Reklama

Polityka

9. posiedzenie Sejmu RP. Wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego

Wypowiedź premiera w sejmie

PAP

Wypowiedź premiera w sejmie

Premier w Sejmie: polexit to fake news; to kolejne kłamstwa Tuska.

Część I

- Polexit to fake news, tak samo, jak fake newsem była po waszej stronie deklaracja PO, że nie podwyższy podatków, deklaracja PO i Tuska, że nie podwyższy wieku emerytalnego czy nie zabierze OFE. Albo, że premier Tusk nie wyjedzie do Europy po stanowiska - a jednak wyjechał. To kolejne wielkie kłamstwa Tuska, które Polacy doskonale rozpoznają.

Reklama

- Polexit to nie jest zwykły fake news, to coś więcej, to wasze ordynarne kłamstwo. To kłamstwo, bo PO - której brakuje wyobraźni i programu - potrafi się opierać tylko na kłamstwach. To kłamstwo Tuska i PO. A z kłamstwem się nie dyskutuje.. Kłamstwo się zwalcza i pokazuje się prawdę.

- Powaga tej Izby powinna zobowiązywać, jak np. nie powinniśmy tu dyskutować czy istnieje Yeti czy potwór Loch Ness, tak samo nie powinniśmy dyskutować o Polexicie, bo go nie ma. To chora wyobraźnia wasza i waszych PR-owców.

- Tutaj nie tak dawno odbyło się głosowanie, które pozwoliło określić, kto działa w interesie Polski w UE. Było głosowanie nad KPO. PO głosowała przeciwko KPO - przeciw środkom dla Polski. Oddaję honor lewicy, która przynajmniej w tej jednej kwestii potrafiła się wznieść ponad podziały.

KPRM

Reklama

*Część II*

- Kilka cytatów: art. 8 pkt. 1 naszej Konstytucji jasno i niepodważalnie stanowi, że Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. Dalej pkt. 1 art. 87: źródłami powszechnie obowiązującego prawa RP są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia. Dokładnie w tej kolejności, nie w innej. W wyjątkowych sytuacjach Konstytucja przewiduje, że akty prawa międzynarodowego mogą stać nad ustawą, ale nie nad ustawą zasadniczą, jaką jest Konstytucja.

- Taką wyjątkową sytuację przewidziała Polska w Traktacie Akcesyjnym. Tam część naszych kompetencji przenieśliśmy na poziom unijny. Nazywamy te kompetencje kompetencjami wyłącznymi UE. Są one ściśle określone w Traktacie Rzymskim i przyjęte przez nas w Traktacie Akcesyjnym. Te kompetencje Polska powietrza, ale nie zrzeka się suwerenności. Nigdy nie zrzekliśmy się suwerenności w Traktacie Akcesyjnym.

- Jeśli Polska chce być wierna Konstytucji, to musi bronić swojej suwerenności. To jest to, co my robimy. Chyba, że wy zrobicie inaczej i uznacie, że prawo UE jest nadrzędne nad polską Konstytucją. Jeśliby się tak stało, to Polska nie byłaby już suwerenna. Wtedy Polska byłaby tylko jakimś regionem w superpaństwie europejskim. Tego nie chcemy.

- Wy od 5 lat podkreślacie rolę Konstytucji. Czasami organizowaliście demonstracje w obronie Konstytucji. Takie koszulki mieliście. Może macie je w zapasie, może je nam pożyczcie? Konstytucja przede wszystkim.

KPRM

*Część III*

- “Zasada zachowania suwerenności w procesie integracji europejskiej wymaga respektowania konstytucyjnych granic, przekazywania kompetencji, a decydujące uprawnienia mają właściwe władze RP” Kto to powiedział? Otóż powiedział to Trybunał Konstytucyjny wraz z prof. Rzeplińskim w 2010 r., na moment przed tym, jak Pan Rzepliński został Prezesem Trybunału Konstytucyjnego, a premierem wtedy był Donald Tusk. Może więc pan profesor wytłumaczyłby się, co miał na myśli poprzez te słowa?

- Drugi cytat. “Konstytucja pozostaje z racji swej szczególnej mocy prawem najwyższym Rzeczypospolitej Polskiej w stosunku do wszystkich wiążących RP umów międzynarodowych. Dotyczy to także ratyfikowanych umów międzynarodowych o przekazaniu kompetencji w niektórych sprawach, z racji wynikających z art. 8 ust. 1 Konstytucji, to jest nadrzędności mocy prawnej Konstytucja korzysta na terytorium RP z pierwszeństwa obowiązywania i stosowania.” To z kolei orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z maja 2005 r. Wtedy premierem był Marek Belka, a prezesem Trybunału Konstytucyjnego pan Marek Safian, obecnie członek TSUE.

- Czy Trybunał Konstytucyjny pana Rzeplińskiego oraz pana Safiana to też są pseudo trybunały, jak je nazywacie? Ich słowa były jednoznaczne na rzecz suwerenności, nadrzędności polskiej Konstytucji nad ratyfikowanymi ustawami międzynarodowymi. To dlaczego obecne rozstrzygnięcie nazywacie niewłaściwym?

- Hasło Polexit nie zrodziło się w naszym rządzie. Zrodziło się w chorej wyobraźni waszych PR-owców. Ulepiliście sobie takiego demona i walczycie z nim, niczym Don Kichot, który widział wiatraki, a wyobrażał sobie, że to są olbrzymy i je atakował.

- Polacy widzą, że wasz Polexit to są takie wiatraki Don Kichota. Mam nadzieję, że Polacy nie oddadzą naszej ojczyzny w ręce Don Kichotów.

2021-10-14 17:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Premier Beata Szydło na audiencji u papieża Franciszka

Biuro Prasowe PiS

Premier RP Beata Szydło zostanie przyjęta na audiencji przez papieża Franciszka 13 maja, dokładnie w 35. rocznicę zamachu na Jana Pawła II.

Więcej ...

Węgry: Premier Orban ogłosił stan wyjątkowy ze względu na wojnę na Ukrainie

2022-05-24 18:47

flickr.com

Premier Węgier Viktor Orban ogłosił we wtorek stan wyjątkowy w tym kraju, który będzie obowiązywał od środy ze względu na wojnę na Ukrainie. "Rząd potrzebuje pola manewru, by móc szybko reagować na pojawiające się wyzwania" - oświadczył Orban w nagraniu opublikowanym na Facebooku.

Więcej ...

Abp Depo: modlitwa i miłosierdzie to konkretna synteza nauczania Ojca Pio

2022-05-25 21:33

Maciej Orman/Niedziela

– Modlitwie Ojca Pio towarzyszyła również intensywna działalność charytatywna – powiedział abp Wacław Depo. 25 maja metropolita częstochowski przewodniczył w sanktuarium św. Ojca Pio na Świętej Górce Przeprośnej w Siedlcu k. Częstochowy Mszy św. z okazji 135. rocznicy urodzin i 20. rocznicy kanonizacji słynnego stygmatyka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

Wiara

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

#TrzymajSięMaryi: Matka poważnych pytań. Czy...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Matka poważnych pytań. Czy...

Tomasz Samołyk do zaniepokojonych zachowaniem Franciszka

Kościół

Tomasz Samołyk do zaniepokojonych zachowaniem Franciszka

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Kościół

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

Kościół

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu

Kultura

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu "Zieja"

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże