Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś: Dopiero w trzecim wieku chrześcijaństwa, wiara z miasta trafiła na wieś

Archidiecezja Łódzka

W Łodzi zakończył się VI Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem Miasto - Rewitalizacja. Rozważano problemy dużych aglomeracji. Św. Paweł mówił w Efezie do 25 tys. ludzi, dopiero w III w. n.e. wiara z miasta trafiła na wieś - powiedział w sobotę metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Podczas odbywającego się od czwartku Kongresu Nowej Ewangelizacji odbywającego się w kościele ojców Jezuitów w Łodzi mówiono o życiu w dużych aglomeracjach, a spotkanie odbywało się pod hasłem Miasto - Rewitalizacja.

Pierwszy dzień kongresu przeznaczony był głównie dla księży, abp Grzegorz Ryś poprowadził panel dyskusyjny, w którym wzięli udział kapłani z całego kraju. Potem były rekolekcje dla ewangelizatorów, prowadzone przez Wspólnoty Jerozolimskie, konferencje i warsztaty m.in. o różnicach pokoleniowych, skazanych, bezdomnych, małżeństw niesakramentalnych, rozczarowanych Kościołem, kulturze młodych, przemocy wobec kobiet i dzieci oraz ewangelizacji w sieci.

W kongresie wzięli udział m.in. arcybiskup Barcelony kard. Lluís Martínez Sistach, prof. Kaja Kaźmierska, ks. prof. Tomáš Halík z Pragi, jezuita o. Marko Rupnik, redemptorysta o. Jacek Dubel, prof. Jarosław Gajewski, prof. Ryszard Długowski, aktor Adam Woronowicz oraz muzyk Joachim Mencel.

W sobotę gościem łódzkiego Kongresu Nowej Ewangelizacji był jałmużnik papieski kardynał Konrad Krajewski. "Ojciec Święty Franciszek błogosławi Wam" - zwrócił się do uczestników dostojnik kościelny. "Papież wie o tym spotkaniu, bo przecież w niedzielę jest wielkie wydarzenie w polskim Kościele - beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i zjeżdżają się biskupi z całego świata. Oczywiście przekażę papieżowi także pozdrowienia od was" - zapewnił kardynał Krajewski.

Podziel się cytatem

Reklama

Podsumowując kongres abp Ryś nawiązał do problemów wiary w dużych miastach. "Święty Paweł nie chodził po wioskach, w teatrze w Efezie mówił do 25 tysięcy ludzi. Pierwsze dwa wieki chrześcijaństwa to jest rozkwit wiary w miastach. Dopiero w trzecim wieku naszej ery, wiara z miasta trafiła na wieś, gdzie przeżywała rozwój i pogłębianie swojej wartości" - podkreślił metropolita łódzki.

"Myślę, że teraz jesteśmy kuszeni, aby uciec z miasta i znaleźć się w tym małym, świętym, wiejskim kościółku. Dlatego myślę, że doświadczenie tego kongresu, w którym Duch Święty próbuje nas nawrócić na miasto, jest tak niesłychanie ważne, bo ono także jest jakąś zachętą do odkrycia pierwszej ewangelizacji" - podsumował abp Ryś.

VI Kongres Nowej Ewangelizacji zakończył koncert na stadionie żużlowym łódzkiego Orła. Skomponowany przez Marcina Pospieszalskiego "Dekalog" zostanie wykonany przez kompozytora i artystów z całego świata. Utwór to nawiązanie do słów św. Jana Pawła II: "Oto Dekalog, oto dziesięć słów. Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy i świata".(PAP)

2021-09-11 22:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

9-11 września: VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji w Łodzi

Piotr Drzewiecki

Od 9 do 11 września w Łodzi odbędzie się VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. Tegoroczne hasło spotkania brzmi „Miasto – Rewitalizacja”. Do udziału w nim zaproszeni są wszyscy, którzy chcą odkrywać Jezusa w mieście. Organizatorem kongresu jest Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji i Archidiecezja Łódzka.

Więcej ...

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Karol Porwich/Niedziela

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Więcej ...

Licheń. Dziś święto patronalne księży marianów

2022-12-08 16:43

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

Księża marianie posługujący w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej obchodzą dziś swoje święto tytularne. Przypadająca dziś uroczystość Matki Bożej Niepokalanie Poczętej jest dla nich jednym z najważniejszych wydarzeń w ciągu roku – Maryja Niepokalanie Poczęta jest bowiem patronką mariańskiego zgromadzenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Niepokalana – nasz ideał

Duchowość

Niepokalana – nasz ideał

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...