Reklama

Kościół

Europejscy kapucyni o swojej przyszłości - na Jasnej Górze rozpoczęło się spotkanie przełożonych

Jasna Góra/Facebook

O tym jak na nowo głosić, że Bóg ma Dobrą Nowinę także dla współczesnego człowieka, jak mierzyć się z brakiem powołań, sekularyzacją czy laicyzacją rozmawiają na Jasnej Górze Bracia Mniejsi Kapucyni.

Z udziałem 90 zakonników z Europy, ale także z Turcji i Libanu trwa spotkanie przełożonych zakonu. Pięciodniowe spotkanie jest czasem rozeznawania dalszej drogi do służby Bogu i rozwoju kapucyńskiej misji wobec nowych wyzwań.

Zakonnicy podejmują refleksję nad metodami rozwijania wspólnoty, współpracy międzynarodowej, zaangażowania i solidarności między braćmi z różnych rejonów.

W spotkaniu uczestniczą przełożeni z całej Europy. Są kapucyńscy przedstawiciele z delegatur i prowincji, ministrowie, kustosze.

Podziel się cytatem

- Sytuacja jest trudna, liczba naszych zakonników w Zachodniej Europie się zmniejsza. W naszej części, w Europie Środkowo-Wschodniej, jeszcze powołania są, więc jeszcze zmian tak nie widać, ale już we Francji, czy w Hiszpanii, a szczególnie w Belgii, Irlandii, Anglii sytuacja zmienia się diametralnie. Dlatego potrzebujemy refleksji o naszej obecności, na temat tego jak zachować nasz charyzmat franciszkański, ewangeliczny w Europie, jak nieść go ludziom - wyjaśniał br. Piotr Stasiński, radny generalny zakonu.

Reklama

Zauważył, że choć w niektórych zakątkach Europy Zachodniej kapucyńskie życie zamiera, to zakon liczebnie rośnie. - Całe Południe świata, począwszy od Ameryki Południowej przez Afrykę i Azję jest bogate w nowe powołania. Jest ich wiele, np. w Indonezji, teraz Wietnamczycy zgłaszają się do zakonów. W Indiach dynamicznie rozwija się życie kapucyńskie - wskazał radny generalny zakonu.

- Jesteśmy tutaj, aby wsłuchiwać się w głos Ducha Świętego. Wierzymy, że to właśnie Matka Boża prowadzi nas do Syna. Chcemy wsłuchiwać się w to, co Pan Bóg dziś pragnie przekazać kapucynom w całej Europie - mówił br. Paweł Teperski, dyrektor Biura Komunikacji Kurii Generalnej w Rzymie.

Jak wskazywał podczas spotkania poruszanych jest wiele tematów. Na pewno głównym jest kryzys powołań, ale również ogólna sytuacja Kościoła w Europie. - Chcemy mówić o rzeczywistości Kościoła, przecież my jako zakonnicy jesteśmy jego częścią. Dla nas zawsze odpowiedzią jest przylgnięcie do Jezusa i nasze nawrócenie. W pewnym sensie tego również tutaj chcemy szukać, a głęboko wierzymy, że jeżeli Kościół w Europie przeżywa kryzys, to też dlatego, że ludzie się w tym pogubili - zauważył br. Paweł Teperski.

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów należy do wielkiej rodziny franciszkańskiej, której założycielem jest św. Franciszek z Asyżu.

Zakonnicy swoją duchowość kapucyńską określają jednym zdaniem: „Pomiędzy celą a miastem, pomiędzy ciszą a hałasem ulicy”.

Podziel się cytatem

Reklama

Wciąż pozostają jednym z największych i najbardziej rozpowszechnionych zakonów Kościoła katolickiego.

Obrady zakończą się w sobotę, 16 października. Wśród zaproszonych gości m.in. czeski teolog ks. prof. Tomáš Halík.

2021-10-12 16:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trzeba przypominać o godności ludzkiego ciała – na Jasnej Górze rozpoczęły się rekolekcje pracowników Służby Zdrowia

Piotr Drzewiecki

Po raz 38. pracownicy środowiska medycznego zgromadzili się na dwudniowych rekolekcjach zapoczątkowanych przez bł. ks. Jerzego Popiełuszko. Rozpoczęła je modlitwa za wstawiennictwem bł. pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej. Ćwiczenia duchowe prowadzi paulin o. Dariusz Laskowski, a myślą przewodnią są słowa „Jesteśmy świątynią Ducha Świętego”.

Więcej ...

Abp Depo: trzeba uwierzyć w osobiste spotkanie z Chrystusem

2022-11-27 16:28

Maciej Orman/Niedziela

– Trzeba uwierzyć w osobiste spotkanie z Chrystusem – powiedział abp Wacław Depo. W I niedzielę Adwentu metropolita częstochowski przewodniczył w kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie Mszy św., podczas której udzielił sakramentu bierzmowania 18 osobom.

Więcej ...

Abp Depo: trzeba uwierzyć w osobiste spotkanie z Chrystusem

2022-11-27 16:28

Maciej Orman/Niedziela

– Trzeba uwierzyć w osobiste spotkanie z Chrystusem – powiedział abp Wacław Depo. W I niedzielę Adwentu metropolita częstochowski przewodniczył w kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie Mszy św., podczas której udzielił sakramentu bierzmowania 18 osobom.

Więcej ...

Reklama