wykorzystywani jako środki, lecz zawsze byli respektowani w ich nienaruszalnej godności".

2013-12-12 12:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki

Archiwum ks. Tadeusza Białego

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki z badania technicznego. W piątek weszło w życie nowe prawo o ruchu drogowym, które umożliwia to, a także m.in. zachowanie dotychczasowego polskiego numeru rejestracyjnego pojazdu przy przerejestrowaniu.

Więcej ...

Papież w orędziu do młodzieży: w imię Chrystusa mówię ci: powstań i świadcz!

2021-09-27 12:13

Vatican Media

Nie możesz pozostać na ziemi „użalając się nad sobą”, czeka na ciebie misja! Także ty możesz być świadkiem dzieł, które Jezus zaczął w tobie wypełniać. Dlatego w imię Chrystusa, mówię ci: Powstań i świadcz - wzywa papież Franciszek w orędziu na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży.

Więcej ...

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

2021-09-27 17:22

PAP

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj...

Wiara

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj...

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Wiara

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Kościół

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

Aktualności

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...