Reklama

Franciszek

Papież Franciszek apeluje do chrześcijan o budowanie braterstwa

Na aktualność nauczania II Soboru Watykańskiego oraz zadanie budowania braterstwa wskazuje Ojciec Święty w opublikowanej dzisiaj przez media watykańskie przedmowie do książki napisanej przez kardynała Michaela Czernego i księdza Christiana Barone: „Fraternità Segno dei Tempi. Il magistero sociale di Papa Francesco” („Braterstwo, znak czasu. Magisterium społeczne papieża Franciszka”).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Książka została wydana w języku włoskim przez wydawnictwo watykańskie (LEV) i zostanie zaprezentowana w czwartek w Sali Prasowej Stolicy Apostolskiej. Pragnie ona stanowić wprowadzenie do encykliki „Fratelli tutti”, zgłębiając jednocześnie związek między Soborem Watykańskim II a nauczaniem społecznym Kościoła.

„Braterstwo będzie bardziej wiarygodne, jeśli także w Kościele zaczniemy odczuwać, że jesteśmy «wszyscy braćmi» i przeżywać nasze poszczególne posługi jako służbę Ewangelii i budowaniu królestwa Bożego oraz trosce o wspólny dom” - przekonuje papież. Franciszek zaznacza, że „Sercem Ewangelii jest głoszenie królestwa Bożego, które jest osobą Jezusa-Emmanuela, Boga z nami. W Nim bowiem Bóg definitywnie objawia swój plan miłości względem rodzaju ludzkiego, ustanawiając swoje panowanie nad stworzeniami i wprowadzając w ludzką historię ziarno boskiego życia, które przemienia ją od wewnątrz” - stwierdza Ojciec Święty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papież wyjaśnia, jak bardzo pojęcie braterstwa jest zakorzenione w królestwie Bożym. „Królestwo Boże nie może być utożsamiane ani mylone z jakimkolwiek przejawem doczesnym czy politycznym" - zaznacza. „Nie należy go jednak utożsamiać z rzeczywistością czysto wewnętrzną, osobistą i duchową, ani też z obietnicą dotyczącą jedynie życia przyszłego. Wiara chrześcijańska «żyje» z tym fascynującym paradoksem, jak mówi jezuicki teolog Henri de Lubac” – przypomina Franciszek. Królestwo Boże, dodaje, jest tu i teraz, pozostając jednocześnie obietnicą i wołaniem stworzenia o jego pełne wyzwolenie.

Zdaniem papieża chrześcijanie są powołani, by przyczyniać się do zaszczepiania królestwa Bożego na ziemi; jest to społeczny aspekt wiary chrześcijańskiej, „o którym nigdy nie możemy zapomnieć".

Podziel się cytatem

Reklama

„Każdy z nas może wnieść swój wkład w dzieło królestwa Bożego w świecie, otwierając przestrzenie zbawienia i wyzwolenia, siejąc nadzieję, rzucając wyzwanie logice zabijającego dusze egoizmu poprzez ewangeliczne braterstwo oraz pracując nad okazywaniem czułości i solidarności wobec bliźnich, zwłaszcza najuboższych” – wskazuje Ojciec Święty.

Reklama

Papież stwierdza, że królestwo Boże objawi się w naszym świecie na tyle, na ile społeczeństwo będzie wypełnione „braterstwem, sprawiedliwością, pokojem i godnością dla wszystkich”. „W tym sensie, troska o Matkę Ziemię i wysiłki na rzecz budowania społeczeństwa solidarności, w którym «wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami», nie mieszczą się poza obszarem wiary, ale są jej konkretnym przejawem” – dodaje Franciszek.

Ojciec Święty zaznacza, że nauczanie społeczne Kościoła jest głęboko zakorzenione w teologii – „miłości Boga do ludzkości i Jego projektu miłości i braterstwa”. Stwierdza, że braterstwo jest jednym ze „znaków czasu, które ukazał Sobór Watykański II”, a których świat bardzo potrzebuje. Podkreśla, że encyklika „Fratelli tutti”, stawia sobie za cel naświetlenie wyzwań współczesnego świata odwołując się do Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym „Gaudium et spes”.

„Dziś, gdy idziemy naprzód drogą wytyczoną przez ojców Soboru, zdajemy sobie sprawę, że potrzebujemy nie tylko Kościoła we współczesnym świecie i w dialogu z nim, ale przede wszystkim Kościoła, który służyłby ludzkości, troszczył się o stworzenie, głosił i urzeczywistniał nowe powszechne braterstwo, w którym relacje międzyludzkie są uzdrowione z egoizmu i przemocy, a opierają się na wzajemnej miłości, akceptacji i solidarności” – podsumowuje papież.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2021-09-28 11:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież do Polaków: pokładajcie ufność w Bogu

Grzegorz Gałązka

Pozdrawiając podczas dzisiejszej audiencji ogólnej pielgrzymów polskich Franciszek zachęcił do pokładania ufności nie na własnym rozumie, zdolnościach, sile, ani też posiadanych dobrach w dobrach, lecz w Bogu.

Więcej ...

Święty ostatniej godziny

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Szczęśliwa, która uwierzyła

2024-04-18 21:04

Materiały organizatorów

W ramach przygotowań do synodu odbędzie się diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. Będzie to czas spotkania i odkrywania siebie, swoich życiowych zadań i miejsca w Kościele.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous