Reklama

Kościół

Abp Pawłowski odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

2021-09-14 20:47

Włodzimierz Rędzioch

Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył abp. Jana Romeo Pawłowskiego, kierującego pracami III Sekcji Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, gdzie pełni funkcję sekretarza ds. przedtawicielstw papieskich, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość odbyła się w siedzibie Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej.

- Dzisiejsze odznaczenie ma dla mnie swój ścisły związek z krzyżem Zbawiciela, który z Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie woła: sursum corda, który na Giewoncie wskazuje drogę do Nieba, który na Westerplatte czy Monte Cassino mówi, że Polska jest ważna, bo Polska, to święta rzecz - mówił abp Pawłowski, przyjmując odznaczenie państwowe z rąk prezydenta. - Pamiętamy dobrze czasy, kiedy trzeba było nam się modlić i śpiewać: Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie. Dzisiaj dzięki Bogu modlimy się: Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie. Ale modlimy się też, by nie poszła w kierunku innych zniewoleń, żeby nie zapomniała o krzyżu. I to dzisiejsze święto Podwyższenia Krzyża Chrystusowego daje nam ku temu szczególną okazję, aby modlić się także za Polskę i za Polaków.

Sekretarz ds. przedstawicielstw papieskich zadedykował otrzymane odznaczenie swoim rodzicom. - To oni sprawili, że w naszych żyłach płynie polska krew, to oni uczyli nas słów: Kto ty jesteś? Polak mały. Uczyli nas pięknego polskiego języka, uczyli nas patriotyzmu, czyli szczerej pięknej miłości do polskiej ziemi, do ojcowizny, szacunku do naszej biało-czerwonej flagi i orła białego. I to im należą się honory i wyróżnienia - przypominał hierarcha. Na zakończenie zawierzył Bożej Opatrzności przyszłość wolnej Polski.

Reklama

Z kolei w przemówieniu poprzedzającym wręczenie odznaczenia, prezydent Duda przypomniał, że choć abp Pawłowski od 30 lat służy Ojcu Świętemu w dyplomacji watykańskiej, to ma też wielkie zasługi dla ojczyzny i krzewienia bliskich Polsce wartości.

- W osobie księdza arcybiskupa mamy wspaniałego człowieka, kapłana i Polaka patriotę. Czy w Kongo, czy w Republice Środkowoafrykańskiej, czy w Brazylii, czy we Francji, czy w Tajlandii, nigdy ksiądz arcybiskup o swojej ojczyźnie i rodakach nie zapomniał. Dziękuję za to z całego serca w imieniu Rzeczypospolitej. Służy ksiądz arcybiskup Kościołowi, służy Stolicy Apostolskiej, ale służy także nam, Polakom. Ja sam doświadczyłem dobra kapłańskiego, kiedy dwukrotnie ksiądz arcybiskup dla nas odprawiał Msze św. tutaj w Watykanie, za co ogromnie dziękuję - mówił Andrzej Duda. - Za tę wielką polskość, którą ekscelencja nosi w sercu i którą demonstruje na każdym kroku, z całego serca dziękuję. Dziękuję za służbę Polakom, czasem przecież bardzo daleko od granic Rzeczpospolitej Polskiej. Za to, że jest ksiądz arcybiskup z nami i dla nas.

Uroczystość odbyła się w siedzibie Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej. W słowach powitania ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Maltańskim Janusz Kotański zapewnił, że to ważna i radosna uroczystość, zwłaszcza ze względu na rolę abp. Pawłowskiego w zacieśnianiu relacji między Polską a Watykanem.

Reklama

- Chciałbym w tym wyjątkowym gronie podkreślić, że jego ekscelencja ksiądz arcybiskup, jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka, pracując z pełnym oddaniem cum Petro et sub Petro, nigdy nie zapomina o swojej i naszej Ojczyźnie - mówił ambasador Kotański. - Dziękuję za owocną współpracę, nieustanną życzliwość, troskę o wspólną sprawę, czyli umacnianie więzi między Polską a Stolicą Apostolską i za pielęgnowanie pamięci o św. Janie Pawle II.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

W 1991 roku rozpoczął służbę w dyplomacji Stolicy Apostolskiej, pracując kolejno w Kongo (Brazzaville), RPA, Czadzie, Tajlandii, Brazylii i Francji. Od końca 2002 roku pełnił posługę w watykańskim Sekretariacie Stanu, w Sekcji ds. Relacji z Państwami. W roku 1993 został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości, a w roku 2005 prałatem honorowym Jego Świątobliwości. Zna włoski, angielski, francuski, rosyjski, niemiecki i portugalski.

18 marca 2009 roku Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Republice Konga (Brazzaville) i Gabonie, wynosząc do godności arcybiskupa i przydzielając stolicę tytularną w Sejnach. Sakrę biskupią przyjął 30 kwietnia 2009 roku z rąk ówczesnego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone SDB. Współkonsekratorami byli: bp Jan Tyrawa oraz abp Alfio Rapisarda. 7 grudnia 2015 roku papież Franciszek mianował go delegatem ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, zaś 17 grudnia 2020 r. przemianował to stanowisko na sekretarza ds. przedstawicielstw papieskich.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jakub Błaszczykowski odebrał Order Uśmiechu

www.facebook.com/KubaBlaszczykowski

Jakub Błaszczykowski, piłkarz reprezentacji Polski, na co dzień grający w niemiecki klubie VfL Wolfsburg, otrzymał Order Kawalera Uśmiechu. Nagrodę, którą przyznają dzieci, Błaszczykowski przyjął 27 grudnia w Częstochowie z rąk Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.

Więcej ...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

2021-09-16 20:44

PAP

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Więcej ...

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Polska

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę...

Franciszek

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki