Reklama

Kościół

Grób Prymasa Wyszyńskiego odwiedza coraz więcej osób

2021-09-08 13:39

Łukasz Krzysztofka

Ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry, gdzie spoczywają doczesne szczątki kard. Stefana Wyszyńskiego, przyznaje, że w miarę zbliżania się uroczystości beatyfikacyjnych grób Prymasa Tysiąclecia odwiedza coraz więcej osób. - Jest ożywienie, każdy z odwiedzających modli się, zapala świecę i zanosi w ten sposób swoje intencje, ruch się rozpoczął - mówi KAI ks. Bartołd. Archikatedra będzie jedną ze świątyń, w których będzie można śledzić przebieg niedzielnej beatyfikacji na specjalnie ustawionych telebimach.

W przeddzień beatyfikacji, w sobotę 11 września po Mszy św. wieczornej parafia katedralna zaprasza na czuwanie modlitewne przy sarkofagu kard. Wyszyńskiego. Modlitwę poprowadzi wspólnota Anima. Czuwanie zakończy się o godz. 21.00 odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.

Natomiast w niedzielę 12 września, od godz. 12.00 będzie można śledzić przebieg uroczystości za pośrednictwem mediów. Będą temu służyć umieszczone w archikatedrze trzy ekrany wielkoformatowe. Po zakończeniu transmisji będzie możliwość przystąpienia do Komunii świętej i zostanie udzielone błogosławieństwo relikwiami bł. Prymasa Tysiąclecia.

Reklama

Na dziewięć dni przed beatyfikacją Prymasa Wyszyńskiego i matki Czackiej parafie archidiecezji warszawskiej, w tym parafia katedralna, zapraszają do wspólnej modlitwy Nowenną do Opatrzności Bożej. Modlitwie towarzyszą rozważania autorstwa Prymasa Tysiąclecia.

W archikatedrze warszawskiej znajduje się kaplica i grób kryjący doczesne szczątki kard. Stefana Wyszyńskiego. Nad sarkofagiem umieszczona jest płyta ukazująca historię życia Prymasa Tysiąclecia – od czasów spędzonych w seminarium, przez pracę duchownego, walkę w oddziałach powstańczych aż do spotkania z Karolem Wojtyłą podczas jego ingresu papieskiego.

Proboszcz archikatedry ks. Bogdan Bartołd przyznaje, że w miarę zbliżania się uroczystości beatyfikacyjnych grób Prymasa Wyszyńskiego odwiedza coraz więcej pielgrzymów. - Przychodzi więcej osób, jest ożywienie. Przybyło też świec zapalanych obok na świeczniku. Każdy z odwiedzających modli się i zanosi w ten sposób swoje intencje modlitewne. Ruch się rozpoczął - mówi w rozmowie z KAI ks. Bartołd.

Reklama

W niedawnym wywiadzie dla KAI kard. Kazimierz Nycz podkreślił: "Najważniejsze jest, aby kult Wyszyńskiego i Czackiej był na tyle prawdziwy, by przeniósł się na życie każdego człowieka. „Matka kościołów”, czyli katedra, jest miejscem, gdzie znajdują się relikwie Kardynała w nieotwieranym sarkofagu. Wierzę, że ludzie będą tam przyjeżdżać, tak jak będą przyjeżdżać do rezydencji na Miodowej, która była miejscem, gdzie żył, pracował i modlił się przez 30 lat".

Od 19 września do 22 października potrwa druga edycja 33-dniowych rekolekcji "Beatyfikacja 33", tym razem już nie w ramach przygotowania, ale dziękczynienia za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Elżbiety Czackiej. Rekolekcje zakończą się 22 października - we wspomnienie św. Jana Pawła II oraz dzień urodzin Matki Czackiej.

W rekolekcjach można uczestniczyć w parafiach, ale przygotowano również możliwość korzystania z materiałów i nagrań dostępnych na stronie internetowej beatyfikacja33.pl i w mediach społecznościowych. Chętni mogą się zaopatrzyć również w publikację książkową.

Z kolei 28 września celebrowana będzie w archikatedrze Msza św. dziękczynna za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Takie dziękczynienie będzie powtarzane każdego 28. dnia miesiąca. - Ponadto w każdy wtorek będziemy się modlić w przekazywanych nam tu intencjach przez wiernych - poinformował ks. Bogdan Bartołd.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

"Soli Deo" - powstał hymn na beatyfikację kard. Wyszyńskiego

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

"Soli Deo" to hymn przygotowany specjalnie na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który skomponowali bp Józef Zawitkowski i ks. prałat Wiesław Kądziela. Podczas uroczystości 12 września zostanie wykonany przez chór i orkiestrę tuż po ogłoszeniu nowego błogosławionego. Dostępna jest wersja audio oraz zapis nutowy, aby wierni mogli zapoznać się z hymnem wcześniej, a w czasie uroczystości włączyć się we wspólne śpiewanie. Niebawem zostanie także zaprezentowana pieśń beatyfikacyjna matki Elżbiety Czackiej.

Więcej ...

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Wiara

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę