Reklama

W Kościele

Wydział Teologiczny w Szczecinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1 marca 2004 r. w budynku Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się inauguracja Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Nowy Wydział jest siódmym z kolei na Uniwersytecie Szczecińskim oraz szóstym Wydziałem Teologicznym - po Opolu, Poznaniu, Katowicach, Olsztynie i Toruniu - w ramach uniwersytetów państwowych w Polsce.
Myśl o utworzeniu Wydziału Teologicznego w Szczecinie pojawiła się przed wielu laty. Działania w tym kierunku podejmowali dziś już arcybiskupi seniorzy: Kazimierz Majdański i Marian Przykucki. Jednak bezpośrednie przygotowania rozpoczął obecny arcybiskup szczecińsko-kamieński Zygmunt Kamiński. Kamieniem węgielnym pod budowę wspólnego przedsięwzięcia stało się oficjalne pismo rektora Uniwersytetu Szczecińskiego - prof. Zdzisława Chmielewskiego, skierowane do abp. Kamińskiego w styczniu 2000 r. Inicjatywa ta spotkała się z poparciem Senatu i Kościoła.
W marcu ub. r. - po spełnieniu wszystkich wymogów ze strony kościelnej - Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego (Seminariów i Instytutów Naukowych) podjęła bezpośrednie działania zmierzające do utworzenia Wydziału Teologicznego w Szczecinie, zaś 24 kwietnia 2002 r. Senat Uniwersytetu Szczecińskiego podjął jednomyślną uchwałę o utworzeniu kolejnego wydziału uczelni. Ostateczny dekret Kongregacji erygujący nowy Wydział został wydany 9 sierpnia 2003 r. 23 grudnia ub. r., na posiedzeniu Rady Ministrów, przyjęto tekst umowy pomiędzy Kościołem a państwem, natomiast 9 stycznia br. w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu została podpisana wspomniana umowa. Ze strony władz państwowych podpisała ją min. Krystyna Łybacka, ze strony Uniwersytetu - rektor prof. Zdzisław Chmielewski, natomiast ze strony Kościoła - Prymas Polski - kard. Józef Glemp oraz abp. Zygmunt Kamiński.
Wydział Teologiczny ma swoją siedzibę w Szczecinie, przy ul. Papieża Pawła VI nr 2. Prowadzi również studia w ośrodkach zamiejscowych, a mianowicie w: Koszalinie, Paradyżu oraz Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. Struktury Wydziału działają więc w trzech diecezjach (szczecińsko-kamieńskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i zielonogórsko-gorzowskiej) tworzących metropolię szczecińsko-kamieńską.
Wydział posiada jeden kierunek - teologię. W ramach kierunku prowadzone są studia na dwóch specjalnościach: nauki teologiczne oraz nauki o małżeństwie i rodzinie (specjalność ta została stworzona z myślą o studentach Instytutu Studiów nad Rodziną). Pierwsza specjalność - nauki teologiczne ma dwie specjalizacje: kapłańską - dla kleryków i pastoralno-katechetyczną - dla świeckich. Natomiast struktura wewnętrzna Wydziału składa się z 12 katedr. W Szczecinie prowadzone są również studia zaoczne.
Dziekanem Wydziału Teologicznego został ks. dr hab. prof. US Zdzisław Kroplewski. Na Wydziale pracuje obecnie 52 pracowników naukowo-dydaktycznych: w tym 12 samodzielnych, 6 z nich to profesorowie tytularni, i 40 adiunktów; na Uniwersytecie zaś jest ogółem 2 038 pracowników. Na Wydziale Teologicznym studiuje 897 studentów, w tym 633 na studiach dziennych i 264 na zaocznych, a na Uniwersytecie studiuje ogółem 35 017 osób.
Ojciec Święty Jan Paweł II, który był bezpośrednio zaangażowany w powstanie tego Wydziału, podczas specjalnej audiencji w Watykanie - 27 stycznia br. do delegacji Uniwersytetu Szczecińskiego, Wydziału Teologicznego oraz Zarządu Miasta Szczecina powiedział m. in.: „Uważam bowiem, że trzeba, aby w tym regionie Polski był silny Wydział Teologiczny, wspierany przez struktury organizacyjne i potencjał naukowy Uniwersytetu. Ufam, że dzięki temu młodzi ludzie ze Szczecina i całej północno-zachodniej Polski będą mieli większe możliwości zdobywania wiedzy filozoficznej i teologicznej”.
Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego - abp Zygmunt Kamiński, wskazując na jego zadania, zaznaczył, że: „Uniwersytet jest szczególnym miejscem spotkania ludzi poszukujących dróg i sposobów poznania prawdy o człowieku i świecie. Stąd wiele dyscyplin uniwersyteckich, a pośród nich teologia, pozostaje w duchu encykliki papieskiej Fides et ratio. Nauka i wiara, wiara z nauką. Tak więc wspólne spotkania z ludźmi nauki będą rozwijały dwa skrzydła, na których człowiek unosząc się, będzie docierał do sanktuarium prawdy. Dlatego potrzebne jest myślenie teologiczne. Spotkania uczonych i studentów w tej głębokiej refleksji nad poszukiwaniem prawdy o człowieku, świecie i Bogu są niezbędne”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kraków: uroczystości pogrzebowe poety Leszka Długosza

2024-03-27 19:12

PAP/Łukasz Gągulski

- Żegnamy człowieka niezwykłego, o którego prawdziwym duchu mówi jego poezja - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie uroczystości pogrzebowych śp. Leszka Długosza w kościele Świętego Krzyża w Krakowie. Doczesne szczątki artysty spoczęły na Cmentarzu Rakowickim.

Więcej ...

„Napełnił naczynie wodą i zaczął umywać uczniom nogi” (J 13, 5)

Niedziela warszawska 15/2004

Mistrz Księgi Domowej,

pl.wikipedia.org

Mistrz Księgi Domowej, "Chrystus myjący nogi apostołom", 1475

Więcej ...

Papież w więzieniu dla kobiet: jego obecność przesłaniem nadziei

2024-03-28 13:22

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Obchody Triduum Paschalnego Franciszek rozpocznie w tym roku w więzieniu kobiecym, gdzie będzie sprawował Mszę Wieczerzy Pańskiej. Dyrektor rzymskiej placówki podkreśla, że zarówno dla osadzonych, jak i pracowników zakładu karnego będzie to znak nadziei na przyszłość.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...