Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wojewódzkie Święto Pszczoły

2021-10-02 08:39

Piotr Drzewiecki

Pszczelarze z całego województwa łódzkiego podziękowali za tegoroczny rok pracy wspólną mszą świętą w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła.

Reklama

Podczas mszy sprawowanej przez kapelana pszczelarzy, a jednocześnie wielkiego pasjonata tych owadów i ich pracy, ks. kan. Wiesława Kamińskiego obecni byli członkowie pszczół pszczelarskich m.in. z Łodzi, Sieradza, Pabianic, Andrespola i Brzezin oraz wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński wraz z małżonką. - Jakimi jesteśmy ludźmi? Chcieliśmy, by wszyscy nas chwalili, by mieli o nas dobra opinię, ale na to trzeba sobie zasłużyć. Wiele w nas piękna, ale i wiele rupieci i zła. Granica dobra i zła przechodzi przez naszą duszę. Czasem wyobrażamy sobie kościół pierwszych wieków jako idealny i myślimy sobie jak daleko odeszliśmy od tamtych czasów. Wcale tak idealnie nie było, pisze o tym Stary Testament. Tam gdzie są ludzie, tam są też słabości i grzechy. Tam są sprzeczne opinie, „pożądacie, a nie macie”. Czasem modlimy się o to, co wydaje nam się dla nas najlepsze. Zapominamy o tym, co mówimy w modlitwie Ojcze Nasz – „bądź wola Twoja”. Miłość jest wolna od względów ludzkich i obłudy. On nas tutaj dziś gromadzi, chce byśmy byli dla siebie naprawdę braćmi i siostrami. Byśmy stanowi jedno, by nie było wśród nas waśni i kłótni. Chcemy jakoś poczuć się lepiej, gdy ktoś nam powie, że nas ceni, podkreśli funkcję jaką pełnimy. Czasem się o to dopominamy. Kto z nas jest ważniejszy. A tymczasem mamy wykorzystać ten czas, by był on rzeczywiście miłością - spełnioną i czynną – mówił w homilii ks. Kamiński. Następnie porównał kościół i nasze życie, do pracy pszczół. - Kiedyś sądzono, że rządzi król pszczół. A jednak okazało się, że to królowa matka. A jej praca jest ciężka. Jej zadanie to służba całej rodzinie. W tej rodzinie wszystko jest uporządkowane. Są pszczoły robotnice, które przynoszą to co jest potrzebne, by powstał miód. Inne produkują propolis, który dezynfekuje ul. Pszczoła żyje krótko, od 20 do 30 dni, ale cale jej życie to praca. Są pszczoły, które z poświęceniem bronią ula. Każdy ma jakieś swoje ważne zadanie. Ta tajemnica pszczelego roju jest dla nas ciągle nieodkryta. Każdy dba o swoje pszczoły i dba, by były zdrowe i silne, by mógł nacieszyć się tym co jest tajemnicą pszczelego roju. Gdyby tak funkcjonowało nasze społeczeństwo, nasz kościół, gdzie każdy ma swoje zadania, każdy winien pełnić te zadania jak najlepiej. Możemy się uczyć od pszczół (…) Dziękuję Bogu że pozwolił mi poznawać tajemnicę pszczelego roju. Wiem, że nawet powietrze w ulu jest czyste. Niech każdy robi swoje zadanie, nie czekając na oklaski i wyróżnienia, służmy sobie wzajemnie tam, gdzie Bóg nas postawił. Uczmy się tego od pszczelej rodzinny – mówił kapelan pszczelarzy.

Na zakończenie mszy świętej odbyło się wręczenie pucharów i dyplomów od wojewody łódzkiego za najładniejsze koszyki przygotowane przez poszczególne koła pszczelarskie w województwa łódzkiego.

Druga część Wojewódzkiego Święta Pszczoły miała miejsce w dolnym kościele i na placu przed świątynią. Odbyły się tam wykłady odnośnie technik pszczelarstwa, kiermasz miodów i produktów pszczelich, serwowana była grochówka, a całość świętowania zwieńczył koncert zespołów ludowych.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Wyruszył parostatkiem w piękny rejs. Najpiękniejszy, bo wieczny!

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

W jednym z wielkopolskich lasów znaleziono szatana

2021-10-23 11:13

Pixabay.com

W wielkopolskim lesie po raz pierwszy odkryto szatana – poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu. Ponieważ krwistoborowik szatański od 2014 r. podlega ścisłej ochronie leśnicy nie chcą zdradzić, gdzie dokładnie znaleziono rzadkiego grzyba.

Więcej ...

Koncert dla domu samotnej matki

2021-10-23 22:36
Artyści  i Siostry Marianki prowadzące Dom samotnej matki

Magdalena Lewandowska

Artyści i Siostry Marianki prowadzące Dom samotnej matki

Niezwykły koncert odbył się w Kolegiacie Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ile razy w ciągu dnia mogę przyjąć Ciało Chrystusa?

Wiara

Ile razy w ciągu dnia mogę przyjąć Ciało Chrystusa?

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o...

Wiara

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o...

Nowy dekret o liturgii: lud Boży bliżej liturgii...

Kościół

Nowy dekret o liturgii: lud Boży bliżej liturgii...

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w...

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w...

Benedykt XVI po śmierci swojego przyjaciela cystersa:

Kościół

Benedykt XVI po śmierci swojego przyjaciela cystersa: "Mam...

Liechtenstein: arcybiskup odmawia uczestnictwa w procesie...

Kościół

Liechtenstein: arcybiskup odmawia uczestnictwa w procesie...

Nieznane fakty z życia bł. ks. Popiełuszki

Kościół

Nieznane fakty z życia bł. ks. Popiełuszki

Czy grzesznicy wejdą do nieba? Oto, co Jezus powiedział...

Wiara

Czy grzesznicy wejdą do nieba? Oto, co Jezus powiedział...

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?