Reklama

Niedziela Wrocławska

Koncert dla domu samotnej matki

Artyści  i Siostry Marianki prowadzące Dom samotnej matki

Magdalena Lewandowska

Artyści i Siostry Marianki prowadzące Dom samotnej matki

Niezwykły koncert odbył się w Kolegiacie Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Przy organach zasiadł prof. Piotr Rojek, a towarzyszyli mu Monika Piechaczek (sopran), prof. Igor Cecocho (trąbka) i prof. Ryszard Żołędziewski (saksofon). Zagrali „Klasykę dla domu samotnej matki” – cały dochód zebrany podczas koncertu wesprze Dom Samotnej Matki prowadzony we Wrocławiu przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej.

Koncert, zorganizowany przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i parafię katedralną, rozpoczął się od Bacha, wybrzmiały piękne wykonania Ave Maria i Panis Angelicus, nie zabrakło utworów Johana Straussa i Edwarda Griega. Niespodzianką była improwizacja organowa prof. Rojka przygotowywana specjalnie na ten wieczór. Słuchacze koncertu sami wymyślali tematy improwizacji i tak pojawiło się słowo „matka”, „radość”, to skojarzyło się innym z „pieszą pielgrzymką na Jasną Górę”, a ostatnim tematem została „Czarna Madonna”. Improwizacja została wykonana w sposób mistrzowski i nagrodzona wielkimi brawami. – Nigdy wcześniej nie słyszałam organów w Kolegiacie Świętego Krzyża, ale rzeczywiście mają wspaniałe brzmienie i mogą zastąpić całą orkiestrę – mówiła po koncercie pani Anna Zając, która na koncert przyszła razem z córką. – Cieszę się, że mogłyśmy tu dzisiaj przyjść, wysłuchać tych wspaniałych utworów. Przyznam, że miałam ciarki, gdy usłyszałam to cudowne Ave Maria w wykonaniu solistki i organów. Cieszę się podwójnie, bo mogłyśmy zrobić też coś dobrego i wesprzeć dom samotnej matki – podkreślała.

Reklama

O domu samotnej matki opowiadały siostry Marianki, które go prowadzą i mieszkają tam razem z podopiecznymi. – Gdyby nie nasz dom wiele matek nie miałoby szans urodzić dzieci i je wychowywać, wiele kobiet skrzywdzonych nie miałoby szans na rozpoczęcie normalnego życia – mówiła s. Edyta Kasjan. – Ten dom jest ostatnią deską ratunku dla wielu matek z dziećmi, które nie mają się gdzie podziać. I rzeczywiście u nas znajdują prawdziwy dom – to nie jest typowa placówka, staramy się stworzyć naszym podopiecznym prawdziwy dom, gdzie będą czuły miłość bezpieczeństwo i ciepło. Niestety sam budynek wymaga pilnego remontu, fundamenty są chore, w piwnicy zbiera się woda, wchodzi pleśń. Same nie jesteśmy w stanie tego zrobić, trzeba osuszyć piwnicę, zrobić wentylację, naprawić fundamenty, stąd prośba o pomoc. Bardzo dziękujemy za dzisiejszy koncert, jesteśmy zaszczycone wsparciem tak wspaniałych artystów i waszymi otwartymi sercami – podkreślała s. Edyta.

– Zadania na już, to ratowanie budynku, aby dzieci i ich mamy miały bezpieczny dom – mówił Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – Ale nie chodzi tylko o to, żeby wrzucić 5, 10 czy nawet 300 zł do puszki. Chodzi, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, że taki dom samotnej matki istnieje, że siostry Marianki robią w nim wiele dobra, że posługują w „Misji Dworcowej” i pomagają bezdomnym. Żebyśmy pamiętali, że są blisko, wśród nas i żebyśmy wspierali je, jak tylko możemy – prosił.

Wszyscy, którym nie udało się być na koncercie, a chcieliby wesprzeć dom samotnej matki w remoncie, mogą to zrobić wpłacają pieniądze na konto: Stowarzyszenie „Misja Dworcowa”, nr 65 1020 5226 0000 6302 0626 0402. Zachęcamy też do odwiedzenia strony www.misjadworcowa.pl

2021-10-23 22:36

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Adwent czy Ogrójec?

2021-12-03 08:18

Karol Porwich

Skąd taki tytuł? Zaraz wyjaśnię. Ale najpierw parę wspomnień z przeszłości…

Więcej ...

Twórczą odwagą jest zostać w Kościele, nie odchodzić z niego

2021-12-01 19:24

Adobe.Stock

Być zwyczajnym człowiekiem, zgodzić się na to, co niesie życie oraz zachować wiarę – to rady, jakie dał uczestnikom rekolekcji w kęckiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Michał Olszewski SCJ. Założyciel Fundacji Profeto i znany ewangelista zachęcił do zainspirowania się postacią Józefa w codziennym życiu i wskazał, by, tak jak Opiekun Jezusa, kierować się w życiu „twórczą odwagą”.

Więcej ...

Müller: jest ryzyko, że obostrzenia epidemiczne będą dalej idące

2021-12-03 20:40

pixabay

Jest ryzyko, że obostrzenia epidemiczne będą dalej idące; sytuacja jest bardzo trudna - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak zaznaczył, odpowiedzią na wzrost zachorowań byłby szerszy zakres szczepień przeciw COVID-19.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i...

Kościół

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i...

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

Zdrowie

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Niedziela Rzeszowska

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Wiadomości

Jestem do dyspozycji Pana Boga

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Polska

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Pięć rad Jezusa na Adwent

Wiara

Pięć rad Jezusa na Adwent

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

#adwentoweŚwiadectwo: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!

Wiara

#adwentoweŚwiadectwo: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!