Reklama

Niedziela Wrocławska

Spotkanie Federacji Skautingu Europejskiego w Rzymie - rozmowa z ks. Mariuszem Sobkowiakiem

2021-10-13 15:02
Od lewej:
Krzysztof Jankowski,
Joanna Laskowska, 
Nathalie Flama,
Jean-Luc Angélis,
Robin Sébile,
Tanguy Desrousseaux,
Ks. Mariusz Sobkowiak,
Jakub Rożek

FB Skautów Europy

Od lewej: Krzysztof Jankowski, Joanna Laskowska, Nathalie Flama, Jean-Luc Angélis, Robin Sébile, Tanguy Desrousseaux, Ks. Mariusz Sobkowiak, Jakub Rożek

W Rzymie odbyło się spotkanie Rady Federalnej, czyli najwyższej władzy decyzyjnej Federacji Skautingu Europejskiego. Obecny był na nim kapłan archidiecezji wrocławskiej ks. Mariusz Sobkowiak, który pełni funkcję krajowego duszpasterza Skautów Europy.

Ks. Łukasz Romańczuk: Wielu naszych czytelników może zastanawiać czym jest Rada Federalna i jaką pełni funkcję. Dlatego na początku proszę księdza o przybliżenie nam tej tematyki.

Ks. Mariusz Sobkowiak: Jest to spotkanie delegatów z wszystkich europejskich krajów członkowskich - zarządów, przewodniczących, naczelników, sekretarzy czy duszpasterzy krajowych. W czasie tego spotkania trwają obrady związane ze sprawami federacji, a raz na 3 lata wybierane są nowe władze do biura federalnego. Do jego kompetencji należy m.in. zatwierdzanie budżetu FSE, raportu merytorycznego Biura Federalnego, jak również ustanawianie i przyjmowanie programu działania FSE w ogólnym zarysie. Wydarzenie, w którym spotykają się osoby związane ze skautingiem z całej Europy to świetna okazja do wymiany spostrzeżeń, dyskusji, nawiązywania znajomości, a także wspólnej modlitwy.

Reklama

Ks. Łukasz Romańczuk: Kto wszedł w skład nowego zarządu biura federalnego?

Ks. Mariusz Sobkowiak: Na przewodniczącego FSE został wybrany francuz Jean-Luc Angelis, komisarzem federalnym została Natalie Flama z Belgii, sekretarzem federacji - Robin Sebilla z Francji, a skarbnikiem federacji Tanguy Dessrousseaux z Luksemburga.

Ks. Łukasz Romańczuk: Patrząc na narodowość przewodniczącego FSE można zauważyć, że jest to nawiązanie do korzeni skautingu w Europie. Jak obecnie w skautingu realizuje się myśl o . Jacques Sevina?

Reklama

Ks. Mariusz Sobkowiak: To prawda. Początki skautingu katolickiego w Europie to terytorium Francji i Belgii. Co ciekawe do dziś najliczniejsza grupa Skautów Europy jest we Francji. Z kolei mówiąc o myśli Sługi Bożego o. Sevina musimy podkreślić, że od samego początku skauting ma tę samą pedagogikę wywodzącą się od Baden-Powella. Różni się w szczegółach, bo o. Sevin nadał skautingowi charakter chrześcijański. Głównym celem jest służba, formowanie ludzi młodych, bycie blisko Kościoła i odpowiedź na znaki czasów będących w świecie. I nowy zarząd chce to wszystko nadal realizować.

Ks. Łukasz Romańczuk: Jakie kwestie, oprócz wyborów, były podejmowane podczas Rady Federalnej?

Ks. Mariusz Sobkowiak: Dużo mówiliśmy o zbliżającym się EuroJamie czyli międzynarodowym spotkaniu skautów. Warto zaznaczyć, że odbywa się on co 10 lat i najbliższy zaplanowany jest na 2024 rok. Data odległa, ale wydarzenie tej rangi wymaga przygotowań. Poza tym chcemy odpowiadać na wyzwania dzisiejszego społeczeństwa, postępującej laicyzacji. Chcemy jeszcze bardziej zacisnąć więzi z linią Kościoła i wartościami, które niesie, realizować zadanie powierzone przez papieża Franciszka, aby wyjść na peryferie i dotrzeć do ludzi będących poza skautingiem. Podejmowane były też kwestie usprawniające działanie biura i komunikacji między poszczególnymi krajami i ich zarządami.

Podczas Rady Federalnej Polskę reprezentowali: Ks. Mariusz Sobkowiak - Duszpasterz Krajowy, Joanna Laskowska - Naczelniczka, Krzysztof Jankowski - Naczelnik, Jakub Rożek - Przewodniczący.

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w objawieniach maryjnych - Gietrzwałd

2021-10-15 22:00

Karol Porwich

W kolejnym naszym rozważaniu powędrujemy na Warmię, a konkretnie do Gietrzwałdu.

Więcej ...

Karolina Naja: dzięki byciu mamą nauczyłam się inaczej patrzeć na sport

2021-10-14 09:14
Karolina Naja

Family News Service

Karolina Naja

Mama trzyletniego Miecia i multimedalistka olimpijska, srebrna oraz trzykrotna brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w kajakarstwie – Karolina Naja w rozmowie z Magdaleną Szefernaker, w książce „Mama na obcasach”, opowiada o tym jak po urodzeniu syna powróciła do uprawnia sportu.

Więcej ...

Kard. M. Semeraro przedstawił rolę postulatora w procesach kanonizacyjnych

2021-10-16 19:24

Margita Kotas

Ograniczenie do 30 liczby spraw, którymi może się zajmować jeden postulator na rzymskim etapie ich rozpatrywania oraz pozbawienie kardynałów, biskupów i oficjałów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych pełnienia roli postulatorów – to dwie najbardziej znaczące nowości Regulaminu Postulatorów. Dokument ten, który normuje urząd i zadania tej grupy ludzi, wszedł w życie 11 października, w kolejną (59.) rocznicę rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II. Szczegóły i okoliczności powstania Regulaminu przedstawił w rozmowie z Radiem Watykańskim prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Bałabuch: w dykasterii liturgicznej poruszano m.in....

Kościół

Bp Bałabuch: w dykasterii liturgicznej poruszano m.in....

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w...

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w...

Abp Gądecki: staraliśmy się w Watykanie prostować...

Polska

Abp Gądecki: staraliśmy się w Watykanie prostować...

Znaleziono ciało ks. Marka Lacha. Policja ustala...

Kościół

Znaleziono ciało ks. Marka Lacha. Policja ustala...

Prokuratura: 54-letni ksiądz z Pomocnego zginął w wyniku...

Kościół

Prokuratura: 54-letni ksiądz z Pomocnego zginął w wyniku...

Bp Wątroba po ad limina: Ojciec Święty przekazuje...

Kościół

Bp Wątroba po ad limina: Ojciec Święty przekazuje...

Zmarł ks. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ. Zasłabł w...

Kościół

Zmarł ks. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ. Zasłabł w...

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w...

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w...