Reklama

Wśród książek

„Wola tworzenia - czy konieczność beznadziejności?”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy ubóstwo, życie w biedzie i nędzy, którego doświadczają miliony żyjących i które staje się zjawiskiem powszechnym w Polsce, musi rodzić beznadziejność, apatię, lęk, przygnębienie i rozpacz? Czy brak właściwych środków materialnych może usprawiedliwiać brak twórczości w różnych dziedzinach życia?
Na te jakże aktualne, ale i trudne pytania starali się odpowiedzieć zaproszeni przez Instytut Studiów Franciszkańskich prelegenci, znawcy myśli św. Maksymiliana Marii Kolbego, podczas sesji z okazji ubiegłorocznych Dni Kolbiańskich w Oświęcimiu. Przedstawione wówczas referaty znalazły się w nowo wydanej przez Instytut książce pt. Wola tworzenia - czy konieczność beznadziejności?, pod redakcją o. prof. Zdzisława Kijasa OFMConv. Książka ta ukazała się w nowej serii, zatytułowanej Seria kolbiańska. „W kontekście postępującej pauperyzacji społeczeństwa, pragnieniem naszym - pisze we wstępie do książki Ojciec Redaktor - była chęć otrzymania od Świętego z Auschwitz odpowiedzi, czy rzeczywiście ubóstwo posiada degradującą moc? Czy musi w sposób konieczny osłabiać pragnienie życia? Czy wiara w obecność Boga w codzienności może stępić ostrze biedy?”.
O skali ubóstwa w Polsce, jego uwarunkowaniach historycznych, reakcjach na różnorodne i gwałtowne przemiany społeczne, związane z przechodzeniem z „realnego socjalizmu” do „dzikiego kapitalizmu”, oraz o wyzwaniach, jakie bieda stanowi dla obywateli, władz, badaczy, społeczników i dobroczyńców - pisze Lucjan Miś z Instytutu Socjologii UJ. Autor czyni ważne rozróżnienie: z perspektywy socjologicznej ubóstwo jest występkiem lub skłania do występku, natomiast w perspektywie ewangelicznej ubóstwo jest cnotą. W dalszej części publikacji autor podkreśla, iż zarówno św. Franciszek z Asyżu, jak i św. Maksymilian Maria Kolbe pokazali, że bieda i nędza nie stanowią przeszkody w dojściu na wyżyny.
Dla św. Maksymiliana ubóstwo stanowiło kluczowy punkt jego duchowości i było drogą realizacji ideału franciszkańskiego. Przypomina o tym o. Paweł Warchoł OFMConv, franciszkański teolog z Łodzi. Ukazując trynitarny wymiar ubóstwa w rozumieniu św. Maksymiliana, autor podkreśla, że dla o. Maksymiliana ubóstwo nigdy nie było celem samym w sobie. Wprowadzając radykalne ubóstwo we wszystkie dziedziny potrzeb zarówno własnych, jak i współbraci, widział w nim siłę ewangelizacyjną świata. A nakaz ewangelizacji świata jest podstawowym zadaniem Kościoła, otrzymanym od Chrystusa.
O konieczności świadectwa ludzi wierzących we współczesnym świecie i potrzebie nowej ewangelizacji, analizujac myśli Jana Pawła II, pisze ks. Tadeusz Borutka, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
O ubóstwie środków i wyrazie artystycznym dzieła sztuki dowiemy się z publikacji Stanisława Rodzińskiego, profesora krakowskiej ASP, a na pytanie, czy przy pomocy ubogich środków można skutecznie oddziaływać na polu mediów - stara się odpowiedzieć o. Jacek Suhak OFMConv.
Wola tworzenia - czy konieczność beznadziejności? - to książka, w której czytelnik znajdzie syntetyczne spojrzenie na problemy ubóstwa i biedy oraz dowie się, co miał na myśli św. Maksymilian Maria Kolbe, mówiąc, że „aby kupić cnoty - pieniędzy nie potrzeba”.

Wola tworzenia - czy konieczność beznadziejności?, pod red. o. Zdzisława Kijasa OFMConv, Kraków 2003, Instytut Studiów Franciszkańskich, ul. Franciszkańska 3, 31-004 Kraków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Więcej ...

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Więcej ...

Stań przed Bogiem taki, jaki jesteś

2024-04-24 19:51
O. Wojciech Kowalski, jezuita

Marzena Cyfert

O. Wojciech Kowalski, jezuita

W uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, wrocławscy dominikanie obchodzą uroczystość odpustową kościoła i klasztoru.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...