Reklama

W wolnej chwili

Kielce/ Rozpoczęły się zawody łazików marsjańskich ERC

2021-09-10 17:39

Prawie 40 zespołów z kilkunastu krajów świata rywalizuje w zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge (ERC) w Kielcach. Siódma edycja największej w Europie imprezy robotyczno-kosmicznej rozgrywana jest na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej.

Rywalizację rozpoczęto w piątek. Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej poinformował, że drużyny będą konkurować w dwóch formułach - stacjonarnej i zdalnej. Zawodnicy zmierzą się na specjalnie przygotowanym torze inspirowanym fragmentem równiny wulkanicznej Marsa o nazwie Elysium Planitia.

"Tor marsjański odwzorowuje w tym roku powierzchnię wulkaniczną, mamy wulkany, zastygłe lawy, to bardzo trudny teren" – zaznaczył Wilczyński.

Reklama

O tym, że rywalizacja będzie niezwykle wymagająca, mówią także zawodnicy. "Tor marsjański jest świetny, nie możemy oderwać od niego wzroku" – powiedział Jan Brzyk, reprezentujący zespół AGH Space Systems z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

"Najtrudniejszą konkurencją będzie przejazd autonomiczny. Po wysłaniu jednej komendy, łazik będzie musiał sam przejechać trasę pomiędzy wyznaczonymi znacznikami. Nie możemy nim sterować, to jest dość nieprzewidywalne" – zaznaczył.

Konstruktorzy z AGH mają już za sobą sukcesy w zawodach łazików. Dwa lata temu, przed pandemią, wygrali zawody robotyczne w Indiach, natomiast na ERC w Kielcach zdobyli wyróżnienie za najlepszy design łazika. "Przyjechaliśmy po pierwsze miejsce, nie ma innej możliwości" – oświadczył Brzyk.

Reklama

Stacjonarnie w zawodach uczestniczy 17 drużyn, w formule zdalnej - 20. Zespoły, które nie mogły przyjechać do Kielc, wykonają zadania z dowolnego miejsca na świecie przy pomocy łazika Leo Rover.

Drugą częścią wydarzenia są prelekcje i warsztaty w Strefie Inspiracji. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. wiceszef NASA Robert Cabana oraz dr Tanya Harrison, która przez 13 lat pracy w NASA, jako pierwsza osoba na świecie otrzymywała i analizowała tysiące zdjęć nadsyłanych przez łaziki marsjańskie. Poza tym zajęcia poprowadzą przedstawiciele międzynarodowych firm kosmicznych i świata nauki.

Eksperci przybliżą informacje o Marsie i plany dotyczące załogowych misji na Czerwoną Planetę, kolejnym tematem będzie Księżyc oraz komercjalizacja sektora kosmicznego. Tegoroczną edycję wydarzenia zakończą rozmowy o wykorzystaniu technologii kosmicznych na Ziemi oraz sukcesach polskich i zagranicznych firm w tej dziedzinie.

"Cieszymy się, że możemy być partnerem takiego wydarzenia, że odbywa się ono właśnie w Kielcach. Rozpoczynamy również przygotowania do tego, aby za rok, kolejną edycję znów zorganizować w naszym mieście" - powiedział prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

European Rover Challenge to największe w Europie wydarzenie kosmiczne łączące międzynarodowe zawody łazików marsjańskich z pokazami naukowo-technologicznymi. Projekt dofinansowany jest z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.Współorganizatorami wydarzenia są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., województwo świętokrzyskie oraz Politechnika Świętokrzyska. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ aszw/

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

USA: Łazik Perseverance wyruszył z misją na Marsa

PAP

Najnowszy łazik NASA Perseverance wyruszył w czwartek rano z Przylądka Canaveral na Florydzie z misją na Marsa. Pojazd dotrze na marsjański krater po siedmiu miesiącach kosmicznej podróży i będzie poszukiwał śladów życia na Czerwonej Planecie.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Adobe.Stock.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07
Vital Heynen

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Wiara

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę