Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

PAP

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda, który podkreślił, że Polskie Państwo Podziemne było „ewenementem na skalę całej okupowanej przez Niemcy Europy”. Prezydent przypomniał, że obok pionu wojskowego czyli Armii Krajowej istniały: polskie podziemne sądownictwo, organy władzy prawodawczej i wykonawczej, szkolnictwo, środki przekazu oraz zinstytucjonalizowana pomoc potrzebującym. „Dzieje i dokonania Polskiego Państwa Podziemnego wciąż budzą nasz podziw, najgłębszy szacunek oraz wdzięczność dla tych, którzy w służbie tego państwa gotowi byli ponieść każdą ofiarę. Na ręce obecnych tutaj weteranów składam uroczyste podziękowanie oraz hołd dla tysięcy naszych rodaków, którzy wytrwale i z honorem walczyli o wolność dla siebie i dla nas, ich potomków” - napisał Andrzej Duda.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Głos zabrała Teresa Stanek ps. „Mitsuko”, p.o. prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, żołnierz Szarych Szeregów, która zaapelowała o pamięć o twórcach i konspiratorach działających w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. Przypomniała, że nie każdy walczył z bronią w ręku, ale kształcenie i wychowywanie młodzieży, produkcja broni, dostarczanie żywności były innymi, równie ważnymi formami oporu. – Ludzie tworzący Polskie Państwo Podziemne byli ludźmi z granitu, tak jak stojący tu pomnik. Walczyli o to, żebyśmy mogli się tu wszyscy dzisiaj spotkać – podkreśliła.

Modlitwę w intencji władz cywilnych i wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego oraz uczestników konspiracji w czasie II wojny światowej poprowadził ks. mjr Marcin Janocha, szef sekretariatu biskupa polowego.

– Stojąc przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego pochylamy głowę na znak hołdu dla poległych w walce o niepodległą Rzeczpospolitą, a także dla zamordowanych i prześladowanych przez zbrodnicze totalitarne reżimy nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji oraz przez władzę komunistyczną, narzuconą po wojnie naszemu narodowi. Spraw Boże, aby stali się oni uczestnikami wiecznego zbawienia. Bądź łaskawy dla tych, którzy wiernie służyli najjaśniejszej Rzeczpospolitej – modlił się kapelan Ordynariatu Polowego.

Podziel się cytatem

Reklama

Modlitwę odmówili także przedstawiciele duszpasterstw wojskowych prawosławnego i ewangelickiego.

Reklama

Pod monumentem odczytany został apel pamięci, oddano salwę honorową i złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Reklama

Za Polskie Państwo Podziemne uznaje się istniejące w latach 1939–45 konspiracyjne instytucje administracji państwowej, struktury polityczne oraz siły zbrojne, utworzone na obszarze okupowanej Polski z upoważnienia Rządu RP na uchodźstwie. Za moment utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego uważa się założenie przez gen. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza konspiracyjnej organizacji polityczno-wojskowej Służba Zwycięstwu Polski. Zawiązano ją w nocy z 26 na 27 września 1939 r. tuż przed kapitulacją Warszawy.

Największymi wystąpieniami zbrojnymi Polski Podziemnej były akcja „Burza” i wybuch Powstania Warszawskiego.

Po wkroczeniu wojsk sowieckich na tereny Polski przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego zostali aresztowani przez NKWD i oskarżeni o współpracę z Niemcami przeciw Armii Czerwonej. Skazano ich w tzw. Procesie Szesnastu w czerwcu 1945 r. W sowieckich więźniach zmarł m.in. Jan Stanisław Jankowski – wicepremier, Delegat Rządu RP na Kraj i gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek” – ostatni dowódca Armii Krajowej. Rozpoczął się okres represji wobec członków AK oraz Polskiego Państwa Podziemnego, który w różnym nasileniu trwał przez okres PRL.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2021-09-27 17:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uczczą rocznicę powstania NSZ i AK

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Już w środę 20 września z katedry polowej Wojska Polskiego na pl. Piłsudskiego przejdzie defilada żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego w 81. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej.

Więcej ...

Bp Artur Ważny: Jezus z nas nie rezygnuje

2024-03-18 11:44

Materiał prasowy

Jedenastu. Za tym słowem kryje się zdrada, rozproszenie, wstyd, kradzież, samobójstwo. Jezus nie rezygnuje z uczniów, tak jak nie rezygnuje z nas. Wystarczy mu jedenastu. Taki Kościół niedokończony, zawstydzony, nie do końca wierzący.

Więcej ...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie homilii i świadectwo ks. Pawlukiewicza

2024-03-19 08:40

Artur Stelmasiak

Małżeństwo może być niebieską piosenką - powiedział ks. Piotr Pawlukiewicz podczas homilii ślubnej, którą wygłosił 17 października 1992 r. Błogosławił wtedy Magdalenie i Bolesławowi Błaszczykom. Oboje małżonkowie są muzykami, Bolesław Błaszczyk jest członkiem Grupy MoCarta. Ma to znaczenie o czym można przeczytać w dalszej części.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dlaczego w czasie Wielkiego Postu zasłaniane są krzyże w...

Wiara

Dlaczego w czasie Wielkiego Postu zasłaniane są krzyże w...

Nowenna do św. Józefa

Wiara

Nowenna do św. Józefa

Ceremonia pogrzebowa abp. Mariana Gołębiewskiego

Niedziela Wrocławska

Ceremonia pogrzebowa abp. Mariana Gołębiewskiego

Droga Krzyżowa siedmiu darów Ducha Świętego - dar rady

Wiara

Droga Krzyżowa siedmiu darów Ducha Świętego - dar rady

Kard. Ryś: to jest nowy człowiek, który potrafi z...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: to jest nowy człowiek, który potrafi z...

9 dni modlitewnego szturmu nieba w intencji ojczyzny

Kościół

9 dni modlitewnego szturmu nieba w intencji ojczyzny

Wielki Post: Rozmawiaj z Bogiem od rana do wieczora według...

Wiara

Wielki Post: Rozmawiaj z Bogiem od rana do wieczora według...

Finlandia: 17 tysięcy katolików, 8 parafii, 28 księży

Kościół

Finlandia: 17 tysięcy katolików, 8 parafii, 28 księży

Świdnica: Wyjątkowa prezentacja Całunu Turyńskiego

Niedziela Świdnicka

Świdnica: Wyjątkowa prezentacja Całunu Turyńskiego