Reklama

Wiara

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

Wiele takich małżeństw przyjeżdża i do Tyńca. Kobiety chwalą się swoimi mężami. Kobiety… A właśnie, ktoś mi powiedział, żebym o kobietach coś tak mocno napisał. No cóż? Nie jestem antyfeministą. Uważam, że jest bardzo wiele wspaniałych kobiet, wiele też mniej wspaniałych, czy wręcz wypierających się swojej kobiecości i chcących za wszelką cenę dorównać mężczyznom. Picie. Palenie. Inicjatywa seksualna. Siła i pozycja w świecie. Owszem, ale niech w tym wszystkim pozostaną kobietami.

Reklama

Jako proboszcz byłem kiedyś na poprawinach. Goście dopiero się schodzili, a w osobny pokoju siedziało paru mężczyzn i pociągało szklaneczką z litrówki, stojącej na środku stolika. Gdy kolejka dotarła do mnie, podziękowałem mówiąc, że tak często widzę kobiety sponiewierane i pobite przez mężczyzn po alkoholu, że nie mogę sięgnąć po kieliszek. Zapadło milczenie, a po chwili jeden z uczestników biesiady powiedział: Ale gdyby przyszło proboszczowi z nimi żyć, to by pił tak samo jak my. Samo życie.

Nie żyjący już świątobliwy proboszcz podwarszawskiego Izabelina walczył zawzięcie z pijaństwem, ale szczerze kochał każdego człowieka – także pijaka. Toteż zwierzali mu się tacy parafianie, pracujący zresztą zwykle ciężko w hucie Warszawa.

Podziel się cytatem

Mówili o trudnych warunkach pracy, by zarobić na utrzymanie rodziny. Gdy wieczorem zmordowani wracają do domu, to żona wtedy, że płot nie naprawiony, że kran cieknie, że dzieci i tak dalej. Dlatego też, kiedy dostaną wypłatę, wypiją trochę więcej, by zapomnieć o wszystkich utrapieniach.

Reklama

Proboszcz dumał i wymyślił… wycieczkę żon do huty Warszawa. Przewodnik pokazał im w jakich warunkach ich mężowie pracują, w wysokiej temperaturze, w niebezpieczeństwie utraty zdrowia, a nawet życia. Podobno trochę pomogło. Nikt z nas nie żyje dla siebie. Oby inni byli z nas zadowoleni, a przede wszystkim małżonkowie z siebie nawzajem.

Słyszałem też głosy, co ja się mogę znać na rodzinie, kiedy nie założyłem własnej. A przecież sam wychowywałem się w normalnej rodzinie, a podczas 66 lat kapłaństwa miałem do czynienia z tysiącami rodzin. Więc to, co piszę, jest prawdą a nie zmyślonymi bajkami. Amen.

Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej tekstów z zakresu duchowości monastycznej: Zobacz

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Potrzeba nam dzisiaj na nowo odkryć w sobie radość powołania bycia apostołem

Karol Porwich/Niedziela

„Potrzeba nam dzisiaj na nowo odkryć w sobie radość powołania bycia apostołem” – podkreślił bp Tadeusz Lityński do uczestników 46. Pielgrzymki Ruchu Światło-Życie, która odbyła się 5 września w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Więcej ...

Jestem w więzieniu, a czuję się wolny! - niezwykłe świadectwo nawrócenia

2021-10-27 11:58

Adobe Stock

Ja, który byłem na samym dnie, powstałem i pragnę złożyć świadectwo o sile modlitwy wstawienniczej. Otrzymałem od Boga dwa życia.

Więcej ...

Bp Piotrowski po spotkaniu z papieżem: obyśmy mogli właściwie odczytywać nauczanie Franciszka

2021-10-28 18:54
Bp Jan Piotrowski

TER

Bp Jan Piotrowski

"Życzyłbym sobie i wszystkim, którym drogie są najwyższe wartości dobra, sprawiedliwości, wolności, szacunku dla każdego człowieka, abyśmy mogli właściwie odczytywać nauczanie Ojca Świętego Franciszka, które jest jasne i klarowne" - bp Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej w rozmowie z KAI po dzisiejszej audiencji u papieża Franciszka, która trwała 2 godz. 40 minut. Wzięło w niej udział 23 polskich biskupów z metropolii krakowskiej i katowickiej przebywających w Watykanie z wizytą ad limina Apostolorum.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przez Halloween do opętania? - sprawdź, co mówi...

Wiara

Przez Halloween do opętania? - sprawdź, co mówi...

Czy Całun Turyński to naprawdę płótno, w które...

Wiara

Czy Całun Turyński to naprawdę płótno, w które...

Kiedy biskup Jan był Jasiem - 1. rocznica śmierci bp....

Kościół

Kiedy biskup Jan był Jasiem - 1. rocznica śmierci bp....

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

Ile razy w ciągu dnia mogę przyjąć Ciało Chrystusa?

Wiara

Ile razy w ciągu dnia mogę przyjąć Ciało Chrystusa?

Popiełuszko, Wojtyła i Wyszyński: trzej bohaterowie w...

Polska

Popiełuszko, Wojtyła i Wyszyński: trzej bohaterowie w...

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o...

Wiara

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o...

Dwa miliony Polaków codziennie odmawia różaniec

Wiara

Dwa miliony Polaków codziennie odmawia różaniec

Benedykt XVI po śmierci swojego przyjaciela cystersa:

Kościół

Benedykt XVI po śmierci swojego przyjaciela cystersa: "Mam...